Veda etmiyorum baba

MAKALEYİ DİNLE

Babam, hadi kalk babam, hadi kalk. Dün, bugün hiç sohbet edemedik, gel biraz sohbet edelim. Eve akşamları geldiğimizde bana ve Hacer’e günlük haber bilgilerini rapor etmedin kaç zamandır farkındamısın? İnan ki haber izleyecek halim kalmadı. Her eve geldiğimde hafta içi hani seninle oturup izlediğimiz “ Arka Sokakları “  hala izliyorum, biliyormusun? Baba inan evin içi sensiz bomboş. Çok ağır geldi be baba. Uykunu böleceğim, ama seninle konuşmak istiyorum. Uyan baba artık, hadi uyan! Bak, sana neler anlatacağım.

Yakışmıyor, sana uyumak. Hala arka odadan son sürat ellerini arkadan kavuşturmuş ön tarafa gelecekmişsin gibi geliyor. Senin gibi güçlü insana, yaşama arzusu, insan sevgisi ile dolu sana uyumak yakışmıyor.

Biliyorum, beni dinliyor, belki de bana bir şeyler fısıldıyorsun, biliyorum. Ama gücüm, ne toprağı yenip gözlerine ulaşmaya yetiyor, ne de fısıltılarını işitebiliyorum. Yine öğrettiğin gibi hissedebiliyorum. Bugün 15 Ocak, sen gideli tam tamına 17 gün oldu. Bana “elveda” demeden ilk gidişin. Hiç unutmuyorum yoğun bakıma son kez girerken iki damla yaş geldi gözlerinden sessiz sessiz ve “elveda “ demedin geri geleceğine o kadar emindin ki. İnan bende emindim.  Belki bizi öpmeden kapıdan ilk çıkışın, torunlarını öpemeden ilk çıkışın.   Gelirken alayım; bir şey lazım mı diye soramadığım tam tamına 17 ilk gün.

Kravatını bile takmamıştın bu sefer, Nereye gittin ki, bu kadar önemsizleşti alışkanlıkların? İlk defa tıraş olmadığın için rahatsızlık duymadığın günler. Soğuğu sevmediğin halde bembeyaz bir günde tertemiz gittiğin günden tam tamına koca 17 gün geçti.

Büroda cam kenarında oturup her geçene el salladığın günler yok artık. Sigara içenleri yanına çağırıp “-içme, hiç olmazsa yürürken şu sigarayı içme” kim diyecek bu millete? En uzun, en anlamlı nutukları gözlerinden okurdum hep. Biliyormusun nasihatlarını özledim. Bırak hepsini baba oğul tartışmasını özledim.

Hala, evimizin duvarları bana neler anlatıyor neler... Bir sen daha vardı gözlerinde senden öte.

Duvarlarda dolaşıyor senin anıların, duvarlar anlatıyor senin yaptıklarını. Senin kahramanlıkların yüreğimde yaşıyor.

Sadece benim mi? Aykut abim, Belkıs ablam, Hacer, Aydın abi,  Torunların Özlem, İsmihan, Cihan, Halil, Tarık, Sibel, Banu, Tarık Can, Candeğer, Asutay, Beraat, Cemre, Berra, Kaan, Bora’nın yüreklerinde yaşıyorsun. Bebek Aze’nin gözlerindeki ışıkta yaşıyor. Haa! bir de Cenap, Cenk, Serkan ve Rahmi seni çok sevdiklerini ispatladılar. 

Babam, buraları hiç merak etme seni sevenler senin yolunda gidecekler, senin bayrağını hep dalgalandıracaklar. Şunu bil torunların nasıl asiller, nasıl senin torunun olduklarını anlatıyorlar. Ne sen ne de annem sakın telaşlanmayın, hepsi el ele ve tek yumruk, ne güzel dostlukları var babam. Yarın Cumartesi ve senin istediğin yaş gününü sen olmasan da yine kutlayacağız. ,

Arkandan ne kadar çok insan geldi?  Bizi arayıp soruyorlar, tanımadığım birçok insan arıyor, seni anlatıyorlar sonra “Tam bir vatanseverdi, dediğinin arkasında duran delikanlıydı” diyorlar. Övüyorlar, övüyorlar yine söylüyorum, “Sen sağken de badem gözlüydün babam”. Yüksek dağlardaki uzak ağaç görüntülerine, bulutların karmaşasına, dalgalara, yakamozlara, gruplara gece uzaklardan gelirken yol kenarlarındaki çalıların garip şekillenişlerine, minicik bir hareket eder mi diye duvardaki resmine, uyumak üzereyken gelen tıkırtıyla irkilip evin dört köşesine bakıyorum hep karşıma çıkarsın diye.

En önemli şey büyük bir isim bıraktın. Koca Çınar’ı herkes arıyor ve inan Karamürsel’de tanıdığım, tanımadığım birçok öğretmen, memur, esnaf, arkadaş ve sade vatandaş Koca Çınar’ı şimdiden özledik diyor. Bir gram abartı yok hepsi içten, yürekten söylüyorlar, yüzlerine yansıyor. Büyük gurur bıraktın babam. Onur bıraktın. Merak etme biz seni sevenler taşımaya devam edeceğiz. Onurun, gururumuz.

Onun için veda etmiyorum sana babam, veda etmiyorum. Bıraktığın bayrağı taşımaya devam edeceğiz.

Bıraktığın yerden devam edeceğim.

Elveda yok babam. Merhaba sevgili okuyucularımız, babam Tarık Bağdat’ın devrettiği yerden merhaba!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

O.özdemir - mekanı cennet olsun...Nurlar içinde yatsın..

Yanıtla . 0Beğen 14 Ocak 15:20
03

Mustafa ÇİÇEK - Baba ve yaşam ancak böyle içten anlatılır mekanı cennet olsun

Yanıtla . 0Beğen 14 Ocak 15:20
02

Şenay - Ben Hacer Ablanın Kuzeniyim Rahmetli Tarık Amcanın Ne Kadar Kibar Saygıdeger Bir İnsan Oldugunu Annemden Duymuştum Babasızlığın Yokluğunu Çok İyi Biliyorum Babamın Vefatından Sonra Büyüdüğümü Anladım Onun Gölgesinde Hala Çocukmuşum Acısı Dinmiyor Tarık Amcaya Allahtan Rahmet Sizlere Sabır Dilerim Mekanı Cennet Olsun.

Yanıtla . 0Beğen 14 Ocak 15:20
01

Kifayet Güneş - Ben Hacer Ablanın Kuzeniyim Rahmetli Tarık Amcanın Ne Kadar Kibar Saygıdeger Bir İnsan Oldugunu Annemden Duymuştum Babasızlığın Yokluğunu Çok İyi Biliyorum Babamın Vefatından Sonra Büyüdüğümü Anladım Onun Gölgesinde Hala Çocukmuşum Acısı Dinmiyor Tarık Amcaya Allahtan Rahmet Sizlere Sabır Dilerim Mekanı Cennet Olsun

Şenay

Yanıtla . 0Beğen 14 Ocak 15:20
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR