Yerel seçim heyecanı şimdiden başladı

MAKALEYİ DİNLE

Hemen başlığa bakıp da art niyet aramayın.

Kocaeli’deki tüm belediyelerin AK Parti’de olduğunu düşünüp de, hakkımda atıp tutmayın.

Ancak şuna emin olabilirsiniz ki, Kocaeli’de yaklaşık olarak 3 buçuk yıl sonra yapılacak olan yerel seçimler şimdiden konuşulmaya başlandı.

Şurası da kesindir ki, bazı belediyelerimizde yerel seçim beklentileri, -hesaplaşma düşüncesinin de etkisi ile- 30 Mart 2014 akşamından itibaren oluşmaya başlamıştı.

Yani başta AK Parti olmak üzere tüm siyasi kurumlarda çok ilginç bir şekilde hesaplaşma dürtüsü var. Bunun önüne geçebildiklerini şu ana kadar göremedim.

Kısacası yerel seçim heyecanının en kısa sürede başlayacağını açık şekilde söylemeliyim.

Adaylıklarla ilgili olarak en büyük çekişmenin Derince’den batıya doğru olan ilçelerde yaşanmasını bekliyorum. Derince, Körfez, Dilovası, Darıca, Gebze ve Çayırova’da mevcut ilçe belediye başkanlarının üzerine oynamaya çalışacak isimlerin kim olduğunu yeri geldiği zaman sizlerle paylaşacağız.

Özellikle üç dönemi dolduran belediye başkanları durumundaki Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın adı farklı noktalar için geçmeye başladı bile.

Kimisi Ellibeş’i Büyükşehir’e bile yakıştırıyor. Fakat ben Ellibeş’in siyasi geleceğinde dinlenme zamanının gelmediğine kanaat getirmesi durumunda 2019 yılındaki seçimlerde milletvekili olmayı düşünebileceği ihtimali üzerinde duruyorum.

Şükrü Karabacak’ın durumu ise biraz daha farklı. Çünkü kentin belki de en zor yeri ile ilgili bir hedefi ya da yakıştırıldığı nokta var.

Darıca’yı geride kalan üç dönemde adeta uçuran, bu güzel ilçeyi geleceğe hazırlayan, ilçeye baştan sona bir kimlik kazandıran Şükrü Karabacak’ın adı son dönemde Gebze Belediye Başkanlığı için geçmeye başladı. Gerçi bu durum daha önce de olmuştu. Disiplinli kişiliği ve sevecen hali ile bilinen Karabacak, bana göre bugün geride kalan üç dönemi en başarılı şekilde tamamlayan belediye başkanı olmuştur.

Kendisinin yaşadığı bölge olan Darıca’ya kazandırdıkları ile her kesimin ilgisini ve desteğini aldığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bugün AK Parti’nin Kocaeli’de sürekli artan bir ivme ile oy aldığı bölge olan Darıca’da, iktidar partisine en büyük katkıyı Karabacak’ın yerel yönetimlerdeki başarısı sağlamıştır.

Şunu iyi biliyorum ki, Şükrü Karabacak’ın başarılarından dolayı Darıca’da çok sayıda kişi AK Parti’ye genel seçimlerde de oy vermiştir. Olası bir şekilde Gebze’ye adaylığı gündeme gelirse Şükrü Karabacak’ın başarılı projelerine burada da devam edeceğine inanıyorum.

Bunun için de bir olumlu hal var açıkçası. Çünkü ne yaparsa yapsın Adnan Köşker hala üzerindeki yaftalarından bir türlü kurtulamadı. Başkan Köşker, yok cemaatçi yok başka bir şey derken parti içinde bazı etkin isimlerin hedefi haline gelmiş. Önünde var 3,5 yıllık bir dönem. Bu zamanı iyi değerlendirip kendini aklayabilirse iyi olur. Aksi halde birileri Şükrü Bey’i gerçekten onun koltuğuna yakıştırıyor. Burası sanıyorum kendisinin de dikkatinden kaçmamıştır.

Bunun dışında yukarıda belirttiğim ilçelerde yerel seçim heyecanı çok erkenden başlayarak yaşanmaya başlayacak.

Adaylık yarışı sırasında ise çok daha farklı isimleri göreceksiniz. Bir anda yıldızı parlayan da olacak, bir anda sönen de…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

öz kandıralı - kandıra güllük gülüstanlık öylemi ?

Tarafsız bir gazeteci gönderin bir araştırıp bir rapor düzenlesin bakalım..

Yanıtla . 0Beğen 15 Kasım 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR