Geçmişten günümüze “YAVŞAK” diyenler!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

Yavşak…

Sözlük anlamı “bit yavrusu”…

Ama hayattaki manası malumunuz…

Son yıllarda  'yavşak' kullanımında enflasyon yaşanıyor…

Tarihe baktık, neyi nasıl anlatmışız, kavramaya çalıştık.

Tam olarak günlük kullanıma nasıl girdiği, bit bile değil yavrusunun nasıl argolaştığı ayrı bir hikâyedir. Kendi küçüktür ama mide bulandırır, tarihimizde uzun polemiklere neden olmuşluğu da boldur. Son yıllarda ‘sık kullanılanlarından’ olan “yavşak” kelimesinin siciline bir bakalım... 
**
 

Kadir İnanır’dan linç güruhuna


Türk Kızılayı’nın dergisine verdiği söyleşide Kadir İnanır’a Ahmet Kaya ’nın linç edildiği gece soruluyor. İnanır net: “Benim olduğum yerde benim arkadaşıma kim yanlış yapabilir? Üç-beş “YAVŞAK” zibidinin haddine mi benim dostuma çatal bıçak atmak! O olay içerdeki program devam ederken çıkış kapısının önünde oldu, ben ne olduğunu bile anlayamadım. Anladığımda Ahmet oteli terk etmişti zaten.”

Haluk Bilginer’den kimi oyunculara


46 dergisine verdiği söyleşide mesleğin kutsallaştırılmasından yakınıp sonra yekten ‘Oyuncuların çoğu “YAVŞAK”tır’ diye girdi, ortalık karıştı. Bilginer’in tepkilere verdiği cevap özetleyici: “Bir marangoz övünmüş müdür hiç, babam öldüğünde atölyeye gidip iki masa bir büfe zımparaladım diye. Ama ‘YAVŞAK’ da ne kadar güzel bir sözcüktür, değil mi? ‘Yav’ diye alt perdeden başlayıp ş harfinden aldığı güçle surata tokat gibi patlar.” 

Fazıl Say’dan arabesk hadisesine


“Arabesk “YAVŞAK”lığından utanıyorum” dedi, tarihin en lastikli ‘YAVŞAKLIK’ tartışması başladı. Meselenin dibinde, Doğu’yla Batı’nın kesiştiği noktada bulunmakla övünen Türkiye , herkesin orasını burasını kesen bir yara, en demirbaş kültürel mesele vardı. Dokunsanız bugün yine uzar. 

Ogün Samast’tan avukata


Duruşmalardaki pervasızlığıyla dehşet duygusu uyandıran Hrant Dink’in suikastcisi Ogün Samast’ın, ikinci telefon konuşmasını Jennifer Lopez’le yaptığını söyleyecek kadar sınırlarını esnettiği bir 2008 günüydü. Samast, Erhan Tuncel’in avukatı Fuat Turgut’a ‘deli’, ‘lan’ dışında defalarca ‘YAVŞAK’ dedi. Bunlar bir duruşma salonunda oldu, olabildi.

Ahmet Taşgetiren’den Ahmet Hakan’a


Ahmet Hakan, 10 Eylül 2006’da ‘Tarikata giriş raconu’ başlıklı bir yazı yazdı. Yeni Şafak gazetesi eski başyazarı Ahmet Taşgetiren, 13 Eylül tarihli yazısında, yazısından gocunduğu Ahmet Hakan’a cevap verdi. Cevap, içinde ‘YAVŞAK’ geçen bir metinle oldu; polemik haftalarca sarktı. Hakan’ın bir de Haşmet Babaoğlu’ndan aldığı ‘YAVŞAK ruhlu’ tamlaması var ki, içinden Ozzy Osborne’la Ayşe Özyılmazel’in bile geçtiği Teşvikiye skandalı, lüzumsuz çetrefilli bir hikâye...

Yaşar Nuri Öztürk’ten bütün rakiplere


Kurucusu olduğu Halkın Yükselişi Partisi liderliğinden daha sonra istifa eden Yaşar Nuri Öztürk, 2005’te ‘YAVŞAK’ı seçim vaatlerine taşıdı. Öztürk, paraları olmadığı için iktidara geleceklerini belirterek halka, “Biz para bulup yumuşaklaşıp, “YAVŞAK”laşıp başkalarının ve okyanus ötesi ülkelerinin istediği gibi bir parti olmayacağız. Yalnızca hakkı yenmiş insanların karşısında boynumuz eğridir. Onun dışında sertiz” beyanatında bulundu. İddialıydı. 

Sedat Peker’den Küçük Onur’a


‘Kelebek operasyonu’ kapsamında yasal izinle yapılan teknik dinlemeler Sedat Peker’in unutulmaz telefon görüşmelerinin kamuoyuna yansımasına neden oldu. Kesmeye kıyamadığımız diyalog 19 Nisan 2004 tarihli.
Onur Sarıkaya (Küçük Onur): Selamünaleyküm babacığım. Nasılsın?
Sedat Peker: Aleykümselam ulan sahtekâr, dolandırıcı p..! Ulan, ‘Görev ver babacığım’ bu muydu lan, bu mudur?
Onur: Ben ne yapayım babacığım. Ben tutuyorum, getiriyorum beğenmiyorsunuz, gönderiyorsunuz.
SP: Eşoğlueşek sen de Discovery Channel niye seyrediyorsun?
Onur: Aşk olsun babacığım.
SP: Devamlı o tip kanalları seyredince, hayvanlar âlemine karşı ilgi duyuyorsun. Onların hemcinslerini bulup getiriyorsun “YAVŞAK”. Benim öyle bir dürtüm yok.
Onur: Allah korusun babacığım.
SP: O Sezai ne diyo? ... bile daha iyi diyo ya, seni dolandırıcı.
Onur: Aynı meslekte olduğumuz için işime taş koydu.
SP: Aynı meslekte olduğun için işine taş koymuyolar oğlum. Başarısız köpek. 

Duygu Asena’dan Hülya Avşar’a


İnsan unutuyor, tarafların kim olduğuna bakınca inanamıyor. Ama yaşanmış. Hülya Avşar, 2003 yılında bir röportajında “Evliliğin yürümesi için duymayacak, konuşmayacak, görmeyeceksin” minvalinde laflar edince, Duygu Asena duruma sert bir perdeden el koymak istemiş. “Kadınlar bu kadar aptal, seviyesiz, yalak “YAVŞAK” olmamalılar” diye karşılık vermiş. Tabii ki laf uzamış. Hülya Avşar, “Duygu Asena aşk ile seksi karıştırıyor. Bırak toplum için bir şey yapmayı, üstelik tehlike arz ediyor” diye buyurmuş, içinde aşk ve seks olunca magazin âlemi kaynamış da kaynamış.

Deniz Baykal ’dan Kemal Unakıtan’a


En şaibelisi... CHP ’nin o dönemki genel başkanı Deniz Baykal’ın basına kapalı CHP Parti Meclisi’nde gerçekten bu lafları edip etmediği hâlâ net değil. Ama söylenti Baykal’ın, Süleymaniye’deki çuval olayı yüzünden hükümeti perişanlıkla suçlamasının ardından, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan için “Tahtakale iktisatçısı, uyanık, çakal, “YAVŞAK” biri” dediği şeklinde. Sene 2003’tü, Unakıtan dava açmadı, üzerinden çok sular aktı.

Cavit Çağlar’dan Mesut Yılmaz’a


En net hatırlanan ‘YAVŞAK’ hadisesi...  1993’te dönemin Devlet Bakanı DYP’li Cavit Çağlar, muhalefet lideri ANAP lideri Mesut Yılmaz’a kızıp “Mesut “YAVŞAK”tır. Beni konuşturmasın, onu sokağa çıkamaz hale getiririm” dedi. Mahkemeye başvuran Yılmaz dört yıl sonra davayı kazandı; Çağlar, 260 milyon lira tazminat ödemeye mahkûm oldu. Fakat sinirler yatışmamıştı, Çağlar’dan ikinci iddialı ve unutulmaz laf geldi: “Parasıyla değil mi? Hem söylerim hem öderim”. (Pınar Öğünç-Radikal)

**

Ulusal bazda “YAVŞAK” kelimesini kullanan ünlüleri yukarıda sıraladık…

Gelelim bize…

Hatırlanacağı gibi bir dönem akil insanlar ilimize geldi…

AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, ilimize gelen Akil Adamları protesto edenlere kendi sosyal paylaşım sitesi facebook`ta ‘İt ürür, kervan yürür` yorumu yapmıştı.

MHP`nin eski il yönetim kurulu üyesi olan Faruk Bostan da AKP’li Zeki Aygün`ün bu yorumuna çok ağır bir yorum yaparak cevap vermişti.  Faruk Bostan ‘Sen ne zaman adam olacaksın? Senden olsa olsa sokak köpeği olur. Yavşak” yorumu yapmıştı. 

Zeki Aygün de Avukatı Halit Çokan vasıtasıyla Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak Bostan’ın ceza almasını istedi…

Dava önceki gün Kocaeli 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü…

Dava, dosyadaki eksiklikler nedeniyle 18 Haziran’a ertelendi.

**

Şu bir gerçek ki;

AKP’li Zeki Aygün’ün akil insanları protesto edenler için “İt ürür, kervan yürür` yorumu çok yanlışsa, aynı şekilde MHP’li Faruk Bostan’ın da Zeki Aygün’e cevap olarak yazdığı “Sen ne zaman adam olacaksın? Senden olsa olsa sokak köpeği olur. Yavşak” söylemi de o kadar yanlış…

AKP iktidara geldikten sonra, siyasetin kitabı, siyasetin üslubu yeniden yazılmaya başlandı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin birbirlerine söyledikleri laflar kavgada söylenmez…  Böyle başa, böyle tarak misali,  liderler birbirlerine demediklerini bırakmazken, aşağıdaki siyasetçilerin birbirlerine hakaret etmelerini doğal karşılamak lazım…

**

Cavit Çağlar, Mesut Yılmaz’a “yavşak” dediği için 260 milyon lira tazminata mahkum oldu…

Bunu emsal kabul edersek, Faruk Bostan da Zeki Aygün’e epeyce yüksek miktarda tazminat ödemeye mahkum olabilir…

 

 

 

Ersoy, Karabacak’ı kutladı

Hizmet İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy ve yönetimi sendika temsilcileriyle birlikte 30 Mart sonrasında seçimi kazanan belediye başkanlarını ziyaret etmeye devam ediyor. Ersoy ve beraberindeki heyet önceki gün  Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ı makamında ziyaret ederek tebrik edip başarılar dilediler.

 

 

Kocaeli liseleri

büyük finalde!

Vodafone Freezone 17. Liselerarası Müzik Yarışması’nın şehir elemelerinin tamamlanması ile birlikte gözler büyük finale çevrildi. Elemeler boyunca 45 ilden 378 okulun performanslarını değerlendiren, müzik dünyasının önemli isimlerinden oluşan ön jüri 26 Nisan’da İstanbul’da yapılacak olan finalde yarışacak, 43 okulu belirledi.43 okul içinden Kocaeli büyük finale 24 Kasım Anadolu Lisesi ve İzmit Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile katılacak. Kocaelili öğrenciler büyük finale kaldıkları için heyecanlı olduğunu ve şehirlerine birincilikle dönmek istediklerini belirtti.

 

Gönül, ebelerle!

21-28 Nisan “Ebeler Haftası” nedeniyle Türk Ebeler Derneği Kocaeli Temsilcileri ile bir ayara gelen AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, “Sağlık sistemi çeşitli meslek gruplarının yaptıkları işler sonucunda yürütülen bir hizmet sektörüdür. Her meslek grubu yaptığı işlerle olmazsa olmaz bir konumdadır. Tıp tarihi kadar eski olan “ebelik” mesleği de sağlık hizmetinin önemli bir kısmını gerçekleştiren bir gruptur” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR