Şevki Yılmaz, Ensar Vakfı’nda kime hangi mesajları verdi?

MAKALEYİ DİNLE

Son zamanlarda yıldızı parlayan Kocaeli Ensar Vakfı, sohbet programlarına başladı.

Sohbet programlarının ilk konuşmacısı Rize eski milletvekili Şevki Yılmaz oldu…

Şevki Yılmaz’ın ne dediğine geçmeden önce, Şevki Yılmaz’ın kim olduğuyla ilgili size biraz bilgi vermek istiyorum…

**

1922 yılında Rize'den İzmit'e göç eden eski Karamürsel Müftüsü Ali Efendi'nin oğludur.

İlkokulu 1967`de İzmit’te bitirdi. 1973 yılında İzmit İmam-Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Derince Lisesi’ni de dışarıdan bitirdi. 1994 yılında mahalli idareler seçimlerde Rize Belediye Başkanı seçildi.1995 Milletvekili seçimlerinde, Rize`den milletvekili adayı oldu. Rize milletvekili olarak mecliste yerini aldı.

**

1996 yılında kurulan Refahyol Hükümeti sırasında meydana gelen "28 Şubat" 1997 sürecinde Refah Partisi’nden istifa etti. RP, 17 Ocak 1998 tarihinde kapatıldı. İddianamede adı geçen Şevki Yılmaz da verilen karar neticesi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Şevket Kazan, Ahmet Tekdal, İbrahim Halil Çelik, Hasan Hüseyin Ceylan, Şükrü Karatepe, Bekir Yıldız, Zeki Başaran, Selahaddin Aydar, Hasan Celal Güzel ve Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte siyasi yasaklılar arasına sokuldu ve bu süreçte Avrupa'ya giderek çalışmalarını orada sürdürdü. Şevki Yılmaz, 7 yıl sonra 19 Eylül 2004 tarihinde yurda döndü. (Vikipedi)

**

RP'nin kapatılması istemli dava nedeniyle partisinden ayrılmak zorunda kalan bağımsız Rize Milletvekili Şevki Yılmaz, Türkiye'nin gündemini altüst eden açıklamalarıyla tanınıyor. En son konuşmalarında TBMM'ye ‘Pezevenkler Meclisi' diyen Yılmaz'ın değişik zaman dilimlerinde yaptığı konuşmalarında Atatürk'e ‘hayvan', Türk askerine de ‘Moskof ayısı' hakaretinde bulunduğu biliniyor. Yılmaz, Rize Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde de resmi bayramlarda Atatürk anıtına neden çelenk koymadığı ve saygı duruşu törenlerine katılmadığı yönündeki bir soruya, ‘‘Biz ata, ite, puta tapanlardan değiliz'' yanıtını verdi. Türkiye'yi ‘tilki zihniyetli insanların' yönettiğini iddia ederek, bugünkü düzenin ‘Firavun düzeni' olduğunu ileri sürdü. ‘‘Laiklik çoktan tarihin çöp sepetine gitmiştir. Laiklik yok ki elden gitsin. Zaten olsa da ihtiyacımız yok'' diyerek saldırılarını sürdüren 1995'te seçim çalışmalarını sürdürürken Yılmaz, Şubat 1997'de bir televizyon programında da ‘‘Türkiye'de 2.5 milyon fahişe var'' dedi. Yılmaz, bir konuşmasında ‘‘Çatlasanız da patlasanız da ben Hizbullah'ım,Türkiye'nin yüzde 95'i Hizbullah'tır. Hizbullah olmayanlar Hizbul şeytandır'' diye feryat etti. (Hürriyet)

**

Şevki Yılmaz’dan biraz söz ettikten sonra gelelim asıl konumuza…

Kocaeli Ensar Vakfı Başkanı ve aynı zamanda eğitimci olan Musa Taşçı, “Ensar Vakfı olarak eğitim ve sohbet programlarımızı bundan böyle her 15 günde bir gerçekleştireceğiz. Ülkemize hizmet etmiş değerli isimleri Ensar üyeleri ile buluşturacağız. İnşallah yeni dönem çok hareketli ve bereketli olacak. Kocaeli halkımız da, Ensar Vakfı’nın bu faaliyetlerinden yararlanabilir. Vakfımızın faaliyetleri herkese açıktır” dedi.

**

Sonrasında sohbete geçildi. Rize eski milletvekili olan Şevki Yılmaz , “Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü 2023 yılını sembolik bir milat kabul ederek, Türkiye sahip olduğu tarihi ve kültürel miras ile demokratik, insan haklarına saygılı, yaşam standartları yüksek, teknoloji üreten, dinamik ve eğitim kalitesi yüksek genç nüfusa sahip bir küresel aktör olarak, hem bölgesel sorunların çözümünde uzlaştırıcı bir güç, hem de örnek alınması gereken bir model olacaktır.” Dedi,

**

Şevki Yılmaz konuşmasının devamında cemaatlere de değinerek, “cemaatler oyuna gelmemeli.. Cemaatler uyanık olmalı. Kimsenin oyununa gelmemesi ve bu oyunlara karşı devleti ve milleti ile birlikte hareket ederek tüm bu oyunları bozması lazım”dedi. Sohbet sonunda Ensar Vakfı Başkanı Eğitimci Musa Taşçı Şevki Yılmaz’a günün anısına plaket vererek, sohbet için teşekkür etti.

**

Kocaeli’de sık sık Şevki Yılmaz isminden söz edilir. Size Ensar Vakfı üzerinden Şevki Yılmaz’ı biraz tanıtmak istedim.

Şu sıralar AKP ile Gülen cemaati arasında soğuk savaş var.

Bu soğuk savaşın ucu nerelere dayanacak belli değil.

AKP ve cemaatin birbirleriyle savaşmasından daha önemlisi, Türkiye Cumhuriyeti zarar görmesin.

 

Ellibeş, Yunanistan’da

Dünya sağlık örgütü Avrupa sağlıklı kentler ağı "Sağlık ve şehir" temalı toplantısı Yunanistan’ın başkenti Atina’da gerçekleşiyor.  Toplantıya Avrupa ve dünyadan 70’ e yakın ülkeden 495 kent katılıyor. Sağlıklı kent hareketinin 25.yılı dolayısı ile düzenlenen ve ortaya konacak deklarasyon önümüzdeki yıllarda Avrupa’daki yerel yönetimlere rehberlik edecek ve yol haritası olacak. Toplantıya Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Elibeş, meclis üyesi Nazım Usta ve proje koordinatörü Dr. Metin Şentürk katıldı.

 

Suriyelilelere 41 Kart yok

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ilimizdeki ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak verilen giyim tanımlı ve gıda tanımlı 41 Kart uygulamasına yönelik kamuoyunda Suriyeli sığınmacılara 41 Kart verildiği şeklinde haberler yer almaktadır. 41 Kart alınması için aranan çeşitli kriterlerin başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması şartı bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere 41 Kart verilmemektedir. Kamuoyunda Suriyeli vatandaşlara 41 Kart verildiğine yönelik çıkan haberler bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR