Kaymakam-Sendikacı çekişmesi ve… Kız Meslek Lisesi Müdiresi

MAKALEYİ DİNLE

Karamürsel Kız Meslek Lisesi Müdiresi ile okulda görevli öğretmenler arasındaki anlaşmazlık “basına” Karamürsel Kaymakamı ile sendikacılar çekişmesi olarak yansıdı.
Kız Meslek Lisesi’nde görev yapan öğretmenlerle okul müdiresi arasında uzun süredir devam eden “anlaşmazlık”, Karamürsel’de faaliyet gösteren 4 sendika başkanının müşterek yaptıkları “basın” açıklaması ile dile getirildi.
Eğitim sendikalarının yaptığı basın açıklamasını dikkate alan Karamürsel Kaymakamı başta İlçe Milli Eğitim Müdürü olmak üzere açıklamayı yapan sendikaların başkanlarını makamına davet ederek konuyu görüşmüş.
Görüşme sırasında sendikacıların ifadelerine göre kaymakam, “Yaptığınız açıklamadan dolayı sizi kınıyorum” demiş.
Kaymakamın kınama ifadesi üzerine sertleşen sendikacılar durumu il temsilciliğine bildirmişler.
Türk Eğitim-Sen Kocaeli İl Temsilcisi, Karamürsel’e gelmiş ve sendika temsilcileri ile kaymakamı makamında ziyaret ederek, yaptıkları basın açıklamasından sonra kaymakamın kendilerini makamına çağırtmasının “ sendikal haklarına müdahale” olduğunu söylemiş. Bu konuda kaymakamı görevini yapmamakla suçlamış ve kaymakamı, Başbakanlık’a, İçişleri Bakanlığı’na, Kocaeli Valiliği’ne şikayet edeceklerini ifade eden “Karamürsel Libya değildir” ibareli 2. yazılı basın açıklamasını yerel basına servis yapmış.
Konuyla ilgili Karamürsel Kaymakamı’nın makamına giden sendika temsilcilerinden bazıları kaymakamın makamında kendilerini ayağa kalkarak karşıladığını, yaptığı konuşmada kendilerine hakaret edecek her hangi bir söz söylemediğini, basın toplantısı yapma hakkına saygı duyduğunu ancak, müdire hanım hakkında idari soruşturma devam ederken böyle bir açıklama yapılmış olmasını “kınadığını” söylediğini ifade etmiş.
Türk Eğitim-Sen Kocaeli İl Temsilcisi, Karamürsel Kaymakamı’nın kendilerine hakaret ettiğini ve sendikal haklarını engellediğini söyleyerek “Burası Libya değil” ifadesini kullandığı yazılı açıklama ile kaymakamı üst makamlara şikayet edeceğini açıkladı ve kaymakamı görevini yapmamakla suçladı.
Suçlamalarla ilgili Karamürsel Kaymakamı, sendikacıların yaptığı basın açıklamasından sonra kendilerini davet ettiğini davette İlçe Milli Eğitim Müdürünü de çağırdığını , okul müdiresi hakkında idari soruşturmanın devam ettiğini, böyle bir ortamda basın açıklaması yapılmasını doğru bulmadığını belirtirken, Türk Eğitim-Sen Kocaeli Temsilcisi’nin konuyu “sendikacılık” gösterisine getirmek istediğini belirtti.
Kaymakam, “İlçeyi ben yönetiyorsam elbette olan bitenle ilgileneceğim ve gerekirse kişilerin ifadelerinin alınmasını isteyeceğim. Ben kimseye sendikal haklarını ve sendikacılığı öğretmiyorum. Kimse de bana kaymakamlık görevimi öğretmeye kalkmasın.. Aksi isteniyorsa o zaman, gelsin sendikacılar kaymakamlık görevi yapsın” yanıtı ile Türk Eğitim-Sen’in basın açıklamasına açıklık getirdi.
Öyle veya böyle,
Karamürsel’de yine eğitim camiasında arzu edilmeyen olaylar yaşanıyor.
Sendikacılarla kaymakam arasında geçen tartışmalara neden olan Kız Meslek Lisesi Müdiresi hakkında birçok şikayet olduğu gerçek. Okuldaki 35 öğretmenden 25’i ile anlaşmazlık halinde.
Okula Körfez’den gelen Sayman’ın müdire hanım hakkındaki şikayet dilekçesi Cunuriyet Savcılığı’nda.
Tasarruf genelgesini, kendi deyimi ile “Ben kitabı ortasından okurum” diyerek keyfine uygulayan, ısınma için konmuş klimayı öğretmen ders yaparken söküp alan, okulun etrafına dikilecek ağaç konusunda “az su isteyen ağaç dikelim” teklifini, tasarruf genelgesini bir yana bırakıp “bizim tahsisatımız var” diyerek bol su isteyen ağaç dikimi isteyerek reddeden,
daha önce aynı okulda müdür yardımcısı iken, okul müdiresi ile “kavga” ettiği için öğretmenevine, oradan Gölcük’e, Gölcük’ten tekrar Karamürsel Kız Meslek Lisesi’ne gelen ve burada müdür olarak görev yapan “Ben varsam okul var, ben yoksam yok” mantığı ile emrindeki 35 öğretmenin en az 25’i ile kavgalı olan müdire hanımın sebep olduğu son olay, kaymakamla sendikacıları karşı karşıya getirdi.
Olay belki de “idari “soruşturma sonunda, bundan önceki müdire hanımın görevden alınması gibi neticelenecek.
Konuya ve olaya İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli’nin el koyması gerekiyor.
Yoksa bu konu taraflar arasında sakız gibi uzayıp gittikçe hem Kız Meslek Lisesi hem de bu okulda okuyan 400 öğrenci zarar görecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR