Yüreğimizdeki deprem!..

MAKALEYİ DİNLE

Tam 16 yıl olmuş. 17 Ağustos 1999’da yaşadığımız deprem felaketinde, -resmi rakamlar aksini söylese de, 20 binin üzerinde insanımızı yitirdik.

İlk anımsadığım ve acılarını hala unutamadığım değerli dostlarım;  Yıldız-Halit Denirel ve sevgili oğulları Kaan, Alparslan Yayman, Sabri-Sevim Yalım, Metin Darcan ve değerli eşi ve bu kentte yaşayan dost, akraba ve arkadaşlarım, hemşerilerimi saygı ve rahmetle anıyorum.

Ben ve eşim de kıl payı ölümden döndük. “Yaşamın bittiğini düşündüğüm o saniyeler” hala belleğimde.

O müthiş olayın sonrasında öğrendiğimiz ve bazılarının çok kolay unuttuğu o gerçek neden; “Deprem öldürmüyor, çürük yapılar  öldürüyor” idi.

İzmit Belediye sınırları içinde deprem nedeniyle yaşamını yitirenlerin üçte birinin Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşamakta olduğu bir “kader” miydi? HAYIR!

Eski adıyla “Plaj Yolu” olan bu alan, “Bataklık ve dolgu alanı” idi! Sonra, birileri bu değersiz alanları “ucuz bedellerle” satın aldılar. Önceleri, konut yapımına yasak olan bu alanda “Belediye Meclis Kararı” ile tek katlı inşaata izin verildi! Ardından, başka “kat artış kararları” verildi! Oturduğumuz site, komşu siteler gibi 7 katlıydı!

“Zemin etüdü” ve “yapı denetimi” ya yoktu ya da göz yumulmuştu!

Bu mahallede yaşamını yitirenlerin katilleri, bu imar plan-kat artışı kararlarına imza atan belediye meclis üyeleri ve Belediye Başkanlarıdır!

Ama hiç birinden hesap sorulmadı!

İzmit’te, Gölcük’te, Derince’de, İstanbul’un Avcılar’ında, Yalova’da  yitirdiğimiz insanların “gerçek katilleri” bellidir!

Deprem sonrası, “kalıcı konutlar” yapıldı. Nerelere? Gündoğdu’nun meyve bahçelerine, Değirmendere’nin fındıklıklarına, Kocaeli’nin birinci sınıf “tarım alanlarına” hem de o arazilerin sahiplerinin karşı çıkmalarına rağmen!..

Bütün bunlar, ülkeyi yönetme görev ve iddiasındaki yerel ve merkezi siyasi iktidar mensuplarının “inat ve ehliyetsizlikleri” yüzünden oldu!

Onlar; “Din-iman, vatan-millet” diyerek kandırdılar bizi!

Biz de, onların “ehliyet, yetenek ve kişiliklerini irdelemeden” oy verdik, başımıza getirdik!

Kimileri, aklı hiçe sayan bağnazlıklarıyla, siyasal karşıtlarına; “7.4 yetmedi mi?” diye ders vermeye kalktılar!

Oysa onlar,  insanlık tarihi boyunca yer kürenin sürekli ve periyodik olarak sarsıldığı, bir zamanlar dünya anakaralarının bugünkü halde olmadıkları “bilimsel gerçeğini” göremeyen , “bilimi ve aklı yok sayan zavallılardı!”

Depremler, bugün de yaşanıyor ve dünya durdukça yaşanacak.

Örneğin Japonya’da çok sık ve şiddetli depremler oluyor ve fakat yitirilen can ve nal kaybı “yok”  hükmünde!

“Depremlerde, en çok can kaybı veren ülkeler, neden GERİ KALMIŞ ülkelerdir?” diye sormalı!

Çünkü, “Bilime ve akla değer vermeyen ülkeler” bu acıyı yaşıyor!

Üstelik, kendi akılsızlıkları ve ahlaksızlıklarının faturasını da, inandıklarını söyledikleri Allah’a çıkarıyorlar!

Marmara Denizi ve Yalova’da yaşanan depremler, “Büyük İstanbul Depremi” için bir alarm niteliğinde. 1999 depremi sonrası İstanbul’da, olası bir deprem halinde “toplanma bölgeleri” belirlendi! Ancak, “üretim ekonomisi” yerine “RANT EKONOMİSİ” ile yandaşları zengin etmeyi tercih eden AKP iktidarı, hemen tüm “toplanma bölgelerini” konut, iş merkezi ve AVM ile doldurdu!

İstanbul’da yaşanacak bir deprem, pek çok insanımızın hayatına malolacak. Birileri, tıpkı maden kazalarında yitirdiğimiz canlar gibi, bu kayıplarımız için de “Kader bu” diyerek, faturayı yine Allah’a çıkaracaklar!

İnsanı “Allah’la aldatmanın” sınırı yok!

Unutulmaması gereken gerçek ise; “Allah’ın verdiği en  büyük hazine olan AKLI kullanabilmektir!”

İnanmayan, Kur’an’ın Türkçe mealini aklını kullanarak okusun, anlasın! Ya da; Allah’la kandıranların sürüsüne katılsın!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR