Evlerde gündelik olarak temizlik yapanlar sigorta kapsamına alınıyor

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere çok sayıda kişi gündelikçi olarak evlere, apartmanlara temizlikçi olarak gitmektedirler. 1. Nisan tarihinden itibaren bir gün dahi olsa evlerde temizlik vs. gibi hizmetlerde çalışanlarında sigortalı olmaları gerekmektedir. (1 Nisan şakası gibi) yeni düzenlemede 10 günden fazla çalışanlar ve 10 günden az çalışanlar şeklinde ayrımı yapılmaktadır.

 

10 Günden Az Çalışanlar Yönünden

Ev hizmetlerinde değişik evlerde çalışan çalıştığı yerlerde 10 günden az (1 gün, 2 gün gibi) çalışanlar için, çalışılan gün kadar sigortalı gösterileceklerdir. Ev sahibi asgari ücret üzerinden % 2 oranında iş kazası ve meslek hastalığı prim ödeyecektir. Örneğin bir evde 1 gün çalışan bir hizmetli için ödenecek tutarının hesabı şöyledir. Asgari ücretin aylık tutarı 1.201,50 TL’dir. Günlük tutarı ise 1.201,50 TL / 30 = 40,05 TL’dir. Bir için ödenecek iş kazası ve meslek hastalığı primi 40,05 % 2’si 0,80 TL’dir.

 

Bu tür uygulamada ev sahibi işveren sayılmadığı gibi, çalışan hizmetlide işçi olarak değerlendirilmeyecektir. Bu nedenle iş kazası olması durumunda ev sahibi bu kazanın sorumlusu olmayacaktır. Ev hizmetlerinde çalışanların iş kazası ve meslek hastalığı yardımlarından yararlanabilmeleri için iş kazasının olduğu tarihten 10 gün öncesinden sigorta tescilinin yapılmış olması gerekmektedir.

 

Düzenleme çok yeni olması nedeniyle evlerde çalışanların kuruma bildirimlerinin nasıl yapılacağı bilinmemektedir. Önümüzdeki günlerde SGK bu konuda açıklama yapacağını sanmaktayız.

 

10 Günden Fazla Çalışanlar Açısından

1 Nisan’dan sonra ev hizmetlerinde (Temizlik, çocuk hasta yaşlı bakımı) çalışanlar zorunlu olarak sigorta kapsamına alınmaktadır. Diyelim ki bir kişi bir ay içinde birden fazla kişinin ev hizmetlerinde hasta bakımı veya temizlik hizmeti gibi bir çalışması varsa, bu çalışma süresi 10 günden fazla bir zamanı kapsıyorsa bu çalışanlar normal olarak 4/a statüsünde sigortalı sayılacaktır. Ödenecek prim tutarı normal sigortalılarda olduğu şekilde tüm sigorta kollarına tabi olacaktır.

 

Örneğin ev temizliğine gelen kişi sizin evde 1 gün çalışıyor olsa bile bir ay içinde diğer yerlerde çalıştığı süre ile birlikte toplamı 10 günden fazla ise, normal sigortalı sayılacaktır. Bu durumda ödenecek prim 1.201,50 TL / 30 = 40,05 TL günlük asgari kazanç tutarı bu tutarın işverene düşen hisse oranı % 21 ise ödenecek prim tutarı 40,05 TL’nin % 21 = 8,41 TL olması gerekmektedir.

 

Yasal düzenleme böyle ancak uygulanması çok zor görünmektedir. Ev sahipleri 1 gün için bu formalitelere rıza gösterir mi? Ayrıca önümüzdeki günlerde çok sayıda çalışan ve çalıştıran ihtilaflarını da içinde taşıyan bir düzenleme gibi görünüyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR