Ergenlik çağında (13-16) spor

MAKALEYİ DİNLE

Ergenlik çağında olan çocukların buluğ devresinde olması nedeniyle sinir sisteminde zayıflamalar görülür. Bu durum göz önünde tutularak antrenmanların eğlenceli oyunlar şeklinde yapılması tercih edilmelidir. Çalışmalar daha çok gruplar halinde sürdürülmeli; bu şekilde kuvvet, dayanıklılık, cesaret, kendine güven ve çeviklik kazandırılmalıdır. Asla halter-ağırlık çalışmalarına yer verilmemelidir. Aksi takdirde çocuklara kazandırmak istenilen genel kondisyon yerine vücutlarında şekil bozuklukları, gelişimde duraklama görülebilir.

 

Çalışmalar eğitsel oyunlar, eşli alıştırmalar, sağlık topu çalışmaları, ip atlama, Tarzan merdiveni, halata tırmanma alıştırmaları gibi çalıştırmalar yapılabilir. Çalışmalarda kalp atışlarının dakikada 120-130’un üzerine çıkmamasına dikkat edilir. Bu durum kontrol edilmelidir.

 

Ergenlik çağındaki çocukların grup halindeki çalışmalarında çocukların özellikleri göz önüne alınarak gruplama yapılmalıdır.

 

***

 

Örneğin…

Normal Çocuk: Bu sınıftaki çocuklar sokakta, evde koşuşturan spor yapmaya hazır çocuklardır. Bunlar bir grupta toplanırlar Bu sınıftaki çocuklarda belli kas grupları gelişmiş diğer kasların zayıf olduğu görülür. Planlı çalışma ile belli bir zaman içinde spor yapmış çocukların seviyesine getirilebilir.

Spor Yapmış Çocuk: Daha önce spor yapmış, spor için seçilmiş çocuklardır. Bunlar emsallerine göre fiziki durumları spora hazır vaziyettedir. Genel kondisyon çalışmaları ile istenilen kuvvet, dayanıklılık, cesaret, kendine güven ve çeviklik arttırılmalıdır.

Apartman çocuğu: Bu tip çocuklar yapmak istediklerini yakınlarının yardımı ile ulaşabilmiş, istediklerini çaba harcamadan elde eden, dairesine merdiven yerine asansörle çıkan dış ortamda kendi başına hareketi az olan tip çocuklardır. Bu çocuklar ancak eğitsel oyunlar, eşli alıştırmalar ile normal çocukların seviyesine getirilebilir.

  

Yukarıdaki çocuk tipleri kesinlikle kendi grupları içinde eşlendirilerek çalışma yapılmalıdır. Aksi halde Örneğin apartman çocuğu spor yapmışların arasına alındığında beceri kabiliyetlerinin az olduğunu görerek komplekse kapılabilir.

 

***

 

Buluğ çağı çocuğun gelişme evresidir. Bu devrede kemik büyümeleri hızla ilerlerken, kas büyümesi buna ayak uyduramaz. Bunun sonucu vücutta şekil itibariyle değişim kaslarda zayıflama görülür. Kasların zayıflığı sakatlanmalara yol açar. Kas yetersizliği çocukta moral bozukluğuna yol açacaktır. Bütün bular -Kas gücündeki zayıflık- çalışmalarla giderilir. Çocuklarımıza gelişim çağlarında spor alışkanlığı kazandıralım. Her yaşta spor yapalım. Sıhhatli bir yaşam için spor şarttır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR