Bu 5 yılın yıldızları belli

MAKALEYİ DİNLE

2004-2009 yılları arasında Derince Belediye Başkanlığı görevini yürüten Ali Haydar Bulut, 5 yıllık dinlenme süresinin ardından teşkilatının da desteği ile yeniden bir dönem daha görev yapma imkanı buldu.

Eski başkanlık yıllarında renkli kişiliği ve bir takım etkin hamleleri ile dikkat çeken sevgili başkan, bu dönemde birçok önemli denilebilecek çalışmanın altına imza atmış, özellikle ‘Harikalar Sahili’ ile Türkiye’ye örnek teşkil etmişti.

Şayet adaylık konusunda istediği ve kamuoyunun beklediği tavır sergilenmiş olsa idi, daha yapmak istediği çok şeyi vardı aslında. Örneğin otel projesi hala akıllarda. Bu görkemli projenin ilk açıklandığı zaman hemen herkes meseleye temkinli yaklaşıyordu. Öyle ki, ne ‘yapabilir’ deniyordu, ne de ‘yapamaz’ diyebilme cesareti sergilenebiliyordu.

Çünkü olayı kamuoyuna lanse eden başkan ‘çılgın’ bir isim olunca, proje de ‘çılgın’ oluyordu. Şurası kesin ki, Ali Haydar Bulut, ender bulunur bir başkan türü aslında. Belki de türünün ender son örneklerinden…

Bu açıdan baktığımda, Bulut’u da en az Recep Tayyip Erdoğan kadar ‘çılgın’ bulduğumu söylemeliyim…

O, önce hayal eder, ardından o hayalin gerçekle ilişkisini kurup, ardından o gerçeğe giden yolu inşa eder. Sonrasında ise bir de bakmışsınız ortaya görkemli bir iş çıkmış…

Yeni dönem için de önemli bazı hizmetler hizmet için start vermiş görünüyor Bulut. Mesela bir şelale ve havuz projesinin Derince’ye çok değer katacağı düşüncesindeyim. Sevgili başkan büyük olasılıkla bu işi yaparken estetiğe de büyük önem verecektir. Muhtemeldir ki, benzer uç projeler de bu dönemde kendisinden sıklıkla duyulacaktır.

Kısacası Ali Haydar Bulut, 30 Mart sonrasındaki 5 yıllık dönemin yıldız adaylarından birisidir benim için…

***

Gelelim ikinci yıldız beklentime…

İzmit’te görev yaptığı dönemde önemli işler yapıp dik bir duruş sergilemişti Hüseyin Üzülmez. Bir yerde belediye başkanı Nevzat Doğan’ın ardından ikinci adamlığı yapan kişi olarak bilindi hep. Aslen Kartepeli olunca burada seçimleri kazanacağına inandı ve yola çıktı.

Önce adaylık yarışını kazandı, sonra diğer partilerdeki rakiplerine fark atarak seçimleri önde tamamladı. Üstelik kentteki en başarılı ikinci ilçe olarak dikkat çekti. Yüzde 50’nin üzerine çıkma başarısı gösterdi.

Özellikle İzmit’te edindiği deneyimi muhtemelen Kartepe’de kullanmak isteyecektir. Fakat görev yaptığı ilçe zor bir yer. Her şeyden önce çok dağınık bir coğrafyası var. Sonuçta 10 tane beldenin birleşiminden oluşan bir ilçeden söz ediyorsunuz. En az coğrafyası kadar insanları da dağınık ve haliyle herkesi aynı anda mutlu edebilmeniz pek mümkün olmayabiliyor.

Burada da geçmişteki belediyecilik tecrübesi ile iyi işler çıkarılacaktır. ‘41 Vizyon’ projeleri şayet hayata beklenilen gibi yansıtılabilir ve hayata geçirilebilirse, Kartepe Belediyesi, Kocaeli’nin ikinci yıldızı aday ilçesi olur.

Tabi, kabul edilmesi lazımdır ki, bir belediye başkanı tek başına meselelerin hakkından gelemez. Yani mutlaka arkasında sıradanlıktan sıyrılmış, kaliteli ve haram-helal çizgisinin önemini kavramış insanlar olmalı. Kısacası bu mesele bir ekip işidir. Üzülmez, belki bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilir. Neticede sıkıntılı bir sürecin ardından aday gösterilip seçildi.

Belki biraz kadro yenilenmesinde fayda görülebilir. Onun dışında kısa vadede ümit verilen bir anlayışın hüküm sürdüğünü düşünüyorum. Bu yüzden Hüseyin Üzülmez ve Kartepe Belediyesi, 5 yıllık dönemdeki ikinci yıldız adayımdır…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR