İnsana huzur ve mutluluk veren en önemli şey nedir?

MAKALEYİ DİNLE

Hepimizin daha mutlu olmak için hayalleri ve amaçları vardır.

Bu hayaller ve amaçlar  bizi hayata bağlar.

Bazen hayallerimiz gerçekleşir bazen de gerçekleşmez.

Ama önemli olan hayallerimizin hep var olması ve asla umutsuzluğa düşmememizdir.

Asıl önemlisi de mutluluğun bir yolculuk olduğunu unutmamaktır.

Çünkü mutlu olmak ve hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkıp da hayatını gerilim, üzüntü, kaygı ve endişelerle bitiren çok sayıda insan tanıdım.

Ben onlara “Mutlu olmak yolunda mutsuz olanlar,” diyorum. Mutlu olmak için canının dişine takan birisinin bu durumu çok üzücüdür.

 

***

 

Tüm bunların yanında insana huzur ve mutluluk veren en önemli duygunun yaptıklarımızdan ve kendimizden emin olma duygusu olduğuna inanıyorum.

Ne istediğimizi ve nereye gitmek istediğimizi ne kadar net ve basit olarak tanımlarsak ve o yolda ilerlersek o kadar mutlu oluruz.

Kafası karışık, kararsız, beş dakikada bir fikir değiştiren, hep olmadığı yerde olmak isteyen insanlar nelere sahip olursa olsunlar, mutlu olmaları ve yanındakilere mutluluk vermeleri çok zor olacaktır.

Çünkü bizi mutlu veya mutsuz eden sahip olduklarımızdan çok, sahip olduklarımıza ilişkin düşünce ve yorumlarımızdır.

Parayı mutluluk için tek hedef olarak alanlarla ilgili olarak çok sayıda acıklı öykü biliyorum.

Bu nedenle hayatı karmaşıklaştırmaya hiç gerek yok.

Hayatın bize en büyük armağanlarından biri mutlu olma gücünün dış koşullara bağlı olmadan içimizde olmasıdır.

 

***

 

Öyleyse;

*Hayattan ne istediğini bil,

*Sahip olduklarına şükret,

*Her sabah güneşin doğuşunu izle,

*Bir yaprağa düşen çiğ tanesine dokun,

*Ve en güzel hayatın senin hayatın olduğuna inan. (Cengiz Hortoğlu-Milliyet)

 

AKP’li Badem’den Kürt açıklaması

AKP Körfez İlçe Başkanı Osman Badem, önceki gün yönetim kurulu ile toplantı yaptı. Badem toplantıda Kürt sorununun olmadığını, terör sorununun olduğunu söyledi. Badem, terör örgütü PKK tarafında Kürt kökenli vatandaşlarımıza yaşadıkları yerleşim yerlerinden, evlerinden göçe zorlandığını, halkımızın hayatını zorlaştırmak adına hendeklerin kazıldığını, temel hizmetlerin alınmasına engel olunduğunu ifade etti. Türkiye’de “Kürt sorunu yok”, “çözüm sürecini buzdolabını koyduk” deyip, Türkiye’nin bu duruma gelmesi sağlayanlar, bu terör belasına da bir çözüm bulmak zorunda.

 

Karakadılar spor yapıyor

CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, şu sıralar spora merak sardı. Karakadılar, hem zayıflamak, hem de zinde kalmak için spor yapıyor. 2019’da önemli seçimler var. Karakadılar, o tarihe kadar iyice forma girmeli… Zira, zor bir seçim süreci olacak.

 

Astsubaylar memnun!

Astsubaylar uzun zamandır kendilerinin ikinci plana itildiğini iddia ediyorlardı… Yeni düzenleme yapılıp, haklarının verilmesini istiyorlardı… Astsubayların uzun süredir bekledikleri intibak yasası kabul edildi. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Gölcük Şube Başkanı Bekir Tülü, yasanın çıkmasından memnun. Tülü, “Bu yasanın çıkması örgütlü mücadelemizin çalışmasıdır. Bu yasa ile adaletsizlik ortadan kalktı” diyerek memnuniyetini dile getirdi. Biz de yeni intibak yasasının astsubaylara hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

 

Musiki Derneği, Başkan Ellibeş’i konsere davet 

Gölcük Musiki Derneği Başkanı Vahit Şentuna ve yönetim kurulu Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'i ziyaret etti. Şentuna, 16 Ocak’ta düzenleyecekleri Yeşilçam Film Müzikleri Konseri’nin davetiyesini Başkan Ellibeş’e verdi. Ellibeş, ilçedeki sosyal etkinliklere katılıyor. Muhtemelen bu konsere de katılacaktır.

 

Pirelli Anadolu’nun kutuları “gülümsüyor”

Pirelli Anadolu Lisesi öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Gülümseyen Kutu “ projesi ile çevrede bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere gıda yardımı topladı. Okulun  edebiyat öğretmeni Hasan Meral’in organize ettiği projede öğrenciler istedikleri gıda yardım malzemelerini getirip okul kütüphanesinde topladıktan sonra  “Gülümseyen Kutu “ adı verilen kutulara yerleştirip kolilediler. Daha sonra bu koliler Kartepe Kızılay işbirliği ile Kartepe’de bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Kartepe Kızılay Başkanı Osman Kocaman’a  teslim edildi. Öğrenciler güzel bir çalışma yaptı. Pirelli Anadolu Lisesi öğrencilerini bu güzel projeden dolayı kutluyoruz.

 

Binlerce kişi sevindi

İzmit Belediyesi geçtiğimiz yıl yaptığı yardımlarla binlerce kişiyi sevindirdi. Belediyenin Sosyal Yardım İşler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre 2015 yılı sosyal yardımlar açısından oldukça yoğun geçti. 2015 yılı içinde 2065 aileye gıda, 1082 aileye giysi, 120 aileye ev eşyası, 5 aileye yakacak ve 31 engelli vatandaşa da tekerlekli sandalye yardımında bulunuldu. Yetkililer, 2016 yılında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara sahip çıkmaya devam edeceklerini bildirdiler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR