Gol olur…

MAKALEYİ DİNLE

Yıllarca futbol oynadım. Kulüplerin alt yapısı dahil hemen her kademesinde görev aldım. Hakemlik yaptım. Özetle futbolun günümüz itibarıyla duayeni addediliyormuşum. Ben demiyorum, öyle diyorlar. Seksenli yıllardan günümüze spor yazıları ile gazetem Kocaeli’ye hizmet ediyorum, halen de etmekteyim.

“Bunları niye yazdın?” diyecek olursanız, işte orası bence çok önemli. Çünkü birilerinin bu kötü gidişe “Dur!” demesi lazım. Medyanın görsel ve yazılı her kademesinde futbol adına ahkam kesenlere “Eh, siz de çok oldunuz!” demek için bu yazıyı kaleme aldım.

Futbol adına ekranlarda ve gazetelerindeki yazıları ile adeta şov yapan meslektaşlarına tabir yerinde ise çamur atan, daha doğrusu tribünlere oynayanlaradır bu yazım.

Üzülerek ifade edeyim ki, bu çokbilmiş futbol ulemaları fırsatını bulduklarında işleri kötü giden meslektaşları yerine balıklama atlıyorlar ama iki üç maç sonra aynı akıbete uğruyorlar. Bu kısır döngü yıllardır devam ediyor. Asgari ücretin kuru ekmeğe yetmediği ülkemizde özerklik adı altında kumpas kurulmuş, bu yıllardır aynı şekilde sürüp gidiyor.

Bunu samimi ve içtenlikle söylüyorum Türk futbolu; hatta amatör, profesyonel spor yanlış politikalar nedeni ile yüzeysel atılım ve icraatlarla kurtarılamaz.

Tabii bu bir yerde arz talep meselesi. Bireyden topluma “Ben” zihniyeti var maalesef. Söylemle değil, eylemle (olumlu manada) hizmet şart.

Manayı terk etmiş, maddeci zihniyetler ekranlarda, gazete köşelerinde ahkam kesip duruyorlar. “Ben ders almam, ders veririm” ulemalıklarıyla(!) malı götürüyorlar.

Benim de öngörülerim var. Maç izlerken “Gol olur!” diyorum ve de oluyor. Bilmem anlatabildim mi?

Bir de “gol” meselesi var aklıma takılan. “Yüzde yüz gol kaçtı” gibi tabirler. Yahu gol olması için 7.32x2.44 en ve yükseklikteki 12 cm.lik yerdeki kale direklerinden topun tamamının içeri girmesi gerekir. İçeri girerse gol olur ve hakem santrayı gösterir. Biz buna gol deriz. Top kaleden içeri girmezse gol diye adlandırılamaz.

Bence daha çok noksanımız var. Nedeni? Nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilenlerle dopdolu bir spor camiasıyla dünya standartları bir hayal.

Bir şiirimle yazıma son vermek istiyorum.

Kalın sağlıcakla.

 

ULAN ZAMAN

Kulak ver de iyi dinle,

Doğumdan beri,

Uğraşıyorsun benimle.

Yavaşlayacak yerde,

Durmayı seçtin,

Şimdi de yolun sonunda,

Bu çıkış ve inişte.

Arkamdan itip durma,

Gidiyoruz işte,

Gidecek yerimiz neresi sence?

Onu Rabbim bilir.

İnancımız gereği,

Gitmeliyiz hükmünce.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR