Kartepe’den kimler vekil olabilir?

MAKALEYİ DİNLE

Haziran ayında yapılacak olan genel seçimler, heyecanını yavaş yavaş hissettirmeye başladı.

Bürokraside adaylık düşünen isimlerin istifalarının ardından partilerde de gözle görülür bir hareketlilik yaşanmaya başladı.

Başta iktidar partisi olmak üzere, tüm partilerin il başkanlıkları şu sıra aday adaylarıyla dolup taşıyor.

Yoğunluğun ve talebin ez fazla olduğu yer, şüphesiz ki AK Parti. AK Parti’de şimdiye kadar 30’un üzerinde isim milletvekilliği için başvuru yaptı. Bu rakamın 70’e kadar çıkması bekleniyor. Mecliste grubu bulunan CHP ve MHP’de de hayli hareketli günler yaşanıyor.

Geçtiğimiz dönem meclise Sibel Gönül ve Haydar Akar’ı gönderen Kartepe’de, bu dönem kimlerin vekil olabileceği ise şimdilik soru işareti.

Başvurulara bakıldığında Kartepe’den de birçok isim olduğunu görüyoruz. Öne çıkan isimlere kısaca değinmek gerekirse...

Kartepe’de AK Parti’den milletvekili olabilmek için dört isim müracaat etti. Bu isimler; Sami Çakır, Serkan Seyhan, Hüseyin Yusuf ve Şaban Doğan. Şu an başvuru yapmasa da, bir de Sibel Gönül’ün ismi geçiyor.

Bu isimlerden Serkan Seyhan ve Sami Çakır bir önceki dönem listeye girmeyi başarmış, ancak seçilememişlerdi.

Başvuru yapması halinde Sibel Gönül’ün, Bakan Işık’ın ardından listenin ikinci sırasında yer alması bekleniyor.

Geçen dönem listenin 10. sırasında kendisine yer bulan Serkan Seyhan, şansını yeniden deneyecek. Bir önceki dönem pek aktif olarak göremediğimiz Seyhan’ı bu kez daha istekli ve azimli görüyorum. Belli ki aradan geçen zamanda "hatayı nerede yaptım?" diye kendini sorgulamış. Kamuoyu Serkan Seyhan’ı bu kez hedefi yüksek olan ve her kesimle diyalog kurabilen genç bir vekil adayı olarak tanıyor. Geniş kitlelere ulaşabilmek için ekip ruhuyla hareket eden Seyhan’a, partinin özellikle gençlik kanadında ilgi üst düzeyde. Teşkilatlarla güçlü bağlantılar kurmaya gayret ediyor, gittiği her yerde ilgi görüyor. Fakat tüm bunlar Seyhan’ın vekil olabilmesi için yeterli olacak mı, zamanla göreceğiz.

Kartepe Belediye Başkanlığı görevine talip olması için yoğun baskı yapılan Sami Çakır da, şansını bir kez daha milletvekilliğinden yana deneyecek. Geçtiğimiz dönem listenin 8. sırasında kendine yer bulan Çakır, çok az oy farkıyla vekil seçilememişti. Belediye başkanlığı için gelen teklifleri her defasında vekil olmak istediği için geri çeviren Çakır’ın bu dönem listeye girme şansının hayli yüksek olduğu dillendiriliyor.

AK Parti’den vekil olabilmek için başvuru yapan bir diğer isim de Hüseyin Yusuf. Bilindiği gibi Hüseyin Yusuf da Kartepe Belediye Başkan adaylığı için ismi geçenlerdendi. Sami Çakır gibi, O da belediye başkanlığından ziyade milletvekilliği düşündüğünü her defasında dile getiriyordu. AK Parti’nin Kocaeli’deki kurucuları arasında yer alan Hüseyin Yusuf, teşkilatlarda sevilen bir isim. Parti temayüllerinde hatırı sayılır bir oy alabileceğini düşünüyorum.

Vekillik için, Kadın Kolları Genel Başkanlığı'na getirilen Sibel Gönül’ün de ismi geçiyor. Gönül’ün vekillikten daha önemli bir görevi icra ettiğini ifade eden bir kısım partililer ise Sibel Gönül’ün yeniden vekil olmayabileceğini düşünüyor.

Bölge dengeleri gözetildiğinde; Sibel Gönül’ün yeniden milletvekili olmaması durumunda Sami Çakır, Serkan Seyhan ve Hüseyin Yusuf gibi isimler de terazide daha ağır basacaktır.

CHP tarafında, Haydar Akar’ın yeniden vekil olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Akar göreve geldiği günden itibaren aktif ve halkın içerisinde bir vekil profili çiziyor. Esnafla, işçiyle, sıradan vatandaşla... Kısaca her yerde CHP'li vekil. Partide örgütlerle ilgili önemli bir göreve getirildi ve Genel Başkan’a da hayli yakın bir isim oldu. Akar için en büyük rakip Yaşar Sönmez olarak görünüyordu. Ancak temayül yoklamasının yapılmayacağının ilan edilmesinin ardından, Sönmez vekillik hayalinden vazgeçmişti. Bir önceki dönem büyük mücadele vererek listeye giren Haydar Akar, bu kez en iyi yerden listeye girerse buna kimse şaşırmayacaktır.

MHP’de ise şimdiye kadar iki isim başvuru yaptı. Eğitimci olan yazar ve şair Gürkan Karaçam, vekillik için ortaya çıkan ilk isimlerden. Kamuoyunun yakînen tanıdığı Karaçam, partinin gençlerini arkasına almış durumda. Gençler O’nu çok seviyor, destekliyor. Sadece gençler değil, çizdiği profille tüm teşkilatta oldukça seviliyor. Gürkan Karaçam, MHP’de dengeleri değiştirebilecek donanıma sahip bir isim. Kendisini dikkatle takip etmenizi öneririm. 

MHP’de başvuru yapan bir başka isim, Yılmaz Dizdaroğlu. Kamuoyu Dizdaroğlu’nu MHP’den Kartepe Belediye Başkan adayı olduğu dönemde tanımıştı. Başvurusunu Ankara’ya yapan Dizdaroğlu'nun teşkilatlarla dokusu bir türlü uyuşmasa da, halka oldukça kuvvetli bağlar kurdu. Çok çalışmasına rağmen belediye başkanı olamayan Yılmaz Dizdaroğlu, bu kez şansını vekil olabilmek için deneyecek.

Şu an için görünen tablonun özeti bu... Kartepeli vatandaşın beklentisi ise; hangi partiden kim seçilirse seçilsin, milleti unutmaması.

Benim de vekil olmayı düşünenlere naçizane bir hatırlatmam olacak;

Bizler, yani Türk Milleti'nin her bir ferdi "asil", siz ise milletin "vekil"i olacaksınız...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR