Azerbaycan’da cumhuriyetin ilanı

MAKALEYİ DİNLE

Bundan 97 yıl önce 28 Mayıs 1918 de Azerbaycan’da Cumhuriyet ilan edildi. Dünyanın birçok yerinde Cumhuriyet kelimesi telaffuz dahi edilemezken Azerbaycan Halkı Cumhuriyetle tanışıyor.

Bu bir başarıdır. Ama ne yazık ki bu başarıyı uzun süre Azerbaycan halkı tadamıyor. Cumhuriyetin getirdiği özgürlük ve yenilikler birçok ülkeyi ve egemen güçleri korkutuyor, ürkütüyor.

Azerbaycan’ın ilk Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’dir. Mehmet Emin Resulzade “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” veciz sözü ile halkının hislerine tercüman oluyor. Nitekim aradan geçen uzun süre kesintiye rağmen içlerinde Cumhuriyet ateşi sönmeyen Azerbaycan Halkı 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuşunca yoluna yine Cumhuriyet ile devam ettiler.

Kafkasya iğneli bir coğrafya özelliğini hep muhafaza etmektedir. Burada dimdik ayakta durmak da zordur. Bütün bu zorluklara rağmen Azerbaycan dimdik ayakta durup hızlı adımlarla ilerlemektedir.

Bugün Bakü adeta bir şantiye şehri olmuştur. Her tarafı adeta yeniden inşa ediliyor. Yollar yeniden modern bir şekilde yapılıyor. Battı çıktılar, köprüler, metrolar, okullar, hastaneler, kültür merkezleri ve yaşam yerleri bir biri ardına yapılmakta ve açılmaktadır.

12 Haziran’da Azerbaycan’a 6000 sporcu çeşitli ülkelerden geliyor. Bu uluslararası yarışmaya ev sahipliği yapmak başlı başına büyük bir organizasyondur. Bunların karşılanmaları, barınmaları, yemekleri, yarışmaları ve uğurlanmaları için günler süren sıkı bir hazırlık yapılıyor. En ince teferruatlarına kadar hesap kitap yapılmış. İki yıl içinde büyük tesisler yapıldı. Her tesis son derece gelişmiş teknolojik donanıma sahiptir. Bu organizasyonda hizmet edecek görevliler uzun süredir sıkı bir eğitime tabi tutulmuş. Ayrıca üniversite gençlerinden seçilmiş 500 kişi gönüllü hizmet yapmak üzere eğitilmiştir.

Azerbaycan Cumhuriyeti birçok büyük devletin cesaret edemeyeceği devasa organizasyon ile dünya gündeminde gururla yerini alacaktır. Şimdiden kutlayıp başarı diliyorum.

İstanbul Başkonsolosluğu 28 Mayıs Cumhuriyet Bayramını Conrad Otel de bir resepsiyon ile kutladı. Federasyonumuza bağlı Derneklerimizi temsilen Yönetim Kurulu üyelerimiz katıldılar. Bakü’de olmam nedeni ile bu büyük kutlamaya katılamadım. Kendilerini tebrik ediyor ve nice yıllara diliyorum.

Kafkasya’nın gelecekte parlayan yıldızı olan Azerbaycan kilit bir ülke konumundadır. Kafkasya da barışın yolu da Azerbaycan’dan geçmektedir.

Her yıl 28 Mayıs da Cumhuriyet Azerbaycan’da coşku ile kutlanmaktadır. Nitekim, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 27 Mayıs günü öğlen üzeri Haydar Aliyev Uluslararası Hava Alanı yanında Buta Palas Sarayı’nda bir resepsiyon ile Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını başlattı. Geniş kutlama programları devam ettirilecektir. Halk bu coşkulu kutlamalara yoğun bir şekilde katılmaktadırlar.

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) e bağlı dernekler kendi bulundukları illerde bu coşkuya ortak olup kutlamalar yapmaktalar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR