BAĞKUR borcunuzu sildirebilirsiniz

MAKALEYİ DİNLE

Mecliste Torba Kanun olarak isimlendirilen kanunlar içinde, çok farklı konularda düzenlemeler yapılmaktadır. Bazen bu kanunlar bu yapısı nedeniyle Çorba Kanun olarak da tabir edilmektedir.

23 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan 6645 Sayılı kanun da bu türden bir kanundur. Yayınlanan bu kanun içinde Bağ-kur’a borçlu olanların borçlarının silinmesine ilişkin düzenlemeler de yapıldı.

Buna göre, tescilleri yapılmış olmasına karşın Nisan 2015 ayının sonu itibariyle 12 ay veya daha fazla süreye ilişkin prim borcu olanlar, borçlarını toptan ödeyebileceklerdir. Toptan ödeyememeleri durumunda başvuruda bulunarak yapılandırılmaları mümkündür. Bu durumda prim ödenmeyen bu süreler emeklilik süresine sayılacaktır.

Bu tarihe kadar (Temmuz 2015 sonu) borçlar ödenmez veya yapılandırma başvurusunda bulunulmazsa ödenmeyen prim borçlarının tamamı silinecek. Bağkur sigortalılığı süresi durdurulacak. Bu tür borcu olan bağkur sigortalıların bu konuda verecekleri karar kendileri açısından önemli olup, değerlendirmeleri yararlarına olacaktır.

 

İŞVERENLER ALEYHİNE OLAN BİR UYGULAMA DÜZELTİLDİ

Bilindiği üzere işverenler Bağ – Kur diye adlandırılan ve sonradan 4/B diye isimlendirilen sigortalılardır. Eskiden beri uygulanan duruma göre, işverenlerin ödedikleri aylık prim tutarı, yanında çalışan sigortalının en yüksek ücret alanından az olamaz gibi bir kural vardı. Örneğin yanında çalışan işçilerden en yüksek ücret alan sigortalıların prime esas kazancı 4.000 TL ise, işverenin ödeyeceği prim matrahı da 4.000 TL’den az olamaz deniliyordu.

 

En son yapılan bir düzenlemeyle bu uygulamadan vazgeçildi. Bu nedenle işverenlerin ödeyecekleri prim, asgari ücret ile tavan ücret (Asgari ücretin 6,5 Katı) arasında olmak koşulu ile tamamen kendi idaresiyle belirleyecekleri bir matrah tutarı olacaktır.

 

EMEKLİ ÇALIŞANLARA 5 PUAN AVANTAJ

Yeni torba kanun emekli olup ta çalışanlara ilişkin bir düzenleme getirmektedir. Bilindiği üzere gerek hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışsın, gerekse serbest çalışsın emeklilerin ücretlerinden veya emekli maaşlarında % 15 oranında destek primi adı altında (Ben ona haraç diyorum) prim kesiliyordu. İşte bu haraç primi de % 15’ten % 10’a indirildi. Uygulama 23.04.2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Aslında bu primin tamamen kalkması gerekiyor % 5’lik indirim bir seçim yatırımı değildir umarım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR