Trafik terörü ürkütüyor

MAKALEYİ DİNLE

Yaşamı kolaylaştıran hepimiz için zaruri bir ihtiyaç haline gelen taşıtlardan korkar ve ürker hale geldik.

Taşıtlar diyoruz. Ama taşıtların suçu ve günahı yoktur. Bütün olumsuzlukları yaratan onu kullanan bizleriz.

Trafik kazaları ülkemizde bir sakatlar ordusu oluşturdu. Sakat kalıp hayata tutunmaya çalışanların çektiği ızdırapları ancak kendileri ve yakın çevreleri bilir.

Birde ölümlü kazaları hesaba kitaba katarsak her yıl yüzlerce aile ocaklarının pisi pisine söndüğünü görmek ve düşünmek hepimiz için çıkarılması gereken büyük bir ders olmalıdır. Ama ne yazık ki hiç birimizin yeterince dersi aldığını söylemek mümkün değildir.

Acelecilik, acemilik, uykusuzluk, yorgunluk ve dalgınlık bu kazalara sebeptir. Bu ve benzer nedenlere bilinçsizlik ve ukalalık da mutlaka ilave edilmelidir.

Trafik kurallarına yeterince uyulmadığı hepimizin malumudur.

Bu kötü sonuç hepimizi yorgun düşürüp, mutsuz ediyor.

Bayramda yine yollar kan gölüne döndü. Burada beş kişi, orada zincirleme kazada on kişi, şurada bilmem ne kadar kişi öldü.

Televizyon ve gazetelerde seyredince veya okuyunca sıradan bir haber gibi hiç kimse etkilenip durum değerlendirmesi bile yapmıyor.

Her yıl yüzlerce kişi ölüp gidiyor. Birde maddi kayıplarda cabası oluyor.

Gaflet uykusundan uyanıp normal insanı duygu ve düşünce içinde olmamız için başımıza galiba çok büyük kaya düşmelidir.

Bu kadar kayıplarımız asla bir kader olamaz. Buna kader diyenler de kaderin ne olduğunu bilmeyenlerdir.

Günahkar olanlar taşıtlar mıdır, yollar mıdır?

Bütün suç ve günah bizdedir. Allah akıl fikir versin!

 

ATEŞ ÇEMBERİ İÇİNDEYİZ

İğneli coğrafya içindeyiz.  Ortadoğu için için kaynıyor. Ortadoğuya bahar havası getirilecekti. Taşlar yerinden oynatıldı. Bir çok liderler metazori değiştirildi. O ülkelere bırakın bahar havasını, demokrasiyi, içinden yıllarca çıkamayacakları kaos getirildi. Libya paramparça, Irak üçe bölündü. Suriye ne olacağı henüz belli değil. Özgür Suriye Ordusu adı yanında terör örgütlerinin cirit attığı bir alan oldu. Suriye halkının çok önemli bir kısmı ülkelerini terk ettiler. Türkiye’de iki milyonun üzerinde mülteci geldi. Bunları kontrol ve denetim altına almak imkansızlaştı Kim derede ve ne yapıyor belli değil. Sokaklar perişan vaziyette olan Suriyeli mülteci ile dolu.

Dilenenler, gayrimeşru yaşamı mecburen seçenler, asayişi bozanlar, nerede yatıp kaldıklarını takip etmek imkansız.  İçinde hırsızlar, gaspçılar, militanlar hatta terör örgütlerinin elemanları bile var. Türkiye sınırlı bütçesi ile yedi milyar dolar harcama yaptığı söyleniyor. Ahkam kesenler arı kovanına çomak sokanlar ortada yoklar.

Suriye ile 800 kilometre sınırımız mevcuttur. Bu sınırı kontrol altına almak oldukça zor iş. Ne yazık ki komşularımız olan devletlerin yerine bugün komşularımız terör örgütleri oldu.

Hangi ülke olursa olsun yanlış politikalar gün geliyor duvara tosluyor. Bunun ceremesini, acısını ise ne yazık ki savunmasız halk çekiyor.

Suyu bulandıranlar yanında suyumu bulandırdınız bahanesi içinde olanlar fırsat kolluyorlar. Herkes bir amaç ve beklenti içine giriyorlar.

Adıyaman’da askerimiz, Ceylanpınar’da iki polisimiz, Diyarbakır’da katliam, Suruç’ta onlarca gencimizi katledenler ve birçok yerde olay çıkaranlar ülkemize ve hepimizin geleceğine dinamit koymaktalar.

Bu ortamda o parti, bu parti gibi düşüncelerin rafa kaldırılıp yüzlerce yıl beraber yaşadığımız ve yine beraber yaşayacağımız ortak geleceğe yönelme mecburiyetindeyiz.

Acılara değil, mutluluğa kilitlenmeliyiz. Zor süreçten geçiyoruz. Allah yardımcımız olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR