18. Avrasya ekonomi zirvesi

MAKALEYİ DİNLE

Marmara Grubu Vakfı’nın organizasyonu ile 8-9 Nisan günleri İstanbul WOW Otel Kongre Merkezinde 18. Avrasya Ekonomi Zirvesi yapıldı. Kırk ülkeden konusu ile ilgili devlet adamları, siyasetçi, bilim adamları, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri katıldılar.

Şeref konukları arasında Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovif, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Marinko Cavara ile birlikte eski 9 Cumhurbaşkanı, 20 bakan, 28 uluslararası kuruluş ile birlikte 49 ülke katıldı.

İkinci gün Abdullah Gül bir önceki Cumhurbaşkanı olarak katılıp önemli bir konuşma yapıldı. İslam ülkeleri ve özellikle Ortadoğu’daki karmaşa ve anarşik olayların analizini yaptı. Terör olaylarının sebebini yoksulluk, umutsuzluk ve eğitimsizliğe bağladı. Terörün mutlaka işbirliği ile önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Zirvede birçok kişilerle sohbetimiz oldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov ile görüşüp İzmit Belediyemizin Hocalı Şehitler Anıtının açılış davetiyesini verdim. Yüksek kıymetlendirip teşekkür ettiler.

Türkiye Azerbaycan Büyükelçisi Alper Coşkun ile sohbet ettik. Azerbaycan’ın Sesi Dergisi için tebrik ederek başarı dilediler.

Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile tanışıp sohbet ettik. Eski milletvekili Vakıf Yöneticisi Şamil Ayrım Bey’in organizasyona katkısı ve emeği çok oldu.

Vakıf Başkanı Dr.Akkan Süver açılış konuşmasında şu noktalara değindi.

Marmara Grubu Vakfı, bugün otuz yaşındadır. Sivil bir toplum kuruluşu için otuz yıl önemlidir. Daha da önemlisi otuz yılda ortaya koyduğu süreklilik arz eden çalışmalarıdır.

Bu çalışmalar, ulusal ve uluslararası platformlarda kabul gören etkinliklerdir. Bu etkinliklerin en önemlisi ise Avrasya Ekonomi Zirveleridir.

Bu arada yüksek heyetinize şahsım ve arkadaşlarım adına büyük bir gururla belirtmek isterim ki Azerbaycan Rabıta ve Yüksek Teknolojiler Bakanlığı şık, zarif ve değerli jest yaparak Marmara Grubu Vakfı’nın 30., Avrasya Ekonomi Zirveleri 18. Yılı münasebetiyle bir anı objesi olarak posta pulu basmıştır. Azerbaycan Devleti’ne bu inceliğinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Bir Millet İki Devlet ruhunu yansıtan bu güzel harekete izninizle salondan bir alkış istiyorum.

Avrasya Ekonomi Zirveleri bugün, dünyada kabul gören ve Türkiye’nin aydınlık yüzü diye adlandırılan bir toplantılar zinciridir.

On sekiz yıldır aralıksız olarak tertiplediğimiz Avrasya Ekonomi Zirveleri bir barış projesidir. Bu refahı bölüşme idealidir.

Ve her şeyin ötesinde, insanlığın bir arada tahammül ve diyalog çerçevesinde yaşaması felsefesidir. Bu felsefede elbette sosyal ve siyasal boyutuyla ekonomi vardır; enerji vardır.

Avrasya Ekonomi Zirveleri olarak, Türkiye ile Azerbaycan arasında gerçekleşen TANAP projesine büyük önem verdiğimizi bilmenizi isterim. TANAP projesine yalnız bir ekonomi ve enerji projesi olarak bakmak yanlıştır, eksiktir. Zira TANAP projesi bir iş ve çalışma alanı yarattığı kadar enerji kaynaklarının silah olarak kullanılmasının önüne geçecek dolayısıyla kalıcı bir barışın da oluşmasına ön ayak olacaktır.

Gene bu proje, doğal kaynakların siyasi araç olarak kullanılmasını hedefleyen ve ülkelerin tek bir ülkeden enerji arzına bağımlı olması ya da bir ülkeye haddinden fazla bağlı olmasını da sona erdirecektir.

Öte yandan enerji arzının siyasi bir araç olarak kullanılmaması gereken bir başka alan da Akdeniz’deki doğal kaynaklardır. Biz bunu ihtilaflı ülkelerin işbirliği için bir araç ve fırsat olarak değerlendirilmesinden yanayız.

İpek Yolu’nu çağın felsefesi olarak kabul ettiğimizi geçen yıl tertiplediğimiz Zirvemizde açıklamıştık. İpek Yolu, yeni bir enerji koridorunun oluşmasına imkân sağladığı kadar Pekin’den Londra’ya, hem karadan hem de Süveyş Kanalı’ndan geçerek Akdeniz üzerinden ulaşacak bir barış ve istikrar yoludur.

TANAP projesini de, Marmaray Projesi’ni de Kars- Tiflis- Bakü Demiryolu Proje’sini de, Pekin’den Kazakistan’a uzanan demiryolu hattını ve Suveyş’e paralel açılmakta olan yeni kanalı da bizler İpek Yolu ekonomik kuşağının bir parçası olarak görmekte ve değerlendirmekteyiz.

18. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde ekonominin, enerjinin, bilişim teknolojisinin yanı sıra yaşamakta olduğumuz tahammülsüzlük karmaşasını, insanlık haysiyetiyle bağdaşmayan ve din adı kullanılarak yapılan terörizmi de gündeme getireceğiz. Bizler pekiyi bilmekteyiz ki; istikrarın, güvenin ve saygının olmadığı bir coğrafyada, zenginliğin, paranın ve refahın yeri de, düşüncesi de olamaz. Dolayısıyla ortak bir akıl ve sorumlulukla Ortadoğu’ya ve Kuzey Afrika’ya musallat olan vahşeti sona erdirmek zorundayız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR