Paris katliamı

MAKALEYİ DİNLE

Hem inancım hem de diğer “insani değerlerim” bir insanın bir başka insanın canına kıymasına karşıdır. Nedeni ne olursa olsun, bireysel ya da kitlesel cinayetlere hoşgörü ile bakmak ya da “oh olsun” demek, “ben İNSANIM” diyebilen bir kişiye yakışmaz.

Ancak, giderek kronikleşen bir şekilde bireysel ve kitlesel cinayetler artıyor!

Savaşlar ve terör olayları ile yaşadığımız “”kitlesel cinayetler” ile kahroluyoruz.  

Suruç’ta, Ankara’da yitirdiğimiz insanların canını alanlar, emniyet raporlarına göre İŞİD örgütü mensupları. Ama bu somut gerçeğe rağmen birileri bu olaylara “kolektif terör” diye bakıyor ve kitleleri buna inandırmaya çalışıyor!

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan terör eylemlerini de aynı örgüt açıkça üstlendi! Ama bakıyoruz, o siyasal anlayış yine “kolektif terör” diyor!

Birkaç gündür, çeşitli yayın organları ve farklı siyasi görüşlerin yorumlarına bakıyorum. Kimi diyor ki; “Ey Fransa, sen geçmişte Cezayir’de bugün de Suriye’de insanlık suçu işledin. Sen sömürgecisin, emperyalistsin. Şimdi de bunların faturasını ödüyorsun!

Kimi diyor ki; “İŞİD’i de diğer İslami terör örgütleri gibi, ABD emperyalizmi örgütledi, silah ve para ile donattı, Ortadoğu ülkelerindeki emperyalist emelleri için kullanıyor. Kullandıktan sonra da tıpkı Saddam gibi, tıpkı Usame Bin Ladin gibi yok edecek!”

Batılı Emperyalist ülkelerden gelen yorumlara göre; “İslam ülkeleri terör üretiyor!”

Kanımca her görüşün haklılık payı var.

Siyaset Bilimi kuramlarına ve kişisel inancıma göre;  “Terör ve savaş kanlı birer ticarettir!” Nedeni “ekonomik ve siyasal çıkara dayanmayan terör ya da savaş yoktur!” Buna “Haçlı Seferleri” de dahildir.

ABD, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere, dünün sömürgeci ve köle emeği ile zenginleşen, bugünün emperyalist güçleri içinde yer alan, bu nedenle, “işbirliği” yaptıkları ülkelerde “Askeri üsleri ve askerleri olan” ülkeler; İMF’si, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü ve silahlı örgütleri NATO ile, CIA başta olmak üzere istihbarat örgütleri ve sömürmekte oldukları ülkelerden sağladıkları “ajanları” ile kurdukları Küresel Sömürü Düzenini sürdürmek için her türlü kirli yolu kullanmaktadırlar.

Örneğin; BOP-Büyük Ortadoğu Projesi, bu küresel soyguncuların, Ortadoğu-Kuzey Afrika-Kafkaslardaki petrol ve diğer yer altı zenginlikleri ve su kaynaklarına el koymak üzere hazırlanan bir emperyalist projedir!

Birilerine göre; “Ortadoğu’ya Demokrasi getirme projesidir!” YALAN!

“Arap Baharı” adıyla, Kuzey Afrika ülkelerinde yaratılan kitlesel olaylar sonucu bu ülkelerde yönetimler değişti. Ne oldu? Demokrasiye yönelik bir umut var mı? YOK! Hiçbir zaman da olmayacak!

Irak, “etnik ve mezhepsel kökenlere göre” parçalandı. Kuzey’deki Bölgesel Kürt Yönetimi, Batılı ülkelerin küresel dev petrol şirketleriyle anlaşmalar imzaladı, petrol satıyor!

Ama, Akdeniz’e de rahatça ulaşmak gerek! Nasıl olacak? Suriye’yi çökertip parçalayarak! Kan gövdeyi götürürmüş, canını kurtarmak isteyen milyonlar Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya kaçarmış, kimin umurunda? Ceremeyi Türkiye çekiyor, Avrupa’nın egemenleri, Türkiye’yi “Avrupa Birliği Masalı” ile uyutuyor!

İyi de, bu anlattıklarının Fransa’daki terörle ilgisi nedir? Diye soranlar için yanıtım şu;

Terör örgütleri, bu tür eylemleri ile “hizmetinde oldukları” ekonomik ve siyasal iradenin bir sonraki adımını atmasını sağlarlar! “Geçiş taksimi” gibi!

ABD gibi, uydularla her türlü güvenlik önleminin alındığı, kişinin bir anlık heyecanından bile haberdar olan güvenlik sistemini aşıp 11 Eylül 2001 saldırısını yapan örgüt, bu işi nasıl yaptı acaba?! Peki, bundan sonra ne oldu? Afganistan, Irak saldırıları ve Arap Baharı!..

ABD ve İş Ortakları, satranç oynar gibi, birkaç adım sonrasını planlar ve oluşumuna katkı verdikleri terör örgütleriyle belirli adımları geçerler!

Eğer siz bir ülkeye zorla girer, terör ve savaşla o ülkeyi viraneye çevirirseniz, insanlara işkence yapar, kadınların ırzına musallat olursanız, inancıyla dalga geçerseniz, geride kalanları çocuğundan yaşlısına kadar sizden intikam almanın saplantısı içinde olur! Yaşamdan bezmiş insanların dini inancını da kullanarak “canlı bomba üretmek” çok kolay olur! “Dindar ve Kindar olmak” böyledir!

Çok uzattık; emperyalizm, sonunda kendi kendisini yok eden bir büyük felaket silahıdır. Ama, kendisi yok oluncaya kadar insanlık, daha çok kurban verecektir!..

Daha da önemlisi; Emperyalizmle işbirliği, aç bir kedi ile aynı çuvala girmek gibidir! Kimse kendini kandırmasın!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR