ÖNCE AHLAK

MAKALEYİ DİNLE

 

Ahlak, güzel ve çirkin huyların yön verdiği davranışlardır. Güzel huylar güzel ahlaka, çirkin huylar çirkin ahlaka sebep olurlar.

Edep, tevazu gibi kavramlar güzel ahlakı simgelerken; kin, nefret ve cimrilik gibi davranışlar da çirkin ahlakı temsil eder.

Sosyal hayatımızın bu çok ama çok önemli ve hayati görmezlikten gelemeyiz. Hele spor sahalarında “Vur, kır parçala” mantığı hiç kabul edilmemelidir.

 Aile bireyleri olarak yetiştirmekte olduğumuz çocuklarımızın çirkin sıfatlarla anılması, bizleri nasıl rahatsız(!) ediyor, güzel sıfatlarla anılmaları ise gururlandırıyorsa, beşikten mezara üzerlerinde durmalıyız diye düşünüyorum.

Konumuzun spor olması nedeniyle, sporun saha, salon ile havuzlar ile daha birçok branşın barındığı yerlerde çirkin ile güzeli ayırt ediyoruz. Umarım sizler de benim gibi üzülüyorsunuzdur.

Aile, okul, çevre ve spor dörtgeninde maalesef pek de parlak bir geleceğe doğru gidemiyoruz. Alt yapı denen o bir türlü hedefe varamadığımız güzellikleri nasıl elde edebiliriz diye karınca kararınca bir şeyler yazmaya çabalıyor, bu konuda gençlerin ufkunu pozitif manada açmaya gayret ediyorum.

Spor; sosyal hayatımızın vazgeçilmez, bir anlamda güzel ve çirkin kavramların aynı sahnede kötü bir senaryo gibi oynandığını düşünüyorum.

Bu maalesef böyle…

İşte burada arkadaşlığın önemi bir kat daha artarak ortaya koymalıyız bence. “Arkadaşını iyi seç ki menfaatler ve zevkler bir gün bittiğinde, dostluk varsa kişide felaket ve kederde dostuna güvenmelisin. Aksi bir durumda sabır gerekir, nefsimizi değil, sükuneti ve hoşgörüyü düşünmeli, muhatabınızı bu manada etkilemeye çalışmalıyız. Çünkü sabır ve hoşgörü “iman” yücelişinin göstergesidir.

Bu da nasıl elde edilebilir deseniz, midenize gidenin kontrolü gereklidir diye düşünüyorum.

“Kazan ama nasıl olursa olsun kazan” kavramı pek iç açıcı neticeler vermiyor maalesef.

Yıllardır bunun rahatsızlığını çekiyor ve bedelini bu dünyada öyle veya böyle belki ödediğimizi zannediyoruz.

Fakat işin aslı öyle değil. Ahiret var ve onun hesabını vermek, pek de kolay olmasa gerek.

Bu konuda kendimizi bir hesaba çekmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Bilmem katılır mısınız?

Kalın sağlıcakla…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR