12 Eylül 1980 darbe mağdurları site kurdu

MAKALEYİ DİNLE

12 Eylül 1980 darbe mağdurları site kurdu
12 Eylül 1980 askeri darbesini gerçekleştirenler, 4 Nisan 2012 tarihinde hakim karşısına çıkacak...
Darbenin mağdurları ise yaşadıklarını sanal aleme taşıdı. İnternet sitesi kuran mağdurlar, darbe dönemine ilişkin bilgiler veriyor. 12 Eylül 1980 tarihinde Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'in Türkiye'deki iç gelişmeleri gerekçe göstererek darbe yaptığı belirtilen sitede, "Bu darbe ile TBMM kapatıldı, 1961 Anayasa'sı kaldırıldı. Bütün siyasi partiler kapatıldı ve mallarına el konuldu. Darbe Türkiye üzerinde tam anlamıyla bir silindir gibi geçti. 650 bin kişi gözaltına alındı. 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. Açılan 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı. 7 bin kişi için idam cezası istendi. 517 kişiye idam cezası verildi. Haklarında idam cezası verilenlerden 50'si asıldı. Bunlardan 18'i sol görüşlü, 8'i sağ görüşlü, 23'ü adli suçlu, 1'i Asala militanıydı" deniliyor.
***
'www.darbemagdurlari.com' adresli internet sitesinde, 12 Eylül döneminde ölüm cezası ile infaz edilen kişilerin adları, idam tarihleri ve illeri yayınlanıyor. Ayrıca sitede, fotoğraflar ile videolar bölümü de yer alıyor. 12 Eylül darbesi öncesinde çok sayıda cinayet ve suikast işlendiğine dikkat çekiliyor, bu cinayet ve suikastların çoğunun failinin bugün bile hala bulunamadığı vurgulanıyor. Bulunan ve hapishaneye atılan faillerin ise ilginç bir şekilde askeri cezaevlerinden kaçırıldığı, masumların idam edildiği belirtiliyor.
***
Cezaevlerinde yıllarca süren işkence yöntemleri ise şöyle sıralanıyor: "Falaka, yaygın ve sürekli uygulandı. Ayak tabanı, ellerin içi gibi vücudun kaslı bölümlerine kalas, cop, zincir, saz sapı, pik demir vb. vurularak gerçekleştirilirdi. Bu yöntem, ayak tabanlarını ve el ayalarını patlatır, kaba yerleri ezer, morartır, tırnakları sökerdi. El ayak gibi herhangi bir yeri kırar, sakat bırakırdı. Mahkumlara elektrik verilirdi. Günlerce mahkumlara hassas yerlerinde elektrik verildi. Mahkumlara köpeklerin saldırması sağlanırdı. 50-60 kişi havalandırmaya alınırdı. Gardiyan 'tepe ol' komutu verince tüm tutuklular üst üste bindikten sonra, bir tutuklu da üst üste yatan tutukluların üstüne çıkar, İstiklal Marşı'nın on kıtası okutulurdu."
***
Hikayeler bölümünde ise Muhsin Yazıcıoğlu'ndan Yılmaz Odabaşı'na, Bayram Bozyel'den Orhan Miroğlu'na ve İskender Ulus'a kadar birçok kişinin cezaevinde yaşadıkları anlatılıyor. Darbe mağdurları, 'darbemagdurlari@darbemagdurlari.com' e-mail adresine yaşadıklarını yazabiliyor.

İlaç milli servet
Gölcük Kültür Dernekler Platformu’nun aylık toplantısı Türk Hava Kurumu (THK) Gölcük Şubesi'nde yapıldı. Platformun ilaç toplama komisyon başkanı Mustafa Cintaş, 2 ay süren kampanyada 5 koli ilaç toplandığını belirterek, ilacın milli servet olduğunu söyledi. Son kullanma tarihi geçmemiş ancak kullanılmayan ilaçların heba edilmemesi için çalıştıklarını anlatan Cintaş, 5 koli ilacı Gölcük Sağlık Grup Başkanı Dr. Ekrem Aktuğ'a teslim etti.

Kumcağız’da muhtar dertli
Hava şartları Kandıra Kumcağız sahilindeki yağmur suyu deşarj kanalı ve altyapı çalışmalarını aksatıyor. Kumcağız sahilindeki altyapı çalışmalarının ve yağmur suyu deşarj kanalının hava şartları nedeniyle aksadığını söyleyen Kandıra Kurtyeri Köyü Muhtarı Erol Taşçı; “Müteahhit firma hava durumuna göre çalışmalarını sürdürmektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden aldığım bilgilere göre sahildeki altyapı çalışmalarının kısa bir süre içinde biteceğini ve üst yapı çalışmalarının başlayacağını belirtilmektedir. Sahillerimizde yaptığı çalışmalardan dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

MHP, Kadın Kolları Başkanı arıyor
MHP’de İl Kadın Kolları Başkanı Şükran Güloğlu, 15 Aralık 2011 tarihinde görevden alınmıştı. Yaşanan bu olay sonrasında İl Kadın Kolları Başkanlığı’na henüz atama yapılmadı. Güloğlu’nun görevini devralacak başkan için MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak çalışma yapıyor. Siyasette kadının etkisinin farkında olan Yaylak, bu görev için ince eleyip sık dokuyor. Oluşturulacak İl Kadın Kolları yönetiminin 2014 yerel seçimlerinde büyük katkı vermesi hedefleniyor. Yaklaşık 4 aydır İl Kadın Kolları Başkanı bulamayan MHP’de bayanların partiye katılımı oldukça zayıf kalıyor. Bu durumun giderilmesi için il kadın kollarının bir önce belirlenmesi gerekiyor.

Şahsine Nine’ye yardım eli
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, önceki gün Alikahya Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan Şahsine Zeyrek (74) adındaki felç hastayı ziyaret ederek tedavisi hakkında bilgi aldı. Yaşlı kadının 6 aydır yatalak hastası ve bilinci kapalı olduğunu öğrenen Dr. Doğan, Şahsine Nine’nin kızı Sevgi Öz’den aldığı bilgide tedavi için sürekli ambulans ile Devlet Hastanesi acil servisine gittiklerini ve buradaki müdahalenin ardından hastayı tekrar eve getirdiklerini öğrendi. Bunun üzerine telefonla Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Cengiz Polat’ı arayan Doğan, hastanın tedavisine hastaneye yatırılarak devam edilmesinin daha yararlı olacağını söyledi. Hastanın kızı Sevgi Öz, Başkan Doğan’a kendilerine verdiği destek ve moral nedeniyle teşekkür etti.

Habip Sarman’a geçmiş olsun
Köseköy Belediyesi eski Başkanı Habip Sarman, son zamanlarda kalp rahatsızlığı yaşıyordu. Sarman, önceki gün Özel Akademi Hastanesi’nde kalp ameliyatı oldu. Tıkalı iki kalp damarı değiştirilen Sarman’ın sağlım durumu iyiye gidiyor.

HAS Parti Derince’nin kongresi 15 Nisan’da
HAS Parti Derince İlçe Teşkilat Başkanı Ali İhsan Altın, 1.olağan ilçe kongrelerini 15 Nisan’da yapacaklarını açıkladı. Altın, “Onurluca yaşama hakkına sahip, egemenliği kendine ait, fikri, düşüncesi ve etnik yapısı ne olursa olsun tüm Derinceli kardeşlerimiz kendilerini HAS Parti’de ifade edebilirler” dedi.
AKP’liler Doğan’ın bayramını kutladı
AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, Belediye Meclis Üyesi İbrahim Elgin, AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demitaş, AKP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Tutuş ve İzmit Kadın Meclisi Başkanı Asuman Sert, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ziyaret ederek Tıp Bayramını kutladılar. Bu ziyarete oldukça şaşıran Doğan, konuklarına teşekkür ederek, “Hekimlik; yeri, mekanı ve zamanı olmayan bir meslektir. Her koşulda bu mesleği yapmak gibi bir sorumluluğunuz var. 17 yıl fiilen hekimlik yaptım ve bu sorumluluğu hep hissettim. Mesleğimle her zaman gurur duydum” şeklinde konuştu.

Başkanlar Fetih 1453’de buluştu
Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, AKP Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım, Kadın Kolları Başkanı Nükhet Demiray, Gençlik Kolları Başkanı Suat Şık, kadın kolları ve gençlik kolları yönetimi hep birlikte “Fetih 1453” filmini izledi. Başkanlar filmi beğendi.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Dünyanın en hızlı hayvanı çita olduğunu ve hızının saatte 112 km’ye kadar ulaştığını…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR