Azerbaycan heyetinin ilimizi ziyareti…

MAKALEYİ DİNLE

Değerli okurlar Karabağ Azatlık Teşkilatı “Karabağı Tanıtma Turu” çerçevesinde Azerbaycan ve Türkiye arasında dostluk, kardeşliğin güçlendirilmesi, Karabağ savaşı hakkında gerçeklerin yansıtılması gibi konuları müzakere etmek adına bir hafta boyunca Türkiye’yi gezen teşkilat önceki gün ilimizdeydi.
Ziyaretleri sırasında Federasyonumuzun da yönetim kurullarının eşliğinde Kocaeli Valimiz Sayın Ercan Topaca’yı, Kartepe Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Karabalık’ı makamında ziyaret ederek Karabağ’la ilgili detaylı bilgi verdiler. Valimiz ve başkanımız her zamanki gibi sıcak ligi ve desteklerinin devam edeceğini söylediler.
Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nu temsilen Başkan Vekili Sayın Zekeriya Özak’la akşam yemeğinde bir araya geldiler.
Ben de bu görüşmeler zamanı yaptığım konuşmamda, yıllardır bu teşkilatın içinde emek vermeye çalışıyoruz. Helal hoş olsun. Azerbaycan’da bir İstanbul kadar tanınan vilayet Kocaeli’dir. Azerbaycan’da taş üzerine taş koyan her devlet büyüğünün adına burada anmak üzere, park gibi eserler yaparak çalışmalarımız devam edecek. Bugün gururla seyrettiğimiz, içinde çay içtiğimiz Azerbaycan Kültür Evi, Büyükşehir Belediyemizin Azerbaycan devletine bizlere verdiği bir armağandır.

“İLİŞKİLER YETERLİ DEĞİL”
İbrahim Başkan öğretmenlik meslektaşımdır, yıllardır tanışırız. Türk Dünyası’na kendini adayan bir başkan. Zaten Belediyeler Birliği Başkanı olması da bunun kanıtıdır. Dünyada Azerbaycan ile Türkiye gibi benzer iki devlet daha yoktur. Mutlaka kıymetinin bilinmesi lazım. İlişkiler çok iyi noktaya geldi, bence bu yeterli değil. Ben Türküm, Azerbaycanlıyım, diyen her bireyin çorbada tuzu olması lazım. Bu geleceğe, tarihe ve vicdanımıza bir borçtur.

“DİKENLİ GÜL BAHÇESİNDEYİZ”
Gül bahçesinde değiliz, Burada da orda da hain var. Kendi çıkarını bu tip şeylerin üzerinde tutanlar vardır. Dikenli gül bahçesindeyiz. Yılmadan, usanmadan inançlı bir şekilde yolumuza devam etmemiz bir vicdan borcudur. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altındadır. Karabağ Azerbaycan’ın değildir. Türk dünyasının kanayan yarasıdır. Çünkü oradaki insanlar yerinden yurdundan edildi, katledildi, tarihi değerleri yerle bir oldu. Karabağ’a bağlı yerlerde Azerbaycan’ın zengin tarihini yansıtan hemen hemen hiçbir şey kalmadı.

“İKİ DOST DEVLET”
“Türkiye’ye gücü yetmeyen Türkiye’nin kalbi, can damarı, gözü, kulağı olan Azerbaycan’ı cezalandırmıştır. Siyasi parti ayrımı yapmadan söylüyorum. Türkiye:’deki bütün partiler tek ses, tek nefestir. İki halkın bitmez, tükenmez, engin denizler gibi birbirine sevgisi vardır. Halkın düşüncesi Azerbaycan’ın parmağına batan diken bizim kalbimize batar. Bunu ancak dost, kardeş söyleyebilir.

“İLİŞKİLERİMİZ SÜRECEK”
Başkan Karaosmanoğlu’nun Türki Cumhuriyetlerine olan yaklaşımından bahseden Özak, “Belediye başkanımız aynı zamanda binden fazla belediyenin üye olduğu Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin de başkanı. Elimizden geldiğince ilişkilerimizi sürdürmeye çalışacağız. Bilal Bey’i kentimizin yetiştirdiği değerli bir hocamız olarak görüyorum. Yaptığı çalışmaları desteklemeye gayret ediyoruz. Sizin acımız bizim acımız, sizin sevinciniz bizim sevincimizdir. Büyükşehir Belediye başkanımızın selam ve sevgilerini getirdim” dedi.

“KARABAĞ’I KANLA ALACAĞIZ”

Karabağ Azatlık Teşkilatı Bşk. Yardımcısı-Karabağ gazisi Gültekin Guliyeva ise söz alarak “Hepinize teşekkür ederim. Bir gazi olarak içimde sıkıntı var, çünkü topraklarım işgal altında. Bir gazi, kahraman gibi işgalden kurtarmak için ayakta duruyorum. Ben Azerbaycan gazisi ve kahramanıyım. Savaşa katıldığımda 25 yaşındaydım. Ama buna bakmadım, Türk askerinin yüreği vatan hasretiyle yanıyor. Topraklarımı Ermeni işgalinden kurtaracağım. Biz sizlere derdimizi paylaşmaya geldik. İçimizde gece gündüz bir Karabağ Savaşı arzusu var. Her yerde bunu anlatıyoruz. Karabağ’ı kanla verdik, kanla alacağız. Karabağ’da kanları dökülen gençlerin kanı yerde kalmamalıdır. Düşman cevabını almalıdır ki bir daha harekete geçmesin. Toprağımıza kimse göz dikmesin” diyerek Karabağ’ı kanla geri alacaklarını ifade etti.
Tüm bu görüşmelerden sonra heyet daha önce Kartepe ve Derince Belediyeleri tarafından yapılan Haydar Aliyev parkını da ziyaret ettiler.
Heyettekilerin tamamı Türkiye bizim de yurdumuz ve vatanımızdır. Allah Türkiye’yi korusun düşüncesi ile ilimizden ayrıldılar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR