Milli İrade ne dedi ne oldu?

MAKALEYİ DİNLE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sık sık “Milli İrade” ye atıf yapar! Ama, onun bakışıyla Milli İrade; “AKP’ye verilen oylardan ibarettir!”

Oysa, “Milli İrade” kapsamına diğer partilere oy veren yurttaşlar da girer.

Erdoğan’ın “Demokrasi” anlayışı da farklıdır. Önceleri; “Demokrasi, amaca ulaşıncaya kadar binilecek bir araçtır” onun bakışıyla! Daha sonra, bir 23 Nisan günü, koltuğuna birkaç dakikalığına oturan kız çocuğuna; “Sen şimdi Başbakansın. İster asar ister kesersin!” anlayışına ulaşmıştır!

Bu ülkede 13 yıl Başbakanlık yapan Erdoğan, HUKUK DEVLETİ anlayışıyla da farklıdır. O’na göre; Siyasi iktidarın önünde YARGI DENETİMİ olmamalıdır! Yargı da siyasi iktidara biat etmelidir!

Oysa, Hukuk Devleti’nde “Siyasi iktidarın yargısal denetimi” esastır!

Erdoğan, iktidar döneminde ne DANIŞTAY kararlarına saygılı oldu, ne de SAYIŞTAY denetimine!

Sahip olduğu güce ulaşmasında en etkili silahı “Dini inançları kullanmak ve dini cemaatlerle içli dışlı olmaktı.” Fethullah Gülen ve cemaatine toz kondurmaz, Cemaatin başka ülkelerde açtığı okullarda öğrenim gören öğrencilerin katıldıkları “Türkçe Olimpiyatları” na katılır ve övgü dolu nutuklar çekerdi!

 Siyasi iktidarı Cemaatle paylaşmaktan da hiç çekinmezdi! Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın bile dile getirdiği; “Emniyet içinde Gülenci kadrolaşmalar olduğu iddiaları var” sözlerine hiç aldırış etmezdi! YARGI kadrolarında da “Gümüş yüzüklü yargıçlar ve savcılar olduğu” cümle alem tarafından dillendirilir ama ne AKP iktidarının ne de Erdoğan’ın en küçük müdahalesi olmazdı!

Cemaatçi kimliği bilinen Savcı ve Hakimlerin, “Yalan, iftira, sahte belge ve yalancı şahitlerle” açtıkları davaların “SAVCISI” olduğunu açıkça söyleyen, bu KUMPAS davalarında “Yargı ve Adalet adına utanç örnekleri” olan kimi savcıları “Kahraman” ilan eden ve hatta altlarına “zırhlı Mercedes” tahsisi eden de yine Erdoğan idi!

Ama sonra, nerede anlaşamadılar bilinmez, Cemaat ile AKP arasına kara kediler girdi!

17-25 Aralık “Yolsuzluk Davaları” sonrası, Yargı’da ve Emniyet’te tayinler, görevden almalar, meslekten ihraçlar başladı!

AKP’ye ve Erdoğan’a oy ve gönül verenler, bu iddialara inanmadılar! Bakan çocuklarının Rezidanslarında bulunan kutular dolusu paranın “Cemaate yakın polislerce konulduğunu” düşündüler! Daha sonra o bavullar dolusu paraları olayda adı geçen bir işadamının adamı alıp götürürken ne düşündüler bilemem! Belki de hiç düşünmediler! Çünkü, “BİAT KÜLTÜRÜ insanın aklını alır, zincirsiz köle yapar!”

Bu akıl almaz süreç sonunda Erdoğan CUMHURBAŞKANI oldu. Ama bu da yetmedi. “Başkan olmak” istiyordu! Bunun için “tarafsızlık yeminini unuttu” il il dolaştı, alenen propaganda yaptı, AKP için 400 milletvekili istedi.

Milli İrade tecelli etti ve HAYIR dedi!

AKP oyları yüzde 10’a yakın düştü. Tek başına iktidar izni vermedi Milli İrade! Ama son iki buçuk aydır, aynı AKP Hükümeti iktidarını sürdürüyor! Nasıl? “Yasaların açıklarından yararlanarak!”

İlginç olan şu ki; Erdoğan bir koalisyon hükümeti kurulmasını ve bazı bakanlıklara öteki partilerin de nüfuz etmelerini istemiyordu!

“Hükümeti kur-ma” görevi verdiği Davutoğlu’nu “ince mesajlarla” yönlendirdi ve “oyalama taktikleri” ile bugün, Milli İrade’nin tercihleri hiçe sayılarak, bir ERKEN SEÇİM yoluna girildi

Oysa, ülke kardeş kanı ile yıkanıyor! Terör her yerde esiyor.

“Bu koşullarda nasıl GÜVENLİ BİR SEÇİM olacak?”

Öte yandan, ekonomi perişan durumda!

Arsa ve konut spekülasyonu ile geçinen “RANT ERBABI” ve bankalar kazanıyor ama “ÜRETEN İŞADAMI, SANAYİCİ, ZANAATKAR, ESNAF ve ÇİFTÇİ” hızla tükeniyor.

İşçi, memur, emekli giderek  ve hızla yoksullaşıyor!

Yeni bir seçim, yaklaşık 2 milyar liraya mal olacakmış! Kimin umurunda?

Şimdi bir düşünelim ve soralım; “Son seçimlerde Milli İrade ne dedi ne oldu?”

Daha da önemlisi; “NEREYE GİDİYORUZ?”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR