Afiş belediyeciliği!

MAKALEYİ DİNLE

Kısa adı ÇETKODER olan Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı İktisatçı Mustafa Göktaş, mevcut belediye başkanlarının yaptığı afiş belediyeciliği ve lüzumsuz harcamalara değindi. “Afiş belediyeciliği ve soytarılık!” başlığında bir açıklama yapan Göktaş, gerçekten de önemli bir konuyu ele aldı.

Göktaş’ın açıklamalarını birlikte okuyalım;

**

“Son zamanlarda ülke geneli her ilde ve kentte AFİŞ BELEDİYECİLİĞİ başladı ve bu hızla sürüyor. Başkanlar yellense afiş yaptırıp asıyor, halka gök gürledi diye duyuruyorlar (!) Anlamak çok güç (!) Belediye Başkanlarının, meclis üyelerinin, belediyelerin kadrolarının asıl işi nedir? Hizmet! Nasıl hizmet, kime hizmet, nereye hizmet, ne için hizmet? Bunu iyi düşünmek lazım… Adamlar gitmişler bir kırtasiyeye, “belirli günler ve haftalar” isimli kitabı satın almışlar, daha gün gelmeden hazırlık yapıyorlar ve o gün gelir gelmez, arkadaşlar bilbord-lardalar, afiş-lerdeler, reklam pano-larındalar, raket-lerdeler, totem-lerdeler… “Kutlarız!” Neyi, neden, niçin kutluyorsunuz?! Yahu be kardeşim, size ne, milletin ANALAR GÜNÜNDEN, BABALAR GÜNÜNDEN, SEVGİLİLER GÜNÜNDEN…

**

Size ne, engellinin gününden, kabotaj bayramından, ilköğretim haftasından, Dil Bayramından, yangından korunma haftasından, hayvanları koruma gününden, dünya çocuk gününden, besin savurganlığı haftasından, dünya çocuk kitapları haftasından, Vakıf Haftasından, insan hakları haftasından, Yatırım ve Türk malı haftasından, kooperatifçilik gününden, verem savaş haftasından, ilin kurtuluşu gününden, enerji tasarruf haftasından, istiklal marşının kabul gününden, Çanakkale zaferi haftasından, yaşlılara saygı haftasından, orman haftasından, tiyatrolar gününden, kütüphane haftasından, Nato gününden, kanser haftasından, sağlık haftasından, dünya gününden, turizm haftasından, trafik haftasından, Avrupa gününden, hava şehitleri gününden, müzeler haftasından…

**

Size ne kardeşim! Siz Belediyesiniz ve siz belediye başkanısınız… Ne diye bu günlerde afiş pankart yaptırıp yollara, sokaklara, bilbordlara astırıyorsunuz!? Eğer amaç o günü anmak ve hizmet etmek ise, bu işlerle ilgili faaliyet ve eser yaratın. Ortaya kalıcı eser koyun. Uyduruk panolarla kutluyorsunuz. Acaba neyi, nasıl, kim için kutluyorsunuz!? Bu afişlerden yolunu kim buluyor? Kim semiriyor bizim sırtımızdan!? Kim köşe oluyor bu kutlama mesajlarından, bizim sırtımızdan!? Yeter artık ya! Allahtan korkun, kuldan utanın. Ağzınızı açtınız mı, kul hakkı diyorsunuz, doğruluk ve dürüstlükten dem vurup, kimseye doğruluk ve dürüstlüğü kaptırmıyorsunuz. Ama bilbordlardan, totemlerden, afişlerden, panolardan, reklam ilan sayfalarından BELEDİYELERİN İMKAN VE OLANAKLARI ile bir türlü inmiyorsunuz!

**

Nesiniz siz ya! Siz çok akıllı, millet keriz mi!? Bıktık usandık kardeşim. Görüntü kirliliğinden, çevre kirliliğinden usandık. Ayrıca milletin verdiği vergiler ile oluşan hazineden para harcamanızdan bıktık usandık. Yeter ya! İş yapın, hizmet yapın, ama böyle uydur kaydır her işi için afiş bastırıp görüntü kirliliği yapmayın! Yok mu kardeşim bu memlekette bu işlerin hesabını sorup, “utanmıyor musunuz, nedir bu afiş ve görüntü rezaleti” diyecek üst makamlar!?”

**

 “Ayrıca bunların yanı sıra Belediye Başkanı geçinen ve Belediyeden geçinenlerin içinde bazı tipler vardır, belediye başkanı olmak için yırtınırlar. Olduktan sonra da dama çıkar merdiveni çekerler. Kimse yanlarına gelmesin, ulaşamasın diye. Bir kısmı kendini bir halt sanır, sağına soluna zabıta doldurur, koruma ordusu yayar, ben neymişim be havasına girer. Bir kısmı yanına yaklaşan meclis üyesini kovar, oda başkanını kovar, dernek başkanını azarlar, parti yöneticisini kovar, memurunu kovar, işçisini tekmeler…

**

Bir kısmı aracının plakasını renklendirir. Altın harflerle yazar. Sanki tarih yazıyor MÜBAREK!... Bir kısmı sürekli başkanım, başkanım denmesinden haz duyar, başkanım başkanım derken bir bakarsınız vatandaşın cebinin YAPIŞKANI halini almışlar göremezseniz, duyamazsınız.  Şimdiki başkanlar, kendi ceplerinden ve kendi kaynaklarından hayır hasenat yapmazlar, yapıyor muş gibi dillendirirler. Ramazanda paketler dağılır, yemekler verilir, hepsi belediye kesesinden…

**

Şimdiki başkanların ciddi bir iş ve icraatları olmaz varmış gibi proje sunarlar. Bol bol afiş asıp SADDAM’ın fotoları gibi kendi resimleri ile her yeri doldururlar ve kenti çirkin birer abideye dönüştürürler.  O günü, bu günü, diyerek anlamlı anlamsız her tür günü kutlayan bilbordlar afişler yapar kentin her boş yerine ve alanına astırırlar. Tüm bunların paralarını vatandaşın sırtına yüklerler.

**

Sonra… Sonrası, bunlar çok iyi belediye başkanı, belediyecidirler. Bakın eğitim ve kapasitelerine… Çoğunun aldığı eğitimin bu işle ilgi ve alakası bile yoktur. Ama yağ çeken, pohpoh yapan, yellendi mi gök gürledi, pisledi mi kar yağıyor diyen o kadar çok yağcı ve yalaka kesim etraflarını doldurmuştur ki, kendilerinden geçmişler, hiçbir olayın farkına varmazlar. Atar, tutar, sıkarlar… Sıktı mı suyunu çıkartırlar. Akraba, eş dost, yakın, tanıdık, bildik, yandaş dedin mi, bunların hepsini belediye sırtından kalkındırır, sonrada ben çok dürüstüm derler (!) Yine akraba, eş dostlara, yandaşlara makam sunmayı çok iyi bilirler. Mülayim görünümlü, azgınlar ve aslında modern yamyamlardır bunlar.

**

Bu işlerin bir son bulması için Devletin yasal düzenleme yapması gerekir, Afiş asıyor bir şeyi halka duyuruyorsa, Başkan kendi ismini ve resmini niye koyuyor? İlgili Belediyenin unvanını yazar asar. Kamuya hizmet ise, bir duyuru ve ilan ise bu böyle olur ve gerekli gereksiz bu harcamayı da yapmaz. Her yapılan çalışma ve faaliyet de mutlaka kendi resimleri de bizlere sırıtıyor (!) Aracının plakasını şaşalı ve gösterişli yapmaz. Makamında 10 zabıta bekletmez. Kapısı halka açık olur, kapatmaz. Kendisinin reklamını milletin sırtına yüklemez. Bunlarla ilgili düzenleme şart ve artık bu tür harcamaları milletin sırtına yüklemekten vazgeçsinler.”

**

Başkanın açıklamaları böyle…

Gerçekten de belediyeler reklam harcamalarına büyük paralar harcıyorlar.

Örneğin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi.

Basın-Yayın Bütçesi 7 milyon lirayı buluyor… 

Belediyelerin bu reklam harcamaları denetlenmeli.

Peki ama hangi kurum buna cesaret eder.

Zira yapan AKP’li, denetleyen AKP’li…

Böyle olunca da böyle manzaralarla karşılaşmaya devam edeceğiz.   

 

Başlılar ve Soyer aileleri dünür oluyor

Yay-Sat Kocaeli Başbayii Medet Başlılar ile Gül Hanımın oğulları Metin Başlılar, Soylular Beton Firması sahiplerinden Gülaydın Soyer ile Melek Hanım’ın kızları Gülçin ile evleniyor. Babasıyla birlikte gazete dağıtım işince çalışan Metin Başlılar ile Gül Sooyer’in nikah töreni 6 Eylül cumartesi günü saat 17.30’da Yunus Emre Nikah Salonu’nda kıyılacak. Her iki çifte de mutluluklar diliyoruz.

 

Timur Koç dede oldu

Çayırova Belediyesi Kurucu Başkanı Timur Koç ve Hanım Koç'un kızı Yüksek Peyzaj Mimarı Duygu Koç ile Bursalı Saniye ve Suat Hardal çiftinin biricik oğulları Altuğ Hardal muhteşem düğün töreniyle dünya evine girmişti. Ankara’da yaşayan Duygu ve Altuğ çiftinin bebekleri dünyaya geldi.   Bebeğe Uygur Toprak adı verildi. İlk defa dede olmanın heyecanını yaşayan Timur Koç, büyük mutluluk yaşadığını ifade etti.

 

CHP’li Konca’dan ulaşım tepkisi

Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kadir Honca, ulaşımla ilgili sıkıntısını dile getirdi. Aslında ulaşım sorunu yıllardır var. AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, göreve geldiği yıllarda ulaşım konusunu çözeceğini söylemişti. Ama 10 yıldır sorunlar dağ gibi büyüdü. CHP’li Honca ulaşım sıkıntısını şöyle ifade etti.

**

“Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığına ilimizde yaşanan ulaşım sıkıntısını dile getirerek iki önerge sunduk. Birincisi Kartepe-Kartal metro hattında seyir eden 200 numaralı otobüs hattının Çayırova ilçemizde durağının olmadığını burada yaşayan vatandaşlarımızın bu hattan faydalanamadığını ve ivedilikle bir durak açılmasını talep ettik.

İkincisi de ilimizin Batı yakasında bulunan dört ilçeye (Çayıroa-Gebze-Darıca-Dilovası) çok yakın olan Sabiha Gökçen Hava Alanına bir otobüs hattın açılması oldu. Verdiğimiz önergeler halkımızın maddi ve manevi menfaati göz önünde bulundurarak verilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çeşitli sebepler öne sürerek önergelerimizi ret etmiştir. Ama bunun peşini bırakmayacağız”… Bakalım CHP’li Honca, önergelerini kabul ettirecek mi?

 

“Erdoğan milletimiz için büyük bir avantaj”

Diva-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Haydar Aslan, ilk kez halkın oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’a tebrik mesajları içeren bir basın açıklaması yaptı. Erdoğan’ın ülkemiz ve milletimiz adına hayırla olacağına inandıklarını söyleyen Aslan, devletimiz adı altında yaşayan herkesin birlik ve beraberliği için Erdoğan’ın seçilmiş olmasının son derece önemli olduğunu ifade etti. Aslan’ın açıklaması böyle. Erdoğan’ı desteklemesi normal. Bakalım, Erdoğan nasıl bir Cumhurbaşkanlığı profili çizecek? Uzlaşmacı mı olacak, yoksa yine esip gürleyecek mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR