Bu iş daha önce olmalıydı

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye şu günlerde darbe stresinden uzaklaşır gibi oldu. Fakat daha farklı bir sorunla karşı karşıya kaldı.

FETÖ’nün üzerine gidiliyor, fakat ülkenin darbe ortamında yer almasından dolayı bu durumu fırsata çevirmek isteyen PKK ile IŞİD denilen terör örgütleri sazı ellerine aldılar.

Tabi kalleşlik, insafsızlık, insanlıktan çıkmışlık büyük düzeyde olunca haliyle olaylar da büyük boyutlarda yaşanmaya başlıyor. Çok sayıda şehit verdik bu terör belasına. PKK’nın saldırıları derken bu kez Gaziantep’te IŞİD’in canlı bombası başladı. İnsanlar artık gölgelerinden bile korkmaya başladılar.

Haliyle Türkiye artık Suriye konusunda biraz daha radikal bir adım attı. Dünden itibaren Türkiye birlikleri Kuzey Suriye’ye, Cerablus’a girdiler. Tabi bu iş oldukça büyük miktarda su kaldıracak. Çünkü Suriye öyle ya böyle bir savaş ortamının tam merkezi konumunda.

Kısacası Türkiye bir savaşın içine girmiştir bu saatten sonra.

Açıkça söylemek gerekirse bana göre bu iş daha önce yapılmalıydı. Yani Türkiye hem Irak hem de Suriye konusunda güçlü bir durumda yer almak istiyorsa çoktan bu iki ülkenin sınırlarına girip, Türkiye’ye herhangi bir saldırı olma durumuna karşılık tampon bölge oluşturmalıydı.

Bu durum özellikle de Suriye konusunda böyle benim için.

Zira Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden PKK Irak’ın kuzeyinde, IŞİD de Suriye’nin kuzeyinde konuşlanmıştı. Ayrıca başlayan bu operasyonun iki ayağı var. Türkiye bir taraftan IŞİD’e karşı mücadele verirken, diğer taraftan da PKK’nın Suriye kolu olan ve ABD ile aramızın büyük oranda açılmasına sebep teşkil eden PYD ile uğraşmak zorunda kalacak.

Kimse Türkiye’den PYD ile bir araya gelip IŞİD’e karşı mücadele etmesini beklemesin.

Bu iş pastadan dilim kapma meselesi değildi elbette. Zira Türkiye için bu saatten sonra ülkemizin güvenliğinden başka bir durum söz konusu değildir.

Suriye müdahalesi gecikmiş, ancak yine de yerinde bir karar olmuştur…

Şunu da lütfen herkes iyi bilsin. Zaten en başından bu yana herkes kabul ettirmek istediğim bir durumdur bu…

Türkiye için Suriye’ye girme kararı öyle kolay bir şekilde alınmadı. Ancak bir kere o topraklara girildi mi, kimse kusura bakmasın ama bazı tavizler almadan çıkmayız. Ülkemiz bu konuda her türlü kazanımı hak etmiştir.

Kuzey Suriye operasyonunu sonuna kadar destekliyorum…

 

Veli Yıldız, yeniden işinin başında

Yıllardır Körfez ilçede ikamet ediyorum. Burada yaşıyor ve bölgenin iyi noktalara gelmesi için gereken hassasiyete sahibim.

Çok fazla dost bulma şansınız yoktur Körfez’de. Birbirinin kuyusunu kazan kazana. Kim kiminle nerede ne yapacak inanın hiç belli olmuyor.

Belirttiğim gibi gerçek dost dediğiniz insan sayısı çok fazla değildir.

İşte benim için o dostlardan birisi sevgili Veli Yıldız.

Bir süredir özel sebeplerden dolayı bizden, sevdiklerinden ayrıydı. Sonunda yeniden döndü körfez’e. İşinin başına da geçti.

Dediğim gibi Veli Yıldız, sevdiğim bir kişilik.

Dahası iyi bir dost.

Kendisini yeniden görmek benim için de çok güzel oldu.

Özlemişiz gerçekten…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR