OKULLAR AÇILIYOR

MAKALEYİ DİNLE

Pazartesi okullarımız açılıyor. Okula başlayacak öğrenci sayımız birçok devletin toplam nüfusundan çok fazladır. Milli Eğitim Bakanlığı sorunlar yumağını çözmek için çalışıyor. Ne kadar çalışırsa çalışsın devasa sorunlar bir türlü zamanında çözülemiyor. Artan nüfusa paralel alt yapıları çözmek için zamana ve büyük paralara ihtiyaç var. Bu kadar öğretmen ataması yapılmasına rağmen hala öğretmen açığı var. Yine bu kadar derslikler yapılmasına rağmen yine derslik açığımız var. Bu yüzden de sınıflarda ideal kabul sayının çok üzerinde öğrenci bulunuyor. Okul idarecileri bunu çözmek için alternatif çözüm yolları arıyor. Örneğin depo gibi asla sınıf olmayacak yerleri derslik yapıyorlar.
Yahut 45-50 kişilik ilerde çözeriz umudu ile sınıflar oluşturuyorlar.
Bir gün sonra okullar açılıyor. Ama 4+4+4 sistemini tam olarak ne bilen var. Nede nasıl bir uygulama ve nasıl bir sonuç yaratacağını tam bilen yok. Adeta bu konuda toplum ikiye bölünmüş vaziyettedir. Özellikle eğitimciler bu uygulamaya genellikle kuşkulu bakmaktalar. Birçok insanla konuşuyoruz. Bu insanların çocukları da ilköğretim öğrencisidir. Bunlar 66 aylık çocukların okula başlamalarını oldukça riskli buluyorlar. Bu çocukları okutacak öğretmenlere empati yaparak acıyorlar. Öğretmenler artık burun silmeye, miniklerin çişlerini yaptırmaya mahkûmlar. Bu nasıl olur, nasıl olacak diye acıma hissi ile olaya yaklaşıp yorumluyorlar. Bu uygulamalarda öğretmen= dadı olacak diyorlar.
Bu miniklerin okula gidip gelmeleri de servis araçları ile olacaksa ailelere ister istemez bir yük getirecek. Buda yetmiyor aile bireyleri mutlaka gidip gelmelerini kontrol ve denetim altında tutma mecburiyetinde olacaklar.
Hafızalarda ve dillerde cevap bekleyen onlarca sorular karşımıza çıkıyor. Bunlara tam yanıt vermek başlangıçta hiç de kolay değil. Birçok insanda bekle gör duygu ve düşüncesini taşıyor. Bazı insanlarda 4+4+4 sistemini ortaya atan ve sisteme sokan yetkililerden daha çok destek verip övmekle bitiremiyorlar.
Değişik bakış açısı, değişik yorum, duygu ve düşüncelerle kafaları dolu olan herkes konuşuyor. Bu kafa karışıklığı ile okullarımız pazartesi açılacak. Kişisel değerlendirmemi sonraya bırakarak tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.
TÜM SÜRÜCÜLERDEN RİCAMIZ

Lütfen okullar açılıyor dalgın, heyecanlı ve bilinçsiz bu minikler her an arabanızın önüne fırlayacağını düşünerek, bilerek otomobillerinizi kullanınız. Sabrı onlardan değil, dikkati onlardan değil, kurallara uymayı onlardan değil kendinizden bekleyiniz. Büyük olmanın özelliği de budur. Araba kullanan sürücüler şehir içinde özellikle her an kendi çocuklarını göz önüne getirerek araba kullansınlar. Genç sürücülerde kendi çocukluklarını gözlerinin önüne getirerek kullansınlar.
Tüm sürücülerimize kazasız, belasız yolculuklar diliyorum.

TADEF’İN KURULTAYI

Genel başkanlığını kuruluşundan ( 2006 ) yılından bu tarafa yürüttüğüm Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’nun 24 Kasım da Kocaeli’n de Genel Kurulu yapılacaktır. Genel Kurula Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Nazım İbrahimov, Müsteşar Neriman Kurbanov, Şube Müdürü Tahir Hacıyev başta olmak üzere bakanlık yetkilileri katılacaklar. Yurt dışında ki Teşkilat Başkanları ile birçok konukta katılacaklar. Bu konuda Diaspora Bakanlığı almış oldukları kararları Cumhurbaşkanlığına bildirerek gerekli prosedürü tamamladıkları bilgisi geldi.
Bu tip geniş kapsamlı ağır sorumluluk taşıyan bir Sivil Toplum Örgütünü yönetmek büyük bir onur olmakla beraber ağır sorumluluk da yüklemektedir. Birçok sorunları teker teker çözüp büyük başarılara imza attığımız bir gerçektir.
Bu uzun dönemde samimiyetle destek veren, elini taşın altına sokan bütün ekip arkadaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum.
Koltuk kimseye kalıcı değildir. Ben çok yorulduğumu biliyorum. Benden daha iyi yapacaklarına inandığım bir kadromuz var. Görevi yeni ekibe, yeni sahiplerine devredeceğim. Bu dönem aday olmayacağım. Ama seçilen ekibe hem tecrübelerimi hem de emeğimi vereceğim. Bunu şimdiden ekibimle ve kamuoyu ile paylaşıyorum.
Kocaeli Büyükşehir Belediyemize, İzmit, Kartepe ve Derince Belediyelerimize ve başkanlarına ayrıca destek veren herkese teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR