Asansör üzerinden rant sağlamaya çalışan belediye

MAKALEYİ DİNLE

Asansörlü bir binada oturmuyorsanız bile, bu yazıyı mutlaka okuyun!
Çünkü bu yazı, bir zihniyetin konulara bakış açısını yansıtıyor.
Gelişmeleri şöyle anlatayım:
İzmit Belediyesi, 29 Ağustos 2012 Çarşamba günü, gazete ve televizyonlara şu haberi servis etti.
“Türkiye'de ilk kez İzmit'te asansörler yönetmelikler çerçevesinde denetlenmeye başladı. Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinin Resmi Gazetede yayınlanması üzerine İzmit Belediyesi de harekete geçerek asansörlerin muayene ve kontrolleri için ihale yapmıştı. İhaleyi kazanan LIFTINSTITUUT Güvenlik Denetim Ltd. Şti. asansör tarama ve yıllık kontrol işlemlerine Yahya Kaptan bölgesinden başladı. Belediye yetkilileri, denetimlerin İzmit'in her yerinde devam edeceğini söylediler.
Yetkililer, çağdaş ve planlı bir kentleşme oluşumunda ortaya çıkan çok katlı binaların ve binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımının her geçen gün daha da artığına dikkat çekerek, "Her yıl ülkemizde denetimsizlik ve bilgisizlikten dolayı yüzlerce asansör kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların önlenmesi için kullandığımız asansörlerin her yıl düzenli olarak yetkili firmalar tarafından kontrollerinin yapılması yasal zorunluluk haline gelmiştir. Can ve mal güvenliğimiz açısından çok büyük önem arz eden yıllık kontrol, asansörlerde bulunan eksik ve hatalı işlemlerin kontrolü amaçlı olup, tüm halkımızın ve bina yöneticilerinin konuya gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyor ve duyarlı olmalarını bekliyoruz" dediler.
İzmit'te yaklaşık 1500 adet ruhsatlı asansör bulunduğu öğrenildi. Denetimler sırasında standartlara uygun olan asansörlere belge verilirken, standart dışı asansörlerin de standart hale getirilmesi isteniyor. Standart hale getirilmeyen asansörlerin mühürlenerek faaliyetinin durdurulduğu kaydedildi. İzmit Belediye Meclisi'nde kabul edilen ücretlendirmeye göre 1-3 durak için 245 lira, bundan sonraki her durak için artı 10 lira para alınıyor. Yetkililer, eskiden asansörlerin yıllık bakım işinin 400-500 lira olduğunu da hatırlattılar.”
*******
Haberi okuyunca, “Helal olsun İzmit Belediyesi’ne!” diye içimden geçirmiştim.
Öyle ya…
İzmit Belediyesi, habere göre, “helal olsun” dedirtecek çok şey yapmıştı.
*Türkiye’de ilk kez İzmit’te, asansörler denetlenmeye başlanmıştı.
*Yönetmelik yayınlanır yayınlanmaz, İzmit Belediyesi elini çabuk tutmuş, hemen denetim işini ihale etmiş, ihaleyi Hollanda kökenli bir firma almış ve denetimlere başlamıştı.
*Asansörlerin yıllık bakım ücretleri, durak sayısına göre 245-265 lira arasındaydı.
*Yetkililerin açıklamasına göre, bu ücret eskiden 400-500 lira idi.
Siz olsanız, İzmit Belediyesi’nin yaptığı bu çalışmaya “Helal olsun!” demez misiniz?
Ben de “Helal olsun!” dedim, ama daha sonra bu sözümü geri aldım.
Bakın, neden?
Geçenlerde, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara, iki yönetim kurulu üyesi arkadaşıyla ziyaretime geldi.
Güncel konuları konuştuk, sıra “asansör bakımıyla” ilgili İzmit Belediyesi’nin tutumuna geldi.
İşte, asansör bakımıyla ilgili gerçeği, o anda öğrendim.
İzmit Belediyesi’nin, 29 Ağustos’ta medyaya servis ettiği haber, baştan sona yanlış ve yalanla doluydu.
Nedim Kara, şöyle dedi:
* “Asansörlerin Türkiye’de ilk kez İzmit’te kontrol edilmeye başlaması bilgisi yanlıştır. İzmit Belediyesi, kontrollere 2012 ağustos ayında başlamıştır. Halbuki ülkemizin pek çok yerinde yılın ilk aylarından bu yana kontroller yapılmaktadır. Örneğin bölgemizde Kartepe’de mart, Gebze’deki bazı organize sanayi bölgelerinde ocak ayında kontroller başlamıştır.”
* “İzmit Belediyesi’nin, 245-265 lira arasındaki kontrol ücreti çok yüksektir. İzmit Belediyesi, bu ücretin yarısını kendisi almakta, yarısını da Hollanda kökenli LIFTINSTITUUT firmasına vermektedir. Belediye, böylelikle asansör kontrol hizmeti üzerinden rant temin etmektedir.”
* “Oda olarak biz de asansör denetimi konusunda akredite bir kuruluşuz. Bizim bu hizmet karşılığı aldığımız ücretler şöyle: Bolu Belediyesi 130 lira, Kartepe Belediyesi 120 lira, Gebze Organize Sanayi Bölgesi 100 lira, Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi 100 lira, TAYSAD 100 lira, Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi 100 lira, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi 100 lira. Biz bu hizmeti yarı fiyatından daha aza veriyoruz. İzmit Belediyesi bize de teklif etti. Şu fiyata anlaşalım, yarısını belediyeye verin, diye. Kabul etmedik.”
* “Belediye yetkilileri, eskiden kontrol ücretlerinin 400-500 lira olduğunu söylüyor. Bu ifade, 265 liralık mevcut ücreti İzmit halkına makul gösterme gayretidir. İzmit Belediyesi’nin haberi çelişkilerle doludur. Haberde belirtildiği gibi, asansör kontrolleri Türkiye’de ilk kez İzmit’te başlamışsa, 400-500 liralık “eski ücret” neyin nesidir?”
*******
İşte, Nedim Kara’nın “asansör denetimi” konusunda yaptığı bu açıklamalardan sonra, İzmit Belediyesi’ne söylediğim “Helal olsun!” övgüsünü geri aldım.
Siz olsanız, aynı şeyi yapmaz mısınız?
Bütün bunların ötesinde, kafam şuna takıldı:
İzmit Belediyesi, “asansör denetim hizmeti” alacak…
İzmit’te bu hizmeti verebilecek “yetkin” bir kurum var.
Makine Mühendisleri Odası…
Asansör denetiminde akredite bir kuruluş…
Bu konuda bölgede pek çok kurumla sözleşme yapmış.
Böyle bir “kurum” varken…
İzmit Belediyesi tutuyor, Hollanda kökenli bir firmayla sözleşme imzalıyor.
Hem de piyasa fiyatının iki katına…
Yarısı belediyeye…
Yarısı firmaya…
Bu nasıl uygulama?
Bu nasıl mantık?
Belediyeler, ne zamandan beri başkalarına ihale ettikleri hizmet üzerinden kendilerine rant sağlıyorlar?
Var mı böyle avanta gelir?
Ben, bu uygulamayı İzmit Belediyesi’ne yakıştıramadım.
Yakıştıranınız varsa, bilmem!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR