AK Parti 7’yi çıkarabilir mi?

MAKALEYİ DİNLE

Bazen öyle her şeyi kader diyerek geçemeyiz. Elbette bir kader vardır iman edilmesi gereken. Hatta kaderin üstünde de bir kader olduğuna inanmışızdır hep.

Fakat bazen de Allah hak ettiğini verir kuluna.

Çünkü tırnakları ile kazıya kazıya gelmiştir o hak ettiği kapının ucuna kadar. Emek vermiştir, çaba göstermiştir.

Geçmişteki tüm yaşadıklarına rağmen sabrı ile zorlukların üstesinden gelmiş, genel ahlak prensiplerinin tamamına riayet ederek hiçbir zaman isyan etmemiştir.

Kendinden, düşüncelerinden, duruşundan ödün vermeyerek sonunda kendisine manevi bir yol çizmiştir

Ve şimdi o yolu yürümek zamanıdır…

***

7 Haziran sürecinden bu yana bir fikir vardı savunduğum. Kocaeli, AK Parti açısından potansiyellerin harekete geçirilebileceği, ancak bu zamana kadar niteliklerine ve getirilerine rağmen biraz da ihmal edilen bir şehir oldu. Özellikle doğulu oyların 2002, 2007 ve 2011 seçimlerinde yöneldiği AK Parti, maalesef 7 Haziran sürecinde bu kitleyi ciddi manada geri planda tutmuştu.

Aslında sadece Kocaeli’de değil, Türkiye’nin birçok noktasında, özellikle doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde aday belirlemede stratejik hatalar yapmış, özellikle aşiretleri by-pass etmiş, bunun karşılığını ise oy kaybı olarak almıştı.

Aynı durum Kocaeli’de de yaşandı.

Kent genelinde 6-7 puanlık düşüş, belli ki hesap kitabın biraz daha titiz yapılmasını sağlamış. Bu noktada bölgeye hitap edebilecek bir isim arayan AK Parti, açıkladığı ilimiz vekil listesinin yedinci sırasına Dilovası Belediyesi’nin eski başkanı Cemil Yaman’ı layık görmüş.

Cemil Bey’i yakinen tanıyorum ve siyasetini iyi bildiğimi düşünüyorum. Öncelikle adaylığı kendisine hayırlı uğurlu olsun diyorum.

Bu noktada hemen en başta belirtmek istediğim, aslında daha önce de gündeme getirdiğim bir durum var Cemil Yaman ile ilgili. Zira sayın vekil adayının, sadece yaşadığı bölge olan Dilovası’na ya da hedef kitle olan Gebze bölgesine hitap ettiğini düşünmüyorum…

Bence biraz daha geniş tutmak lazım Yaman’ın etki alanını.

Bir kere şurası kesin ki, AK Parti şayet bir doğulu aday gösterecekse bu eldeki şartlar dikkate alındığında kesinlikle Cemil Yaman olmalıydı.

Şimdi sıralaması ile ilgili olarak bir tartışma var gündeme gelen, yani seçilip seçilmeyeceği konusunda bazı tereddütler var…

Şurası kesin ki, Cemil Bey aday adaylığını ilan ettiği günden bu yana parti içinde ve siyasi çevrede büyük heyecanın yaşanmasına sebep oldu. Allah’ı var, belediye başkanlığı dönemini de çok iyi geçirmişti. Başta söylediğim kader olayı yeniden aday gösterilmesine engel oldu, o kadar.

İnancım odur ki, nasıl ki Yaman, yerine aday gösterilen Ali Toltar’ın elini herkesin önünde kaldırıp, “Bizde asıl olan teşkilatçılıktır, adayımız Ali Toltar’dır” dediyse…

Aynı şekilde Toltar da Cemil Yaman’a sahip çıkacaktır…

Kısacası özellikle Körfez’den itibaren kentin batısında kalan ilçelerde Cemil Yaman ve teşkilatların özverili çalışmaları ile AK Parti, Kocaeli’den yedinci milletvekilini çıkarabilir. Bunun için gerekli olan oy sayısı 60-70 bin seviyesinde.

Bu zor, fakat teşkilatların özverili çalışmaları ve gizli potansiyellerin harekete geçirilmesi ile ulaşılabilecek bir hedeftir…

Cemil Yaman faktörü de mevcut durumun üzerine en büyük etkiyi kuracaktır.

Yani ben büyük bir kitlenin dışında AK Parti’nin Kocaeli’de milletvekili sayısını bir kişi artırabileceği kanaatini taşıyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

mert - sen aday olsaydın belkı çıkarırdı

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR