İnsanca yaşamak istiyorlar, çok mu şey istiyorlar?

MAKALEYİ DİNLE

Bugün 1 Mayıs…

İşçinin, emekçinin bayramı…

Peki işçiler, emekçiler bugünde ne istiyor?

Birlikte okuyalım;

***

“Bizler bu ülkenin işsizleri, işçileri, emekçileri, emeklileri, aydınları, kadınları, onurlu insanları olarak;

-Kamu hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak istiyoruz…

-Gelir dağılımı ve vergi sistemindeki adaletsizliğinin düzeltilmesini istiyoruz…

-Emeklilikte insanca, onurlu bir yaşam için ücretlerimizin asgari geçim standardına yükseltilmesini istiyoruz.

-Kentsel dönüşüm adı altında kentlerimizin talanından derhal vazgeçilmelidir.

-Fabrikada, okulda, hastanede, atölyede, işlerinde, medyada, çalışma hayatının her alanında mobbing uygulanmasına son verilmelidir.

-Başta eğitim ve sağlık olmak üzere, kamu hizmetlerinin kamu çalışanları eliyle ücretsiz ve nitelikli olarak sunulmasını istiyoruz.

-12 yıl kesintisiz, kamusal ve bilimsel eğitim istiyoruz.

-Dinimiz, mezhebimiz, dilimiz, kültürümüz, cinsiyetimiz nedeniyle ikinci sınıf insan muamelesi görmek istemiyoruz.

 

İNSANIZ, İNSAN ONURUNA YAKIŞAN  BİR ŞEKİLDE YAŞAMAK İSTİYORUZ!

Ancak demokratik bir ülkede sendikalar, siyasi partiler, odalar, dernekler özgürce faaliyetlerini sürdürebilir.

Ancak demokratik bir ülkede insanlar hak talep edebilir…

Katılımcı demokrasinin gereği olarak örgütler serbest örgütlenebilir.

-Demokrasi mücadelesi verdikleri için tutuklanan gazeteci, sendikacı, siyasetçilerin ve aydınların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

-Asgari ücretten vergi alınmasını istemiyoruz…

-Yargı sisteminin siyasi partilerin hakkı egemenliğinden bağımsız olmasını istiyoruz.

-Özgür örgütlenme, siyaset yapma hakkı istiyoruz.

-Sömürüsüz, savaşsız, barış içinde bir Türkiye istiyoruz.

-Barış, hemen şimdi. Akan kan dursun, artık kan gözyaşı görmek istemiyoruz.

-İş güvenceli, Grevli Toplu İş Sözleşmeli bir sendika hakkı istiyoruz.

-Her gün kadınların tacize, tecavüze uğradığı cinayete kurban gittiği bir ülkede yaşamak istemiyoruz.

-Sendikal faaliyetlerinden dolayı hiçbir işçi memur işten atılmamalı, sürgün edilmemelidir.

-Ülkemizin Ortadoğu’da bir savaşa sürüklenme çabalarından derhal vazgeçilmelidir.

-İş kazaları adı altında iş cinayetlerine kurban edilmek istemiyoruz.

- Kıdem tazminatının talan edilmesini istemiyoruz.

-Taşeron çalıştırmayla, özel istihdam bürolarıyla, esnek çalıştırmayla, sözleşmeli personel uygulamalarıyla, köleliğe mahkum edilmek istemiyoruz.

 

BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN DİYORUZ  VE BUNUN İÇİN ALANLARDAYIZ…

1 Mayıs alanlarını barış, eşitlik, özgürlük, adalet, bağımsız ve demokrasinin hakim olduğu bir Türkiye talepleriyle özgürleştireceğiz. 1 Mayıs alanlarını, milyonların birlikte yaşamı savunan kürsüleri haleni dönüştüreceğiz.

1 Mayıs taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla, sevgi ve kardeşlik temelinde coşkuyla kutlayacağız.

Yaşasın 1 Mayıs…”

***

Bu dilek ve temennilerin altına ben de imza atıyorum…

 

1 MAYIS’IN TARİHÇESİ

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

 

TÜRKİYE’DE 1 MAYIS

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

 

Nihat Ergün’den Derince’de söyleşi

AKP Kocaeli Milletvekili ve Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Nihat Ergün, bugünkü söyleşi ve imza gününde Derincelilerle siyasetteki tecrübelerini paylaşacak. ‘Adım Adım Siyaset’ isimli kitabından başlıklar anlatacak olan Ergün, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de davetlilere hitap edecek. 350 sayfalık kitabında anılarını, analizlerini ve önerilerini derleyen Ergün, program sonunda konuklar için ‘Adım Adım Siyaset’ isimli kitabını imzalayacak.

 

Coştur, Dilovası’nda!

AKP Kocaeli Milletvekili adayı Yalçın Coştur, Dilovası İstiklal Caddesi'nde esnaf ziyareti gerçekleştirerek vatandaşlarla sohbet etti. Esnafın dilek, temenni, sıkıntı ve sorunlarını dinleyen, destek istedi. AKP, Dilovası’nda sıkıntılı. Bu yüzden  sık sık adayları oraya gönderiyor. Dilovası halkı, ilk 11 içinde bir Kürt aday göstermedikleri için AKP’ye tepkili.

 

AKP’nin Suriye sevdası

AKP İl Gençlik Kolları yaklaşan genel seçimler öncesi çalışmalarını hızlandırdı. Son olarak Dilovası ilçesinde gerçekleştirilen organizasyonda Suriyeli çocuklara oyuncak dağıtıldı. İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman “Her çocuk ağlamayı değil, gülmeyi hak eder” dedi. Maalesef AKP’nin yanlış Suriye politikası yüzünden olan çocuklara oluyor.                                                                                              

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR