Körfez ve Hereke kooperatifleri nasıl birleşti?

MAKALEYİ DİNLE

Bu şehir 2004 yerel seçimlerinin İzmit Büyükşehir’den Kocaeli Büyükşehir’e geçiş süreci yaşadı. İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığındaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin himayesine verilen hizmetlerden biri de kentin bir ucundan diğer ucuna kadar olan ulaşım konusuydu.

Hemen Ulaşım Koordinasyon Merkezi aktif hale getirildi. Fakat bu dönemde özellikle başlarda büyük sorunlar yaşandı. Belki işin başına getirilen kişilerin yetersizliği, belki de basiretsizlikler hem Büyükşehir, hem kooperatifler ve hem de yolcular için çok sıkıntılı sürecin yaşanmasına neden oldu. Sonrasında kooperatiflerle görüşmeler başladı. Birçok ilçede yerel ulaşım birimlerine kamu eli ile yapılan ulaşım hakkı tüm yetkileri ile çeşitli ihalelerle verildi. Körfez ve Hereke kooperatifleri de bu kapsama alındı.

İhalelerle bölgelerin kooperatiflerinin ulaşımdaki yetki sınırları da genişletilmiş oldu. Bu arada Körfez’deki vatandaşlar kamu eli ile yapılan ulaşımda hizmetini çok ölmeye başladı. Sonrasında ise kooperatifler arasında birleşmeler de gündeme geldi.

Körfez ve Hereke kooperatifleri de bu birleşme görüşmelerinin yapıldığı bölgelerden biri oldu.

Daha önce birçok kez bu konuyu gündeme getirmiştim. Birleşmenin olmazsa olmaz bir kural olduğunu, ilçelerdeki bu yapılanmanın da mutlaka tamamlanması gerektiği söylemiştim. Ayrıca Körfez ve Hereke kooperatifleri arasında sağlanacak olan güç birliğinin toplumsal anlamda tek kelime ile hizmet anlamına geleceğine vurgu yapmıştım.

Doğru ya, İzmit’teki şehir içi kooperatifleri bunu başarabildiyse biz neden yapamayalım. İlçemizdeki hizmet kalitesinin önündeki engeller kaldırılmalı. Elbette hem Körfez-İzmit hem de Hereke İzmit kooperatifleri ellerinden gelenin en iyisini vermeye gayret gösteriyorlardı. Ancak daha büyük hizmetler için daha da büyümek gereklidir.

Fakat her ne olduysa bizim her iki kooperatifimiz arasında bir türlü bu görüşmeler sağlıklı şekilde ilerletilemedi. İki kooperatifin birleşmesinin arasına başta maddi anlamda olmak üzere farklı anlaşmazlıklar girdi.

Lakin bir türlü meseleyi çözemedik…

Olmadı, anlaşamadılar. Fakat geçtiğimiz günlerde bu sorunun da çözüldüğünü birkaç yakın dostumdan duydum ve sevindim. Ayrıca geçtiğimiz günlerde bir olay yaşadım.

Her gün Körfez-İzmit arasında toplu taşıma ile yolculuk yapan birisiyim. Yine böyle bir sabah yolculuğu sırasında numarası ve plakası bende olan, ancak buradan belirtmek istemediğim 10 Nolu Kooperatife ait bir otobüs bir sorundan ötürü yolcuları farklı iki araca doldurdu. Bu araçlardan biri Hereke Kooperatifi’ne ait olan araçtı.

İşte bu tablo gerçekten birleşmenin resmi olarak olmasa da mantık olarak sağlandığını ortaya koydu benim için. Zaten olması gereken de buydu. Bir ilçe içinde yapılacak olan toplu taşıma hizmetinin daha güçlü bir el ile yerine getirilmesi vatandaş memnuniyetini de beraberinde getirecektir. Kısacası birleşmeden bana kalırsa sorun değil, çözüm çıkacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR