Trakya insanının geçmişi ve bugünü

MAKALEYİ DİNLE

Trakya Türkiye’nin Avrupasıdır. Ancak bugün Trakya’da yaşayan insanların 50 – 100 yıl öncesine inildiğinde büyük çoğunluğunun geldiği yer balkanlar bölgesidir. Yine büyük çoğunluğunun 750 yıl önceki köklerine inildiğinde ise, Karamanoğullarına dayandığı tespit edilecektir.

 

Yüzyıllarca birlikte oradan oraya sürüklenen ve tarihler boyunca büyük sevinç ve acılar yaşayan bu insanların oluşturduğu çok büyük kültür değerleri ananeleri vs kendilerine özgüdür. Trakya insanı uzun yıllar kendi içinde kalmış memurluk görevleri dışında pek dışarıya açılmamıştır. Ancak son 15 – 20 yıl içinde bölgede topraksızlaşarak tarımda çalışma olanağı kalmayan nüfusu bölge içi ve bölge dışı göç hareketlerinde artış olmuştur. İşte bugün Kocaali’de toplanan tüm Trakyalılar memuriyet görevleri veya ekonomik nedenlerle oralardan kopup Kocaeli ye gelmiş hemşerilerimizdir. Ortak değerlerimizi bu bölgede sürdürmek ve gelecek nesillere aktarmak için bizi bir araya getiren bir dernek çatısı altında toplandık ve her yılda diğer etkinlikler yanında geleneksel yemeğimizi yapmaya çalışıyoruz.

 

Yemeklerimize ve diğer etkinliklerimize sadece Trakyalı olanlar değil herkes katılabiliyor. Bizim amacımızda Trakya insanın güzel özelliklerini de bu bölgede tanıtmaktır. Bizim en önemli özelliklerimiz şunlar. Trakya insanı;

 

Sıcakkanlıdırlar. Söylenen bir sözcüğün altında başka bir şey aramazlar, temiz kalplidirler.

 

Temiz kalpli oldukları için; iyi niyetli ve alçak gönüllüdürler. Geçmişlerini bilip, geleceklerine sahip çıkmaları en büyük özellikleridir.

 

Rahattırlar, bilinçli ve kültürlü insanlardır. Eğlenmeyi severler, içkiyi ağızlarıyla içerler (Yani adabına göre)

 

Belki biraz hemşerilik ilişkileri zayıftır (İstisnalar olsa da) ancak bunun sosyolojik nedeni vardır. Trakya da bütün aile bireylerinin ve akrabaların katılımıyla oluşacak bir güce gereksinim yoktur. Burada herkes kendinin ‘’Bey’’idir, ‘’Ağa’’sıdır.

 

Türkiye’nin batıya dönük yüzüdür, Türkiye’deki Avrupa dır Trakya komşularına bile kardeş gözüyle bakarlar. Akraba evliliğine pek rastlanmaz. Hatta hiç yoktur.

 

Zevkli ve kültürlü insanlardır. Kız  - erkek ayrımı yapmazlar. Hatta kızların okumasına daha önem verirler. Kadının da sosyal yaşamda yerinin olmasını isterler.

 

Bunlar sadece bazı özellikleri, bunların dışında birçok daha özel özellikleri vardır. Herkese Trakyalıları tanımalarını tavsiye ederiz beya.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR