Yeni seneye yeni umutlarla

MAKALEYİ DİNLE

2014 Yılı mutlu-mutsuz, acı- tatlı anılar bırakarak geçti gidiyor. Geçen günler hatıralarda tatlı bir anı olarak kalır. Yaşarken tatsız geçen günleri; ileriki günlerde güzel bir anı olarak hatırlayabiliriz. Her yeni yıl yeni umutların kapısı olarak aralanır. Yeni yılı yeni umutlarla açmak için kişilere göre dua edilir, şans kapısını aralamak için piyango alınır, olumlu temennilerde bulunulur. Kimse gelecek için olumsuz olmamalıdır. Daha iyisi daha güzeli arzu edilir. Güreş Dünyamız 2014 yılında Kocaeli genelinde olumlu geçti. Daha iyi olabilir miydi? Bazı şartların yerine getirilmesi ile elbette olurdu. Alt yapıdan başlarsak  küçüklerin daha iyi duruma gelebilmeleri; antrenör eğitiminden başlayarak,  antrenmanların idareciler tarafından kontrolü, müsabakalarda idarecilerin müsabakaları takibi, malzeme ihtiyacının giderilmesi, başarılı sporcuların taltifi, başarısızlığın nedenlerinin araştırılması.

Yıldız sporcuların Genç ve Büyükler kategorilerinin temeli olduğu bilinci ile Türkiye Şampiyonalarında ve Milli takıma seçilen sporcuların başarı durumları göz önüne alınarak, sezon içinde başarıları devam ettiği müddetçe ücret tahakkuku. Başarısızlık durumunda ücretin  kesilmesi. Elbette başarısızlık bir müsabaka ile ölçülmemelidir. Gençler ve büyüklerde durum daha geniş kapsamlı düşünülür. Gençler 18-20 yaş istikbal için bir dönüm noktasıdır. Bu yaşta okuyan okulunda başarılı bir öğrenci sporda da başarılı sporcu olmak için uğraşı vermelidir. Veya birini tercih edecektir. Ya okul, ya spor. Sporda başarılı olamayan okula ağırlık vermeli, Okulda başarılı olamayan spora sarılmalıdır. Her ikisini de “ağır aksak yaparım” diyen kendini kandırır. İdareci ve antrenör bu sporcuların tercihini yapacaktır. Başarılı kulüp iyi yetişmiş sporcularla zirveye oynar. Alt yapıdan yetişmiş elit sporcuların il dışına kaçırmayıp, dışarıdan alınacak aynı evsaftaki sporcuya tercih edilmelidir. Büyüklerde başa oynayabilmek için en az dört kalifiye güreşçi alınması gerekir. Kocaeli gibi büyük potansiyeli olan bir ilin mahalli kümede yarışması yakışmaz. Güreşte Yeni Seneye yeni umutlarla girmek için ne dua ne de piyango biletine ihtiyacımız var. Türkiye genelinde ilk üçe giren dört güreşçi transferi yeter. Güçlü büyükler takımı ile göğsümüzü gere, gere müsabakalara girmeliyiz. Müsabakalardaki başarısızlık, sadece ve sadece yetersizlik. Sporcuya verilen ücretle “al bunu, ev kiranı öde, çoluk çocuğunu geçindir” denilen ücretle güreşçi gıdasını temin edemezken, müsabakalarda nasıl başarılı olacak? İstikbalini düşünerek nasıl müsabaka yapacak? Belli bir yaşa gelmiş kulüp için özveri ile çalışmış sporcuya istihdam etme yerine hadi güle, güle demek de evla mıdır? Bunun yanı sıra Kulüp elbette ilelebet istihdam kapısı değil. Sporcu da kabiliyetine göre hayatının gidişatına yön vermelidir. Biz yine yeni yıla yeni umutlarla girelim. Umutsuzluk karamsarlık her şeyin sonudur.  Güreş Dünyamızın, ülkemizin dünyanın yeni yılı hayırlı olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR