Okullar açıldı, veliler nelere dikkat etmeli?

MAKALEYİ DİNLE

2016-2017 eğitim-öğretim yılı geçen hafta başladı. Çocuklar uzun yaz tatilinden sonra okula geri döndü.  

Okul alış verişi yapıldı.

Okul formaları alındı ve çocuklar heyecanla okula gitmeye başladı.

Çocuklar kadar anne babalar da okullar açılacağı için tatlı bir telaş içinde.

Okulla birlikte birçok problem de başlıyor…

**

Anne babaların en büyük derdi çocuklarının derslerine çalışmaması.

Çocuklar okuldan eve döndüklerinde anne babalarıyla tartışmalarının kaynağında “dersler” vardır.

Ebeveynler çocuklara; “ödevini yap!”, “oynamayı bırak dersine çalış!”, gibi birçok uyarıda bulunur.

Bu uyarılar o kadar çok yapılır ki çocuğun ders çalışma hevesi varsa da yok olur.

Çocuklar anne babaları tarafından verilen “ödev yapmayan, okul sorumluluklarına yerine getirmeyen çocuk” imajını kabul eder ve mücadele etmezler.

**

Anne babalar çocuklarına çocukları ders çalışmak istemiyorsa baskı yapmak yerine bunun nedenlerini araştırmalıdır.

Öncelikle çocuğunuzun sizin için değil, kendi için okuduğunu çocuğunuza hissettirin. Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa nasıl bir geleceğe sahip olacağını ayrıntılı bir şekilde açıklayın ve o hayatı birkaç dakikada için de olsa hayal etmesine fırsat verin.

Bunu yapabilmek için çocuğunuzun okul sorumluluklarını siz üstlenmeyin.

Çocuğunuzun okulla ilgili konulardaki sorumsuz davranışlarının sonucunu yaşamasına izin verin.

Onun yerine düşünüp, onun yerine ödevlerini yapmayı hatırlamayın.

Bırakın okula bir gün ödevini yapmadan gitsin ve sonucuna katlansın.

Bir defa ödev yapmadığı için sınıfta kalmaz.

Bu sonuçları yaşarsa daha dikkatli olacaktır.

**

Çocuğunuzun kendi sorumluluklarını almasına izin verin ve onun adına karar vermeyin. Örneğin bazı çocuklar önce oyun oynamak sonra ödevlerini yapmak isterler.

Bazı çocuklar ise önce ödevlerini bitirip, sonra oyun oynamak isterler.

Bırakın çocuğunuz kendi programını kendi yapsın.

Birkaç gün gözleyin.

Eğer yaptığı bu programa uymuyorsa müdahale edin.

**

Çocuğunuz eve adım atar atmaz “Hoş geldin! okul nasıl geçti, sorun var mıydı, derslere katıldın mı, arkadaşlarınla problem yaşadın mı gibi sorular sormayın.

Bırakın o bu konuda konuşmak istediğinde konuşsun.

**

Eğer çocuğunuz tüm gayretine rağmen ders çalışmakta zorlanıyorsa mutlaka profesyonel destek alın.

Çocuğunuzun derslerine çalışmasını olumsuz etkileyen psikolojik bir faktörler olabilir.

Tek başınıza çocuğunuzun psikolojisini düzeltemez ve çocuğunuzun derslerine çalışmasını sağlayamazsınız.

Pedagog yaptığı klinik değerlendirme ve testlerle sorunun kaynağını bulacak ve tedavi sürecine başlayacaktır.

Çocuğunuzun bu probleminin anlaşılması sadece okul başarısını artırmayacak ve sizinle olan iletişimini de düzeltecektir.  (Pedagog Sevil Yavuz- Milliyet.com.tr)

 

Çam Sokak yenilendi

Başiskele'de artan yapılaşma ve nüfusla birlikte ihtiyaç duyulan yol yapım çalışmalarında hızlı bir artış gözleniyor. Talepleri yerine getiren Başiskele Belediyesi vatandaşların sağlıklı şekilde ulaşım sağlamaları için yeni açılan yolları kısa sürede tamamlayarak hem araç hem yaya trafiğine açıyor. Belediye ekipleri, yapılaşmanın artarak nüfusun yoğunlaştığı Fatih Mahallesi Çam Sokak ve bu sokağa bağlantısı olan sokakları parke taşlarıyla kapladı. Yolların parke ile kaplanması vatandaşları çok mutlu etti.

 

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nde çalışma  

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilen Çayırova Şekerpınar Bağlantı yolu ile yeni yapılan OSB otoyol kavşağı arasında kalan Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nde yol genişletme çalışmalarına devam ediyor.  Genel olarak nakliye araçlarının kullandığı ve iki şeritli iken trafik sıkışıklığının yaşandığı yolda yapılan çalışmayla birlikte yoğunluk azalacak. Organize sanayi bölgesini kullanan araçlar bu çalışmayla birlikte bölgeye daha hızlı ulaşım sağlayacak. Büyükşehir bu çalışması sayesinde bölgede trafik azalacak.

 

Gölcük’te il dışındaki öğrencilere ücretsiz servis 

Gölcük Belediyesi’nin sosyal hizmetleri kapsamında, ilçede ikamet edip İstanbul ve Bursa’da eğitim öğretim gören üniversite öğrencilerine her yıl olduğu gibi bu yılda ücretsiz ulaşım desteğinde bulunmaya devam ediyor. Gölcük Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğüne gelen öğrenciler yeni dönemde uygulamadan yararlanmak üzere kayıt yaptırıp, ücretsiz seyahat kartlarını alıyorlar. Kayıtlar halen devam etmekte olup, öğrencilere resimlerinin de bulunduğu yeni kartlar veriliyor.

 

Belediyenin bu örnek uygulaması ile Cuma günleri Bursa'dan Uludağ Üniversitesi bahçesinden KYK önü Saat. 17.00'da, İstanbul'dan Üsküdar Belediyesi Otobüs Durağından (Son durak) Saat: 17.30’da Gölcük Belediyesi Otobüsleri ile hareket edilerek öğrenciler Gölcük'e getiriliyor. Pazar günleri de, Gölcük'ten Hükümet Konağı karşısından Bursa'ya Saat: 17.00'de,İstanbul'a 15.30'da hareket edilerek tekrar Öğrencilerin Ücretsiz ulaşımı sağlanıyor.

 

İzmit’te park açılımı

İzmit Belediyesi’nin sınırları içerisinde bulunan bütün mahalle ve sokaklarda başlattığı park ve çocuk oyun gruplarıyla ilgili düzenleme çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.   Parklardaki bakım çalışmalarını tamamlayan Belediyenin Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, mevcut oyun gruplarının altına çocukların kova ve küreklerle oynayabilecekleri zemini kum olan geniş bir oyun alanları oluşturmuş, aynı zamanda da çocukların daha güvenli ve mutlu oyunlar oynayabilmelerini sağlıyor. Şu bir gerçek ki, parklar sürekli elden geçirilmeli. Sadece çevre temizliği değil, parklardaki aletlerde de kontrol edilmeli.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR