Yılın enlerine bir bakış!

MAKALEYİ DİNLE

"Marifet iltifata tâbidir” der eskiler. Her ne kadar kimileri bencilce bulsa da bu sözü, yapılan işe daha bir aşkla, motivasyon ve heyecanla bağlı kılar insanı.

Takdir görmek, motivasyonu, motivasyon da insanın harekete geçmesini sağlar. Herkesin yapacağı her işte motivasyona ihtiyacı vardır. Birisi tarafından “haydi başarırsın, aslansın, kaplansın” gibi sözler duyduğunuzda daha bir motive oluyorsunuz. Yani bir başkası tarafından “medh-ü sena” edilmek hepimiz için ortak motivasyon unsurudur.

Yaptıkları işin takdir ve teşekkürlerle karşılandığını müşahede eden insanlar işlerine biraz daha sıkı sarılır, heyecan ve motivayonları da bir o kadar artar. Şüphesiz her iş “takdir beklentisiyle değil, Allah’ın rızası gözetilerek” yapılmalı. Yaptığınız işte size biraz daha heyecan katması anlamında iltifatın gerekliliğinden bahsediyorum sadece. Bir insana alışkanlık kazandırmak istiyorsak ve o insan bir konuda adım atıyorsa ona iltifat etmek gerekiyor. Bu durum ayrıca bilimsel bir metottur. Psikolojide “edimsel şartlanma” diye adlandırılır. Çünkü insana güç ve heyecan katar. Yüksek motivasyon ile enerjisini yeniler.

İltifatın insana kattığı heyecandan bahsettik. Bizde halk tarafından takdir edilen, başarılı bulunan isimlere bir göz atalım! Böylelikle yaptıkları işlerde biraz daha motivasyon sağlamış olalım.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Kartepe genelinde yılın enleri seçildi. İnternet üzerinden oylama ile yapılan seçimde, muhtarından, siyasetçisine, çevreci fabrikasından okuluna kadar birçok dalda “en”ler belirlendi. İlçede bir ilk olan bu çalışmanın her yıl yapılacağı bildirildi. Böylelikle hem özendirici olacak, hem de kahir ekseriyeti tarafından takdir görmek motivasyonu bir kat daha arttıracak.

“Yılın enleri” oylamasında siyasetçi kategorisinde birinciliğe Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez seçildi. Üzülmez hakkındaki söylentilerin aksine çok çalıştı. Kendisi hakkında gerek parti içerisinde, gerekse medyada olumsuz bir hava yaratılmaya çalışılsa da bunlara kulak asmayarak çalışmasını sürdürdü. Böylelikle nefer olduğunu “sözde değil özde” kanıtlamış oldu.

Yılın bürokratı olarak “Dr Harun Arslan”ın seçilmesi de sürpriz olmadı. Aynı zamanda ilçe sağlık müdürü olan Arslan görevini başarıyla sürdürüyor. Kimin bir sorunu olsa yakından ilgileniyor. Kurduğu “112 İstasyonlar” vatandaşlara için büyük kolaylık sağladı. Arslan, her geçen gün büyüyen ve gelişen Kartepe’ye, sağlık alanında “biçilmiş bir kaftan” gibi duruyor.

En başarılı birim olarak Kartepe Zabıta Müdürlüğü seçildi. Bilindiği gibi Kartepe zabıtası son yıllarda adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Kurumsallığı sağlayabilen az sayıdaki birimlerden bir tanesi oldu. Birimin başında Selman Çelik gibi deneyimli bir isim var. Kartepe’de, vatandaşın sağlığını tehdit edecek işletmelere göz açtırılmıyor. Aynı şekilde gürültü çıkartarak vatandaşı rahatsız eden işletmelere de göz yumulmuyor. Yardıma muhtaç insanların elinden tutan Kartepe zabıtası halkın takdirini de kazanmış durumda.

Yılın muhtarı olarak Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Muhtarı Selami Tarakçı seçildi. Tarakçı farklı yapısıyla biliniyor. Kabına sığmayan bir görüntüsü var. Kafanızı nereye çevirseniz kendisini görebilirsiniz. Okul aile birliği başkanlığı da yapan Tarakçı, yaptığı çalışmalarla “17 Ağustos İlköğretim Okulu’nu” özel okul gibi yaptı. Kronikleşmiş bir çok sorunu girişimleri sonucu çözüme kavuşturdu. Aşırı girişimciliği ve bölgeye bir şeyler katayım sevdası zaman zaman kendisine olumsuzluk yaratsa da Tarakçı, heyecanını kaybetmeden koşturmaya devam ediyor.

Yılın esnafı olarak Kartepe Belediyespor yöneticisi Z.Abidin Akyol seçildi. İstasyon Mahallesi’nde uzun yıllardır esnaflık yapan Akyol, her gün yüzlerce insanı işletmesinde ağırlıyor. Toplumun her kesiminden insanla diyalog kurabilen Akyol, müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için sürekli işletmesini yeniliyor.

Birkaç yıl önce olaylarla gündeme gelen Frito Lay Fabrikası çevreye karşı en duyarlı fabrika seçildi. Çevreye duyarlı olma adına politikalar geliştiren “Frito Lay”, ‘çevre, sağlık ve güvenlik prensibi’ oluşturmuş. Bu prensibe göre hareket eden fabrika, çevreye en duyarlı işletme dalında birinci oldu. İlki bu yıl yapılan yılın enleri oylamasında birincileri tekrar tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR