DARBEYİ BAKÜ'DE ÖĞRENDİK

MAKALEYİ DİNLE

İzmit Belediyesi’nin Pişmaniye Festivali için mehteran ekibinin de aramızda bulunduğu heyet ile Bakü’ye gitmiştik.

16 Temmuz Cumartesi günü festival yapılacaktı, çok büyük hazırlıklar yapılmıştı. Nesimi Belediyesi ve İzmit Belediyesi kardeş belediyelerdir. İyi bir karşılama ve ev sahipliği yaptılar. Nesimi Valisi ile samimi görüşmelerimiz oldu. 15 Temmuz günü Haydar Aliyev mezarına ve Türk Şehitliğine çelenk koyduk. Atatürk Anıtında saygı duruşu yapılıp çelenk koyduk.

Ne yazık ki Cuma günü akşamı ülkemizde yapılan darbe girişimi nedeni ile yapılacak festivali erteleme kararı aldık.

O gece sabaha kadar uyumadan NTV’den dakika dakika gelişmeleri izledik. Hepimiz çok üzüldük.

Sabah ile birlikte Azerbaycanlı kardeşlerimiz aradılar. Onlarda bizim kadar üzgündüler. Allah, Türkiye’mizin yardımcısı olsun. Türkiye’ye bir şey olursa biz mahvoluruz. Kardeş acısı bizim acımızdır. Darbeciler inşallah başarılı olamaz türünden üzüntülerini belirtiyorlardı. Özellikle sivil toplum örgütleri üzüntü ile çeşitli yorumları ile duygu, düşüncelerini dile getiriyorlardı.

Acılarımızı paylaşmaları, samimi üzüntüleri ve ettikleri dualar az da olsa üzüntümüzü azaltıyordu. Hepsine içten teşekkür ediyorum.

Azerbaycan basın mensupları darbe ile duygu ve düşünceniz ve de yorumuz nedir? Bende o anda Türkiye Azerbaycan Dernekleri sitesinden yayınladığım mesajla cevap vermeye çalıştım. Aynı mesajı sizle de paylaşıyorum.

 

DARBELERİ KINIYORUZ

Türkiye’mizin darbelere değil, daha çok DEMOKRASİYE ihtiyacı vardır. Geçmiş dönemlerde yapılan darbelerin ne getirip ne götürdüğünü yaşadık. Dersimizi yeterince almış bulunuyoruz.

Türkiye’miz birçok terör örgütleri ile kıyasıya mücadelesini sürdürmektedir. Ne yazık ki bu terör örgütlerini destekleyen ülkeler olduğunu da iyi biliyoruz. Düşmanımın düşmanı benim dostum anlayışı ile hiç bir ülke bir yerlere varamaz. Tarih bununda canlı şahididir.

Terör ve darbeler hiç bir topluma fayda getirmedi ve de getiremez. Azerbaycan’da yapılması planlanan Pişmaniye Festivali darbe girişimi nedeni ile iptal edildi.
Bizimle beraber sabaha kadar televizyonları izleyen ve üzülen Azerbaycanlı kardeşlerimize içten teşekkür ederiz. 
Bir millet iki devlet olarak beraber üzüldük. Ama dünya devam ettikçe beraber sevineceğiz. 
Darbeleri ve terörü kınıyoruz.
Yaşasın Türkiye-Azerbaycan kardeşliği ve dostluğu.

DARBECİLERİ PES ETTİREN MİLLİ İRADE 

Darbelerden canı yanan Türk halkı darbecilerin önünde etten duvar oluşturdu. Hiç kimsenin beklemediği ve tahmin edemeyeceği derecede demokrasiye sahip çıkan halkımız darbeler dönemini ebediyen toprağa gömdü.  Vatan, bayrak, demokrasi için canlarını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

  

Bu darbenin Cumhurbaşkanına ve AK Parti’ye yapıldığı görüşüne hiç katılmıyorum. Bu başarısız darbe Türkiye’ye yapıldı. Bu darbe, PKK ile yapılan mücadelede sonuca yaklaşıldığı sırada dış destekçilerce tasarlanarak yapıldığına inanıyorum. Zamanlama bu görüşü kuvvetlendirmektedir.

Halkımızın dayanışması yanında TBMM’de grubu olan partilerin tamamının darbeyi kınamaları da tarihi bir karar olarak yerini aldı.

Darbeyi yapanları ve bizzat destek verenleri elbette yargılayarak hak ettikleri cezaları almaları kamuoyunun beklentisidir.

Bütün kurumlarımızda darbeciler ve destekçileri yargılanmak üzere gözaltına alınıyor. Tutuklananlar var, serbest bırakılanlar var. Rakamlar çok büyük ve ürkütücü boyuttadır. Zamanı değil, ama bizi idare edenlere sormak hakkımız. Bütün bu paralel yapıyı görmediniz mi?

Her meslekten darbeciler ve destekçileri var olduğu düşünülerek gözaltı ve tutuklamalar oluyor. Siyaset sınıfından destekçileri yok mudur? Kamuoyu olarak siyasetçilerden bunlara geçmişte alenen destek olanlar biliniyor.

Gün geçtikçe her şey daha iyi anlaşılıp aydınlatılacak. Ama kurunun yanında yaş da yanmamalıdır. Sapla saman iyi ayırt edilmelidir. Adaletten ve demokrasiden asla ayrılmamalıyız.

Allah, Türkiye’mizi korusun. Başka Türkiye yoktur. Ülke dışında milyonlarca insanın umudu Türkiye’dir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR