Hoşgörü ve Sanat Kenti İzmit…

MAKALEYİ DİNLE

Genel Seçimler öncesi, siyaset aktörlerinin üslubu giderek sertleşirken, bu sertlik topluma da yansıyor ve çok zarar veriyor.

Ancak, her şeye karşın bu ülkede ve özellikle de kentimizde bir grup insan, “Sanat, Kültür ve Hoşgörü” adına umut veriyor.

Çekül Vakfı Kocaeli Temsilciliği, Nikomedia Akademi, İmre Tökeli-İlona Zirini  Dostluk Derneği, Bitinya Uygarlıkları Kültür ve Araştırma Derneği ve Ulusal Sanatçılar Derneği’nin ortak çabalarıyla, 29-30 Nisan 2015 tarihlerinde etkinlikler yapıldı.

Bu etkinliklerin bir bölümünde, üç ayrı dinsel inancın temsilcileri “HOŞGÖRÜ” üzerine bir panelde bir araya geldiler.

Neden İzmit? Neden hoşgörü?

Günümüzden 1704 yıl önce, 30 Nisan 311’de, İzmit’in “Nikomedia” uygarlığına ev sahibi olduğu dönemde Gallerius, inançlara karşı bir “HOŞGÖRÜ FERMANI” imzalamış. İzmit, “dünyada ilk kez böyle bir hoşgörü fermanı” nın imzalandığı tarihi bir kent olma özelliğini taşıyor. Protestan Kilisesi temsilcisi Carlos Mandiga, Fener Rum Patrikhanesi Temsilcisi Yorgo Benlisoy ve Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Recai Çetres, tüm dinlerin özünde “HOŞGÖRÜ” nün olduğunda hemfikirdiler. Ama, bugün ülkemiz ve dünya ölçeğindeki hoşgörüsüzlüğün de “İnançların siyasete malzeme yapılması” nedeniyle giderek büyüyen bir “ortak tehdit” olduğu görüşünde de birleştiler.

Panel sürerken, İzmitli ressam Kamuran Özben, konukların tanıklığında “HOŞGÖRÜ” mesajını içeren bir resim yaptı. Resim, büyük takdir gördü.

Daha sonra, şiirleriyle dünya ölçeğinde tanınan ve saygınlığı olan, şiirleri birçok dile çevrilen ÖZKAN MERT,  70. Yıl kutlaması çerçevesinde,  Eskişehir-Osmangazi Üniversitesi “Karşılaştırmalı Edebiyat Bölüm Başkanı” Prof. Dr. Medine Sivri, “Özkan Mert’in kişiliği ve şair kimliği” üzerine bir sunum yaptı. Daha sonra; Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Dr. Zafer Guzey, sazıyla bir mini konser verdi. Konuk şair ve şiir eleştirmeni Ertan Mısırlı, Özkan Mert ve şiirleri üzerine özgün yorumunu yaptı, şiirlerinden örnekler verdi.

Özkan Mert ve Havva Aktaş’ın yanı sıra, Aydili Sanat Derneği Başkanı ve Özkan Mert ve şiirleriyle bu kentteki şiir severleri buluşturan Suat Özdemir, okuduğu şiirler ve Özkan Mert anılarıyla büyük ilgi ve takdir gördü.

Özkan Mert’in değişik alanlarda verdiği “Özel Ödülleri” tek tek gerekçeleri açıklanarak sahiplerine verildi.

İnsandan umut kesilmez.

Kimi kirli siyasetçilerin hoyratlığı içindeki ülkemizde, insanlık ve ülkemizin geleceği adına umut veren güzellikler de oluyor.

Yaşadığım ve bir parçası olmaktan onur duyduğum bu etkinlik, içimdeki umut çiçeklerini açtırdı.

Bir ülke, öncelikle sanatçıları ve “İnsan sevgisi” ile dolu, aydınlık yurttaşlarıyla yücelebilir.

Buna bir kez daha inandım.

Emeği olan herkese ve öncelikle de bu etkinliğin hemen tüm yükünü sırtlanan değerli arkadaşım Numan Gülşah’ı kutluyorum..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR