Şu üç dönem konusu…

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, 7 Haziran’da çok farklı ve heyecanlı bir seçim yaşadı. Kolay değil, ülkede 13 yıl boyunca iktidarı tek başına elinde bulunduran bir siyasi güç vardı muhalefetin karşısında.

Ve alacağı oy oranı da merak ediliyordu.

Düşüş yaşaması bekleniyordu elbette, ancak yine de AK Partililerde “Yeniden tek başına iktidar oluruz”un verdiği rahatlık vardı. Ancak evdeki hesap bu kez çarşıya uymadı. Özellikle aday belirleme döneminde öylesine büyük yanlışlar, stratejik hatalar yapıldı ki, bunu akıl ile izah edebilmemiz çok mümkün görünmüyordu.

Hele ki iyi niyetle mümkün değil açıklanamazdı bu durum.

Yani öyle ki, bir parti başka bir siyasi hareketin Türkiye’de yüzde 10 gibi yüksek bir baraj oranını geçmesini istese, bunun için perde arkasından mücadelesini verse, ancak böyle listeler hazırlanabilirdi.

En azından Kocaeli için bu durum böyle. Fakat Erzurum gibi manevi ve milliyetçi damarı kabarık bir memlekette bile HDP vekil çıkarabiliyorsa, benzer hataların birçok yerde yapıldığı gerçeği ile karşı karşıya kalıyorsunuz demektir…

O yüzden bu yaşananlara açıkçası hata demeyi anlamsız buluyorum. Çıkan tabloya bile bile lades demekten de kendimi alamıyorum…

Zaten Dilovası’na geçtiğimiz günlerde yaptığım bir ziyaretim sırasında HDP’li bir isimle sohbetimizde bana söylediği şu sözü hiçbir zaman unutmayacağım:

“HDP olarak iki partiye çok şey borçluyuz. AK Parti’ye teşekkür ediyoruz, çünkü listesinde Kürt bir adaya yer vermedi. CHP’ye teşekkür ediyoruz, listenin seçilebilir bir noktasında Alevi bir ismi değerlendirmedi…”

Tabi biz kimin Kürt, kimin laz, kimin Alevi, kimin Sünni olduğunu bilemeyiz (!)

Varsın herkes inandığı ve bildiği gibi yaşasın. Ancak tablo sadece bundan ibaret, onu hatırlatmak istedim.

xxx

Fakat bu seçimin heyecanı belli ki toplumu ve özellikle de siyasileri pek kesmemiş. Zira daha seçim sonuçlarının açıklandığı andan itibaren yükselen “erken seçim” sesleri arasında meclis başkanlığı seçimlerini yaptık.

Sonuç; -Belki de olması gerektiği gibi- AK Parti’nin adayı meclisin yeni başkanı seçildi. Ancak şu erken seçim tartışmaları bazı arkadaşların ciddi ciddi uykularını kaçırıyor galiba. Zira AK Parti’de üçüncü dönemini dolduran çok sayıda önemli isim var. Bu kişiler, normalde son dönemlerini yaşıyorlar mecliste. Fakat önlerini de görmek istiyorlar. Bu dönemin kısa sürme ihtimalinden ziyadesiyle rahatsızlar. Çünkü bazılarının 2019 yılına endeksli birçok planı projesi var. Haliyle olası bir erken seçimde 2015 seçimlerinin pas geçilmesini arzu ediyorlar. Çünkü siyasetten biraz olsun uzak kalmalarının yelken açmayı bekledikleri yeni hedefleri için kendilerine engel teşkil edeceğini düşünüyorlar.

Öyle tabi, hak vermek lazım.

Ya döndüklerinde hatırlayan olmazsa…

Olsa bile destekleri yeteri düzeye erişmezse…

Öyle değil mi…

Gelen bilgilere göre de AK Parti Genel Merkezi, seçimler erkene alınırsa, 7 Haziran’ı pas geçmeyi uygun buluyor. Bu ne kadar doğru olur, tartışılır tabi. Şayet bu durum uygulanırsa, AK Parti bana göre kendini ve prensiplerini inkar etmiş olur. Ayrıca siyasete uzaktan yakından bulaşmış insanlar hemen öküz altında buzağı arayacaklardır.

Ve bunu hiç akla hayale gelmeyecek ithamlarla yapacaklardır…

Mesela komplo teorisyeni bir adam çıkıp da, “Yoksa bu üç dönem denilen katı kuralı, Merkez Bankası muhabbetlerinden dolayı istifanın eşiğine gelen Ali Babacan’ın, Melih Gökçek’i hedef tahtasına oturtan ve sivri dili ile pimi çekilmiş bomba gibi duran Bülent Arınç’ın, ‘Çok şükür şöhret, şehvet ve servet derdimiz olmadı’ diyen Nihat Ergün’ün ve daha birçok önemli ismin vekilliğinin önüne geçmek için mi askıya alıyorsunuz” diye sorabilir.

Ya da, “Abdullah Gül’e yakın isimler aforoz mu ediliyor” diyerek meseleye çok farklı bir bakış açısı getirebilir.

Olur ya, çıkarsa böyle bir teorisyen, olası sorularına verilecek cevapların neler olacağını açıkçası ben çok merak ederdim doğrusu…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR