Kocaeli gerçekten sahipsiz!

MAKALEYİ DİNLE

Zaman, zaman yerel basında bazı yazarlar Kocaeli’nin sahipsizliği konusunu gündeme getirmektedir. Bende aşağıda açıklayacağım durumu değerlendirdiğimde, bu yazarların serzenişlerinin çok yerinde ve haklı olduğuna kesinlikle inandım. AKP döneminde bu kentten sürekli Hükümette Bakan bulunuyor. Kocaeli’deki tüm belediyeler bu siyasi iradenin elinde. Ancak ne yazık ki Kocaeli bu Hükümet döneminde hakkı olan haklarını bir türlü alamamakta boş sözlerle sırtı sıvazlanmaktadır.

Tüm bunları söylerken dayandığımız gerekçe bence çok önemli. Düşünün ki siz zor koşullarda hayati riskler taşıyan bir çalışma gösteriyorsunuz. Ancak size verilen ücret hak ettiğinizin çok altında. Kocaeli’de tam buna benzer durumda. Teknik bir konu ama şöyle açıklamaya çalışayım. Bilindiği üzere büyükşehir belediyelerinin en önemli gelir kaynağı kendi bölgesinde toplanan vergilerin % 5’i tutarındaki payıdır. Toplanan vergiler ne kadar artarsa % 5 pay da o oranda artacaktır. Ancak % 5 payın hesabında o bölgede toplanan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) kanununun 1. sayılı listede yer alan mallardan tahsil edilen tutar istisna tutuldu. ÖTV kanununun 1. sayılı listesinde yer alan mallar akaryakıt ürünleridir. Sadece istisna tutulan tutar 1. sayılı akaryakıt ürünlerinden alınan tutardır. 2-3 sayılı listelerde yer alan motorlu taşıtlar – alkollü içkiler – tütün ürünleri % 5 hesabı içindedir.

2008 yılında yapılan bir düzenlemede 31.12.2012 tarihinden sonra yani önümüzdeki yıldan itibaren akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV % 5 payda hesabın içine alınacağı hususu yasanın geçici 2. maddesinde belirlenmiştir. Belirlenmişti ama ne yazık ki 01.01.2013 tarihinde uygulamaya giremeden yapılan bir düzenleme ile tamamen yasadan çıkarıldı. Dolayısıyla gündemden düştü.

İşte bu suretle de KOCAELİ HALKINA büyük bir kazık atıldı. Bu konu sadece Kocaeli’yi ilgilendiren bir husus. Çünkü TÜPRAŞ nedeniyle Kocaeli’de toplanan yıllık akaryakıt üzerinden alınan toplam ÖTV toplamı 18 milyar TL’dir. Türkiye’de toplanan toplam ÖTV’nin de çok büyük önemli bir paya sahiptir. Bu nedenle akaryakıttan alınan ÖTV’nin % 5 payın dışında bırakılması sadece Kocaeli’ye yönelik bir olumsuz harekettir. Kocaeli’nin bu operasyon sonrası yıllık kaybı 18 milyonu %5 olan 900 milyon TL olmaktadır. Ekim 2012 sonu itibariyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı toplam vergi gelirinin 552 milyon TL olduğu düşünülürse Kocaeli’nin ne kadar önemli bir mali kaynağı kaybettiği ortaya çıkmaktadır. Bu olay karşısında sormak gerekmiyor mu? Nerede Kocaeli’nin hakkını savunması gerekenler? Tüm bu gelişmeler olurken onlar ne yaptılar? Öncelikle Kocaeli halkının bunu sorması ve onların da bunun cevabını vermesi gerekmez mi?

Kimse TÜPRAŞ sadece Kocaeli’nin değil, Türkiye’nin bir kurumudur demesin. Bu sanayi kuruluşlarının her türlü riskini bu bölgelerin insanı çekmektedir. TÜPRAŞ nedeniyle Depremin 2. günü insanların yakınlarını enkaz altında bırakarak dağlara çıktığı henüz hatıralarda tazedir. Kocaeli halkı olarak sanayinin neden olduğu tüm riskleri alarak bir bedel öderken, niçin var olan nimetinden yararlanılmıyor. Sorgulanması gereken bu değil mi? Diyelim ki akaryakıtın ÖTV’ sinden % 5 pay yüksek bulundu % 2 veya % 3 neden olmasın, neden tamamı kaldırıldı? Evet sevgili okurlar Kocaeli gerçekten sahipsiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR