İki eser ve üç saygın kurum…

MAKALEYİ DİNLE

İnsan, bilgisi ve kültürüyle değer kazanır. Bunun için, “önyargısız” bir tutumla, ulaşabildiği tüm kaynakları okumalı, incelemeli ve “akıl süzgecinden geçirerek” fikir sahibi olmalıdır.

Ne yazık ki, “okumayı küçümseyen” bir yoz kültür çemberinin bu ülkedeki etkisi küçümsenmeyecek boyuttadır!

Oysa, bu dünya “insan için bir imtihan sahası” ise, bu imtihandan geçmek isteyenlerin, öncelikle bu dünyada “bilgili, üretken, kendine, ailesine ve topluma yararlı bir insan” olması gerekir.

Bu dünyayı küçümseyerek, insanları ve özellikle de kız çocuklarını “CAHİL” bırakmak isteyen yoz kafalar, dünyaya gelmesine neden oldukları o günahsız insanların da sefaletine, köleleşmesine neden oluyorlar! Türbanlı birkaç kızın ellerine tutuşturulan pankartlarda; “Baba beni okula gönderme. Ahirette o sorular sorulmayacak!” diye yazıyor. Küçük yaşta “beyinsel tecavüze uğrayan” o zavallı çocuklar, cehaletin “KÖLELİK” olduğunu da algılayamıyor!..

Bugün Türkiye’de, ilk-orta dereceli okullar ve üniversiteler dahil, irili ufaklı toplam 118 bin kütüphane varken, 600 bin Kahvehane bulunuyor!

Japonya’da toplumun yüzde 14’ü, ABD’de yüzde 12’si, İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okuyor. Türkiye’de 10 bin kişide 1 kişi düzenli kitap okuyor! Nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan’da kitaplar ortalama 100 bin baskı yapıyor, Türkiye’de ise 2-3 bin baskı yetiyor!

Bu koşullar altında bu ülkede “gerçek anlamıyla AYDIN İNSAN” sayısı da son derece az oluyor! Bu yüzden, maddi güce ve siyasal otoriteye boyun eğen, sık sık görüş değiştiren “YARI AYDIN” tipi çok yaygındır bu ülkede!

Yıllar önce, bir genel seçim öncesinde, bir siyasi partimizden “Kocaeli Kontenjan adayı” gösterilen biri, gelir gelmez Kocaeli’deki etnik gruplar hakkında bilgi edinmek ister. Anlatılanları dinledikten sonra; “Burada bir de KARPUZCULAR varmış. Onlar kimler? Nerede yaşarlar, özellikleri nelerdir?” diye sorar. Karşısındakiler şaşkın bakarlar. Sonra, “karpuzcular” değil “MANAVLAR” olduğu anlaşılır!

Kandıra Meslek Yüksek Okulu’nda görev yaptığım yıllarda tanıştığım Sosyolog-Öğretim Görevlisi Ali AKTAŞ, işte o “Manavlar” üzerine bir akademik çalışma yapmış.

“İzmit Sancağında Manavların Etnik ve Kültürel Yapısı” adını taşıyan bu çalışma,  “Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı Kültür Yayınları” dizisinin 7. Kitabı olarak yayınlandı.

Kitap, toplam 824 sayfa. Ancak, konusunda içeriği dopdolu bir başvuru kaynağı. İçeriğindeki konu başlıklarını özetlemek bile bir köşe yazısını aşacak boyutta. Tüm yaşam biçimleriyle “Manavlar” anlatılıyor.

İkinci kitap ise; “İzmit Mezar Kitabeleri” adını taşıyor ve kitabın yazarı Osman CEBE. Kitapta, artık “Kocaeli Tarihçisi” sıfatını hak eden sevgili kardeşim Yavuz ULUGÜN’ün de önemli katkısı var.

Osman Cebe, kitabın önsözünde, katkısı olan Dr. Ali Vasfi Kurt, Hafız Hasan Özşentürk, yazar Ahmet Naci GALİTEKİN, kardeşi Emin CEBE ve ULUGÜN’e teşekkür ediyor. Bu kitabın yayınlanmasını da İzmit Rotary Kulübü sağlamış. Kulübün 33 no’lu yayını.

Bu iki değerli eserin tanıtım ve imza günü etkinliğini de bu kentin köklü bir kurumu olan Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği üstlenmiş.

Kitaplara emek verenleri ve kültüre önem veren üç değerli kuruma teşekkürlerimizle…

NOT: Kitapları, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nden edinebilirsiniz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR