TADEF’in TBMM’deki görüşmeleri

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) olarak 25 Haziran Pazartesi günü TBMM de bir dizi faydalı görüşmeleri gerçekleştirdik. TADEF’e bağlı 12 ilin dernek başkanı ve yönetim kurulu olarak önce Kocaeli Milletvekili Kadın, Erkek Eşitlik Komisyonu Başkanı Sibel Gönül’ü ziyaret ettik. Sibel Hanıma basın bültenimizdeki konuları şifahen anlatıp desteklerini talep ettik. Sibel Hanım aynı zamanda Kocaeli Azerbaycan Evi Derneğimizin de üyesidir. Her etkinliğimize de katıldılar. Desteklerini esirgemeyeceklerini söyleyerek başında bulunduğu komisyon çalışmaları hakkında bilgi verdiler.
**
İkinci görüşmemiz Ak Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR, Başkan Yardımcısı Şuay Alpay ve yönetim kurulu üyesi ve Iğdır MHP Milletvekili Dr. Sinan Oğan ile oldu. Türkiye- Azerbaycan ilişkilerini her alanda üst seviyeye çıkartılmasını talep ederek TBMM’den Azerbaycan’ın işgali sırasında yapılan katliamların tamamen bir soykırım olduğunun karara bağlanıp dünyaya duyurulmasını talep ettik. Burada çok önemli konuları samimiyetle paylaştık. Her konuda kardeş Azerbaycan ile ilişkileri kuvvetlendirip geliştirme azim ve gayreti içinde olduklarını söylediler.
**
Ayrıca 2007 de Bakü de Azerbaycan Türkiye Diaspora Teşkilatları Koordinasyon Şurası Birinci Kurultayında Başbakanımız Sayın R.Tayyip Erdoğan ikinci kurultayın Türkiye’de yapılacağını söylemişti. Başbakanımızın bu sözünün gerçekleşmesini talep ettik. Daha sonra MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile aynı konuları paylaştık. Oktay Bey her konumda Azerbaycan ile ilişkinin üst düzeylere çıkmasını arzulayıp bu konuda yaptıkları destek ve çalışmaları anlattılar. Bu çalışma ve desteğin partililerin bir misyonu olduğunu söylediler. Karşılıklı samimi söyleyiş ve temennilerle vedalaştık.
**
Ayrıca MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk ile aynı konularda görüş alışverişinde bulunduk.
Bilahare TBMM Başkanı Cemil Çiçek beyle uzun bir görüşme yapıldı. Sayın Başkan Azerbaycan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile ilişkileri ayrıntılı olarak izah ettiler.
Bunlar bizim kardeşlerimizdir. Bazı ayrıntılar dışında birlik ve beraberliği korumak ve geliştirmek gayreti içinde olduklarını izah ettiler. Her konuda TADEF’e destek olacaklarını belirtip başarı dilediler. Bizimle beraber heyetlere iştirak eden ve her konuda sürekli desteklerini esirgemeyen Iğdır MHP Milletvekili Dr. Sinan Oğan’a Meclis Başkanının sevgisini gördük ve yaşadık. Sinan kardeşime sürekli samimi desteklerinden dolayı şahsım ve TADEF adına teşekkür ediyorum. Bütün görüşme yaptığımız makamlarla olduğu gibi Meclis Başkanımızla da hatıra fotoğraflar çekilerek plaketlerini takdim ettim.
**
Son görüşmemiz CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş ve Denizli Milletvekili Adnan Keskin ile gerçekleştirdik. Burada da basın bildiriminizi şifahen anlatıp desteklerini talep ettik. Aynı diğer yerlerde olduğu gibi samimi ve açık görüş alışverişinde bulunduk. Adnan Keskin’in bilgilendirme amaçlı sorularını yanıtladık. Hurşit Hoca TADEF’i ziyaret edeceğini söylediler. Bizim için yorucu ama çok önemli konuları paylaştığımız başarılı bir görüşme oldu.
Bütün görüşme yaptığımız makam sahiplerine samimi görüşme ve davranışlarından dolayı TADEF adına şükranlarımızı sunuyoruz.
Bu görüşmelerimizi bundan sonrada belli periyotlar da devam ettireceğiz.
Her iki kardeş ülkenin ilişkilerinin daha da kuvvetlenmesine katkılarımızdan dolayı mutluyuz.
Sağlık, mutluluk dileklerimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR