Şehitlerimizin kemikleri sızlıyor mu?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Şehitler haftası dün başladı…

20 Nisan’a kadar devam edecek…

Şehit, Allah rızası için; din, vatan, millet uğruna canını veren Müslüman kişiye denir. Şehitlik, İslam dininde peygamberlikten sonra gelen en yüce mertebedir. Bizim milletimizde bu mertebeye ulaşmak, vatanı ve milleti için canını vermek şereflerin en büyüğüdür.
**
Atalarımız bu toprakları Müslüman toprağı yapmak, buradaki insanlara İslam dinini anlatmak için yüzyıllarca uğraştılar. Pek çok kanlı savaşa, pek çok kahramanlığa sahne oldu bu topraklar. Yapılan savaşlarda birçok kişi şehitlik mertebesine erişti. Ve bu topraklar da İslam dini ile şereflendi. Ele geçirdikleri toprakları sömürmek yerine oralara hizmet götürdü atalarımız. Birçok yere, o zamanki medeniyeti temsil eden cami, köprü, medrese gibi eserler yaparak adeta bu toprakların gerçek sahibi olduğumuzu gösterdiler.
**
Daha sonra binlerce yıldır bizim olan, kanımızla suladığımız, yaptığımız eserlerle adeta tapuladığımız bu topraklara göz dikenler oldu. Anadolu, parçalanan Osmanlı Devleti'nin elinde kalan son değerli toprak burasını da elimizden alarak, adeta yüzyılların intikamını almak istediler. Dört bir yandan, dönemin en ölümcül savaş makineleriyle üzerimize saldırdılar. Yıllarca savaşarak yorgun düşen bu millet, ilk başlarda kaybeder gibi göründü. Ama sonra iman gücüyle, cesur askerleriyle, bağrından çıkan Mustafa Kemal gibi dehalarıyla kötü gidişi önlediler. Göğüslerini siper ederek bu cennet vatanı korumasını bildiler. Çanakkale'ye vatanını savunmaya giden, Arıburun cephesinde savaşırken şehit düşen Kınalı Hasan adındaki Mehmetçiğin cebinden bir mektup çıkmıştı.
**
Annesinden gelen mektupta şunlar yazılıydı:
"Ey gözümün nuru Hasan'ım, köyümüzde rahat rahat oturalım mı vatan sevgisi içimizde alev alev yanıyor. Sen ecdadından, babandan aşağı kalamazsın... Ben senin anan isem, beni ve seni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah bu vatan için seni besledi. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor. Sen bu ailenin seçilmiş kurbanısın...  Hasan'ım, söyle zabit efendiye, bizim köyde kurbanlık koyunlar kınalanır. Ben de seni evlatlarımın arasından vatana kurban adadım. Onun için saçını kınalamıştım. El hükmü billah, Allah seni İsmail peygamberin yolundan ayırmasın. Seni melekler şimdiden rahmetle anacaktır. Gözlerinden öperim.  Ana Hatice."
**
Bu sözler, genci yaşlısı, erkeği kadını tüm Türk milleti için vatan ve millet sevgisinin ne kadar yüce bir değer olduğunu göstermektedir. Günümüzde de askere giden delikanlılarımızın eline kına yakılmasını sebebi budur.
Şehitler Haftası olarak düzenlenen 14 - 20 Nisan tarihleri arasında bu vatan için kanını ve canını veren aziz şehitlerimizi bir kere daha saygıyla anmalıyız. Ölümün üzerine gözlerini kırpmadan giden, kanlarıyla bayrağımıza al rengini veren bu insanlar, geride bize bu cennet vatanı bıraktılar. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. “

**

Ama gelinen nokta hiç iç açıcı değil. Askerlerimizin başına çuval geçiriliyor, askerlik yan gelip yatma yeri değil deniyor, çözüm süreci adı altında askerlerimiz, şehitlerimiz rencide ediliyor.  “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye sloganlar atıyoruz…  Peki gereğini yapıyor muyuz?

 

 

THK Gölcük’te “Devrim”

Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi’nin seçimli olağan kongresi önceki gün Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde yapıldı. Kongreye tek aday olarak giren Banu Devrim, Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi Başkanı oldu. Devrik’in yönetiminde Muammer Üstüner, Nesrin Birhan, Bilge Saral, İlhan Bayram, Mustafa Cintaş, Ali Kılıç ve Zekeriya Tiryaki yer aldı. Kongrede üst kurul delegeleri Mustafa Cintaş, Ali Kılıç, Muammer Üstüner, Nesrin Birhan ve İlhan Bayram’dan oluştu. Banu Devrim ve yönetimine başarılar diliyoruz.

 

Tabela tehlike arz ediyor!

Değirmendere Yüzbaşılar Sahilinde bulunan çocuk parkındaki demir tabela yerinden oynarken devrilmeye ramak kaldı ve tehlike yaratıyor. Parka gelen veliler zabıtaya bildirmelerine rağmen halen yapılmayan levha tehlike yaratırken veliler “Burada çocuklarımız oyun oynuyorlar kaza ile demir levha düşebilir ancak yetkililere haber vermemize rağmen halen yapılmadı bu levhayı biran önce sağlamlaştırsınlar” dediler.

 

AKP’li Okur’un hedefi

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur’un keyfine diyecek yok. Zira, partisi Kocaeli’de 13-0 yaptı. Okur,  ekip olarak her seçimde başarılara imza attıklarını belirterek AK Parti’nin verdiği her sözü yerine getirdiğini, hedeflerinin büyük olduğunu, şimdi hedeflerinin de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aynı başarıyı sergilemek olduğunu söyledi

 

Çiçek nine isyanı!

 

Çayırova ilçesine bağlı Şekerpınar Mahallesi’nde yaşayan 73 yaşındaki Çiçek Yıldız, bazı sağlık sorunlarının çözümü için CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’dan yardım istedi. Kaplan sorunlarını çözdüğü Erzurumlu Çiçek nineyi ziyaret etti. Çiçek ninenin söylemleri Kaplan’ı şaşırttı. Bakınız Çiçek nine neler söylemiş, “Bir gün minibüse bineceğim. Sonra inerken ihtiyacım var diyerek 100 lirayı çalacağım. Şoför polis çağırınca ve kelepçe takmak için geldiklerinde, “Beni cezaevine götürene kadar paraları çalıp ayakkabı kutularına koyanları götürün” diyeceğim. 30 Mart öncesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da çok söyledi, ama milletin yüzde 45’ni yine AKP’yi seçti.

 

MHP Derince’den muhtar turu

 

MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek önceki gün meclis üyeleriyle birlikte yeni mazbatalarını alan Yavuz Sultan Mahallesi Muhtarı Ali Cenk Akgün ve Sırrıpaşa Mahalle muhtarı Hülya Yıldırım’ı ziyaret ettiler. MHP’nin Yıldırım’ı ziyareti sırasında Çenedağ Mahalle Muhtarı Osman Koçyiğit de hazır bulundu. Yani MHP, Sırrıpaşa ziyareti sırasında bir taşta iki kuş vuddu.

 

Köşker’in yüzü gülüyor

30 Mart’taki yerel seçimlerinin en rahat adaylarından biri AKP’nin Gebze Belediye Başkan adayı Adnan Köşker idi… Gebze’nin yapısı gereği seçmenlerin neredeyse yüzde 80’i sağ ve muhafazakar görüşlü. Bu yüzden Köşker’in seçimi kazanma şansı yüzde 100 idi. Köşker önceki gün kent meydanını gezdi. Köşker vatandaşlarla, vatandaşlar Köşker’le bol bol fotoğraf çekti.

Vatandaşların soru ve önerilerini de not alan Başkan Köşker, “Yüzde 50’ye ulaşan oy desteğiyle sorumluluğumuz bir kat daha arttı. İkinci dönem yeni projelerle Gebze’de hizmet çıtasını çok daha yukarılara çıkaracağız” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR