Önce cumhurbaşkanlığı ardından genel seçimler

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Bu heyecan dinmez. Türkiye’de seçim dönemlerinin biri bitip biri başlıyor.

Daha 30 Mart’ın sefasını sürmeden ya da cefasını çekmeden kendimizi bir anda cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bulduk. Heyecan yine tavan yaptı. Kimse önceki heyecan yok demesin, sadece üç aday var ama bu seçimi farklı kılan bazı durumlar söz konusu.

Bir kere millet ilk kez kendi cumhurbaşkanını seçecek. Araya aracılar, vekiller koymadan tercihini bizzat kendisi yapacak. Gerçi adaylar yine kutuplaşmış bir zihniyetin ürünü tarzında milletin önüne konuldu, ancak yine de durum için geçmişe nazaran daha demokratik diyebiliriz…

İkinci özellik ise iktidarın artık liderlerini devletin zirvesine yerleştirme telaşesi…

Buna karşılık muhalefetin bu duruşa karşı aldığı tavır. Bütün siyasi partiler bir olmuş, AK Parti’yi ve Başbakan Erdoğan’ı cumhurbaşkanı seçtirmemek için mücadele veriyor. Sonunda biri kaybedecek. Ancak özellikle muhalefet meseleden istediği sonucu alamaz ve Ekmel Bey’i seçtiremezse, başta CHP ve MHP olmak üzere birçok partide tabanın tepkisine karşı direnme gücü çok zayıflayabilir.

Evet, CHP ve MHP’de tam manası ile bir değişim yaşanabilir. Daha da ötesinde iktidar ve muhalefet arasındaki bu çekişme yeni bir siyasi hareketin doğmasına, hatta muhalefetin bizzat milletin desteği ve parti tabanının eli ile yenilenmesi şeklinde bir sonuç çıkabilir.

 

Bu siyasi hareketlilikte iktidarın elindeki en büyük koz ise teşkilatların her daim hazır ol vaziyetinde olması. Seçimler öncesi kesinlikle sıkıntı yaşamıyorlar. Her an göreve hazırlar. Zaten cumhurbaşkanlığı seçimleri de bu düşüncemi doğruluyor. AK Parti çalışmaları ile yine bir iki adım önde rakiplerine karşı.

Ayrıca o kadar partinin açık desteğine rağmen Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bir miting bile yapmak istememesi duydukları heyecanın da boyutlarını ortaya koymaya yeter.

Haliyle iktidarın ülke genelindeki teşkilatları dediğim gibi her an seçim olacakmış gibi kendilerini hazır tutuyorlar. Bu da elde ettikleri başarının net bir açıklaması olarak düşünülebilir. Basit gibi görülen gençlik ve kadın kolları teşkilatlarının kongreleri dahi büyük bir heyecan ve coşku içinde yapılıyorsa varın gerisini siz düşünün.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi heyecanı bitecek. Ardından 10 ay sonra yapılacak olan milletvekili genel seçimleri heyecanı başlayacak.

Daha sonra özellikle iktidar cephesinde belediye başkanlıkları ile ilgili çekişme başlayacak, Bir süre sonra da bu muhalefete sirayet edecek.

Türkiye siyaseten çok heyecanlı, bir o kadar da gergin bir döneme girecek. Muhalefetin buradaki tek sıkıntısı maalesef heyecansız teşkilatlara sahip olmasıdır.

Haliyle sürekli zinde duran AK Parti yapılanması bu yüzden bulunduğu kentlerde başarılı oluyor.

Muhalefetin örgütsel yapılanmasını daha ciddiye almasında fayda görüyorum…

 

Sadece 15 dakika…

 

Önceki gün başlayan ve etkisi biraz daha azalsa da dün devam eden bir sağanak yağış yaşandı. Başlamasının üzerinden sadece 15 dakika geçmişti ki İzmit başta olmak üzere bütün kenti sular esir aldı.

Evlere, iş yerlerine sular girdi. Zarar büyük boyutlara ulaştı. Yollar diz boyu suyla doldu. Araçlar yollarda ilerleyemez oldu. Birçoğu suların ortasında hareketsiz kaldı. Çekiciler önceki akşam adeta bayram yaptılar.

Hatta gelen taleplere yetişmekte zorlandılar.

Kısacası sadece yağan yağmur sadece 15 dakikada Kocaeli’nin nasıl hazırlıksız bir kent olduğunu bizlere gösterdi. Demek ki bizim ders almamız gereken daha çok konu var. Altyapımızla övünürken, bazı noktalarda istenen düzeyde olmadığımızın da farkına varmamız gerekiyor galiba…

 

 

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR