Cezaevlerinin dolmasına sadece 3 bin 733 kişi kaldı!

MAKALEYİ DİNLE

Saadet Partisi Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Reyhan Şengün, Özgecan Aslan’ın feci şekilde öldürülmesini ile ilgili bir açıklama yaptı…

Reyhan Hanım, istatistiklerle durumu özetledi…

Çok çarpıcı açıklamalardı…

Reyhan Hanım’ın açıklamasını birlikte okuyalım;

**

Ülkemizde maalesef uyuşturucu bağımlılığındaki artış ve kullanma yaşının 10’a inmesi, toplumsal şiddet yönelimi artışı, aile kurumundaki dejenerasyon (-ki 2004’de 91 bin 22 olan boşanan çift sayısı,2014’e gelindiğinde % 38 rekor artışla maalesef 125 bin 305 oldu-),

kadın cinayetlerindeki artış (2002’de 66 kadın cinayeti kurbanı varken, 2014’de 240’a yükselmiştir.) kaygı verici boyutlardadır.

**

Ülkemizde ceza evleri dolup taşmakta, Hükümetin tam kapasite ile çalıştırdığı hatta kapasiteyi zorladığı tek kurum ceza infaz kurumlarıdır. Yeni açılanları ile birlikte 355 ceza infaz kurumunun toplam kapasitesi 163 bin 129 kişi, kurumlarda bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı 159 bin 396’dır.

**

Bu istatistiki rakamların çok hızlı şekilde artışını, toplumun tüm kesimleri, ülkemizin bütün bölgeleri, üstü örtülemez bir şekilde en acı tablolarla yaşar hale geldi.Gün geçmiyor ki kaçırılan bir çocuk, uyuşturucu batağında sokaklarda ölen bir genç, tecavüze uğrayan bir mağdur haberi duymayalım. Bütün bunların sadece ülkemizde olmadığını biliyoruz.

**

 Evet, biliyoruz tüm dünyada trajik bir buhranın yaşandığını. Parçası olmak için çırpındığımız bu modern dünyada yılda 1,5 milyon çocuğun fuhuş pazarının “malı” yapıldığını, Fransa’da yılda 25 bin kadının tecavüze uğradığını, ABD’ de 15 saniyede bir kadının erkek arkadaşı ya da eşi tarafından dövüldüğünü. Ve evet biliyoruz dünyada uyuşturucu ticaretinin 700 milyar $’la dünya ticaretinin yaklaşık 4/3 ü nü oluşturduğunu, AB ülkelerinin ilk doğum yaşının 11-13’ lere indiğini, ruhsal nörolojik bozuklukların sağlık sorunlarının ilk sırasında olduğunu,

Ve yine biliyoruz ki insanlığın yaşadığı buhran kendiliğinden meydana gelmiyor. Sistemli şekilde bütün dünyaya hazcı(hedonist), bencil, tek başına, hedefsiz, varlığının manası sadece tüketim nesnesi olmaktan öteye götürülmeyen, kapitalizm tarafından dayatılan insan modeli, modern dünyada ruhunu ve onun ihtiyaçlarını görmezden gelmeye çalışarak var olma çilesi çekiyor.

**

Bu çıkmazda kendine yol arayan insanlığa hiçbir insani sistem yardım edemiyor. Dünya üniversitelerinde sosyoloji, siyasal bilgiler kürsülerinde yapılan yeni çalışmalar da gösteriyor ki, insan kaynaklı sistemler çok iyi niyetlerle yola çıksa da kısa zamanda bir sömürü aracına dönüşmekte ve insanın birbirine yaptığı zulmün ağırlaşmasından başka bir işe yaramamakta.

 

**

Özgecan gibi nice evlatlarımız, gençlerimiz tehdit altındadır. Bu acı olayda bile ayrışan bir toplum haline dönüşmüş durumdayız. Bu acı olayı bile istismar edenleri görüyoruz. Kimileri kendi iktidarları zarar görür endişesi ile ABD’de tecavüz olaylarının yaşandığını söylüyor ve olayın vahametini küçültmeye çalışıyor. Kimileri ise salt siyasi pozisyonları güç kazansın diyerek acı üzerinden söylem ortaya koyuyor.

**

İdam cezası AB uyum yasaları çerçevesinde kaldırılmıştı. Bizler idam cezasının yeniden uygulamaya konması için “idam geri gelsin” imza kampanyası başlattık. Vakit kaybetmeden idamın acilen yasalarımıza konmasını, üç gündür kanayan bütün vicdanlar adına istiyoruz.

**

Reyhan Hanım’ın açıklamaları böyle…

Reyhan Hanım’ın verdiği cezaevi rakamları çok çarpıcı…

Ülkemizde 335 cezaevi var…

Toplam kapasitesi 163 bin 129 kişi…

Cezaevlerinde 159 bin 396 kişi var…

Yani cezaevlerinin dolmasına 3 bin 733 kişi…

Böyle giderse cezaevleri eylül ayına kadar dolar…

Peki ya sonrası…

Ya yeni cezaevleri yapılacak, ya da yeni aflar çıkarılacak…

Eskiden can güvenliğimiz vardı… Şimdi can güvenliğimiz Allah’a emanet…

 

Emeklilere sağlık kontrolü

İzmit Belediyesi tarafından emekliler sağlık kontrolünden geçiriliyor. Mehmet Ali Paşa Mahallesi’ndeki emekli evine üye 37 kişinin kontrolleri tamamlandı. Yetkililer “Hedefimiz bütün emekli evlerinde bu uygulamayı yapmaktır” dediler.

 

Üzülmez moral veriyor

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, hafta sonu da Köseköy bölgesinde hasta ve iş yeri ziyaretleriyle birlikte hemşerileri ile bir araya geldi. Üzülmez, Köseköy Muhtarı Ali Yılmaz’ın annesi Fehime Yılmaz ile akrabaları Saime Yılmaz’ı da evlerinde ziyaret edip tek tek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

CHP’li Özden Sağ’dan Özgecan’a tam destek

Geçtiğimiz günlerde Tarsus ilçesine önce tecavüz edilip daha sonra vahşice öldürülen Özgecan Aslan için tüm Türkiye’de tepkiler çığ gibi büyüyor. CHP Kartepe Gençlik Kolları Başkanı Özden Sağ da Sosyal Paylaşım sitesinden bir fotoğraf paylaşarak bu tepkilere destek oldu. Susma Suça ortak olma yazılı afiş ile bir fotoğraf paylaşan Özden Sağ, “Özgecan Aslan cinayetini işleyenlerden hesap soracağız” dedi. Sağ:” Tecavüzlere karşı ‘çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin’ diyen Bakanların Özgecan’ın çığlığını duyup duymadığını sorup “Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur?’ diyen AKP milletvekilleri Özgecan’ın katili sizler değil misiniz?” diye sitemde bulundu. Sağ, siteminde haklı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR