Belediye İş Hanı’nda yeni yönetim 154 bin liranın hesabını soracak!

MAKALEYİ DİNLE

 

Sevgili okurlar;

Belediye İş Hanı’ndaki kongreyle ilgili değerlendirmeler devam ediyor…

Hatırlanacağı gibi Dursun Önal, kongrenin ertelenmesini, muhalif kanadın adayı Muammer Erden de kongrenin yapılmasını istemişti…

Büyük tartışmaların yaşandığı kongre yapılmış, Muammer Erden başkan seçilmişti…

** 

İlk gün kongrede yaşananları yazmıştım…

Daha sonra eski başkan Dursun Önal’ın açıklamalarına yer vermiştim…

Önal’ın açıklamalarının yanı sıra kongrede dağıtılan aidat vermeyenlerin listesini yayınlamıştım…

Listeyi yayınladım diye epeyce tepki aldım…

Tepki göstermenize gerek yok, zaten o liste kongrede dağıtılmıştı.

**

Eski başkan Dursun Önal’ın açıklamalarını önceki günkü köşemde yayınladım (isteyen gazetemizin internet sitesinden okuyabilir). Önal’ın açıklamalarına tepkiler geldi… Yeni başkan Muammer Erden başta olmak üzere Davut Özensoy ve disiplin kurulu başkanı Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik’ten tepki geldi…

**

Erden, Özensoy ve Çelik, Dursun Önal’ın açıklamalarına cevap vermek için ziyaretime geldi.

Eski başkan Dursun Önal’a sert tepki gösterdiler…

Önal’ın gerçekleri söylemediğini ifade ettiler…

Belediye İş Hanı başkanı seçilen Muammer Erden, şunları söyledi;

**

KONGREYE 1 AY KALA ADAY OLACAĞIMI SÖYLEDİM

Aslında geçen dönem aday olmayı düşünüyordum. Ama yaptığım istişareler sonrasında Dursun Bey’in bir dönem daha başkan olması yönünde bir eğilim vardı. Ama bu yıl böyle olmadı. Görüştüğüm kişiler, Dursun Bey’in gitmesi yönünde görüş belirttiler. Seçimlere 1 ay kala çalışmalara başladım. Ama rahatsızlandım. 20 gün tedavi gördüm, herhangi bir çalışma yapamadım. Adaylığımı öğrenen Dursun Bey, hastanede olduğum süre içinde bir çalışma içine girmiş. Hastanede olduğum için, beni aday olmayacağımı düşünenlerden vekalet almış. Kongreye 4-5 gün kala tedavim bitince, yine çalışmaya başladım. Görüştüğüm kişiler, “senin aday olmayacağını düşündüğümüz için vekaleti Dursun Bey’e verdik” dediler.  Bir de şunu ifade etmeyelim ki, Dursun Bey, bazı kişilerden “tadilat yapacağız, vekaletin lazım” deyip, kat maliklerinden kongre için vekalet almış. Bu kadarına da pis doğrusu. Neticede aday oldum ve genel kurul, başkan olmamızı istedi.

 

DURSUN BEY 154 BİN LİRANIN HESABINI VERSİN

Mesut Bey, Dursun Bey’in açıklamalarını gazetenizden okuduk. Söyledikleri doğru değil. Öncelikle Dursun Bey, 3 yıl içinde maaş olarak aldığı 154 bin 720 liranın hesabını versin. Dursun Bey’in maaşı 5 bin 250 liraya geliyor. Peki, Dursun Bey’e bu maaşı alması için kim yetki verdi? Yönetim kurulu kararıyla ben bu kadar maaş alıyorum, ben maaşımı yükseltiyorum diyemez. Başkan ve yöneticilerin kaç para maaş alacakları genel kurulda karar alınır. Genel kurul da böyle bir karar almadı. Yani Dursun Bey, kendi kafasına göre maaşını 5 bin 250 lira olarak belirlemiştir. Bu tamamen usulsüzdür. Dursun Bey ile ilgili yasal haklarımızı kullanacağız, kat malikleri adına bu parayı kendisinden tahsil edeceğiz.  Genel kurulda önerge verildi. Benim maaşım 300 lira, yöneticilerin maaşının da 100 lira olması istendi. Kabul edildi. Aslında bir maaş için bu göreve gelmedik, ama genel kurul böyle uygun gördü.

 

132 BİN LARILIK SSK BORÇLARI

Dursun Bey, bir de şunu açıklasın. Han’ın SGK’ya toplam 132 bin lira borcu var.

Burada araya giriyorum, bu SGK prim borçlarını biraz açar mısınız?

Muammer Bey devam ediyor;

Şöyle söyleyelim, Han’da 9 personel çalışıyor. 5 de yönetici. Yani toplam 14 kişinin SGK primini Han’ın ortak giderinden karşılanıyor.  Dursun Bey, hiçbir şekilde SGK primlerini yatırmamış ve toplam borç 132 bin lirayı açmış.

 

YANGIN MERDİVENİ

Mesut Bey, Dursun Bey diyor ki, göreve geldiğimizde jeneratörleri yeniledim. Allah aşkına yaptığı bir şey yok. Sadece jeneratörleri boyattı. Bu yeni yenilemek? Çok komik oluyor.  Yangın merdivenlerinin zemin kata indiremediğini söylüyor. Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığını dilekçe verip, gelip incelemelerini isteyeceğiz. Yapılması gereken bir şey varsa, yapacağız. 

 

58 TUVALET YAPMIŞ

Dursun Bey, handaki 58 tuvaleti modern hale getirdiğini söylüyor. Tuvaletlerin tanesi 18 bin liraya mal olmuş. Çok yüksek bir miktar. Tuvaletlerin maliyetleri yarı yarıya indirilebilirdi. Dursun Bey, bir de tuvaletleri yaptırırken ihale açmamış. Han’da birçok inşaat firması var. İhale açardı, Han’daki inşaat firmaları ihaleye girer, biri kazanır ve daha az maliyetle tuvaletleri yapardı. Hem de Han’daki bir inşaat firması bu hizmetten yararlanırdı. 58 tuvalet yaptıracağına bir tane tuvaleti eksik yapsaydı da o tuvalet parasıyla asansörleri yenileseydi. Asansörler evlere şenlik, yarın asansörde birinin başına bir şey gelse, vicdan azabı çekilecektir.

 

KUYUMCULARIN İŞGAL BEDELİ

Muammer Bey’e, işgal paralarını soruyorum.

Mesut bey, Dursun Bey, inceleme yaptırdı, bizden geriye dönük 5 yılın işgal parasını istedi. Biz de neden geriye dönük parayı istiyorsun ki, bu yıldan itibaren başlayalım dedik. Kabul ettiremedik. 5 yıl üzerinden hesaplayıp kuyumculara işgal bedeli gönderdi. Ben de geriye dönük istediği için işgal parasını vermedim.  


OTOPARKTAKİ KLİMA OLAYI

Kuyumcular olarak otoparka klimaların motorlarını indirdik. Otopark sıcak olduğu için şikayet edildi. Belde A.Ş. yöneticileri ile toplantı yaptık. Dursun Bey’i de toplantıya çağırdık, gelmedi. Sonunda havalandırma yapılması ön görüldü. Dursun Bey’e, havalandırma parasının hanın ortak giderinden karşılanmasını istedik. Kabul etmedi. Bu konuda bize yardımcı olmadı. 


1 KAT İLE 7 KAT AYNI PARAYI VERİYOR

Yeni başkan Muammer Bey’e, 1 kat ile 7 kattaki kat malikleri veya kiracılar aynı metrekare üzerinden aidat veriyor. Bu konuda üst katların metrekare birim fiyatını biraz düşüremez misiniz? diye sordum.

Muammer Bey: Bu konu zaman zaman gündeme geliyor. Örneğin 1 kattakiler asansör giderine ortak oluyor, ama asansör kullanmıyor. Yine çatıda bir sorun olduğu zaman, 1 kattakiler çatının giderine ortak oluyor. Bu yüzden han bir bütün ise, bu bütünlük içinde olanlar eşit ücreti ödemeli diye düşünüyorum. 

 

RUHİ ÇELİK’İN YORUMU

Dersimliler Derneği Başkanı ve disiplin kurulu başkanı Ruhi Çelik, söze girdi. Zira Dursun Bey, Dersimliler Derneği’nin lokalini kafeteryaya çevirdiğini, balkonu işgal ettiğini söylemişti.

Çelik, Dursun Önal’a oldukça tepkiliydi. Önal’ın, kendilerini düşman olarak görmesine öfkeliydi. Çelik, Dursun Bey ile ilgili habere şöyle bir yorumda bulundu;

“Sayın Dursun Önal bey; Belediye İş Hanı’nda oy baronluğu ile kabadayılık yapmamalı. Oy sayınız fazla olabilir ancak kat maliklerinin iradesine ipotek koymamalısınız. Hala basın aracılığı ile aba altından sopa gösterircesine mevcut yönetimi tehdit etmemelisiniz. Komşularınızın yasal haklarını manipüle ederek ALİ CENGİZ OYUNU yaptınız ya, hem de iş hanı telefonundan 418 kişiyi arattırarak yapmamalıydınız. Komşularınıza yazdığınız sözde uyarı yazıları, komşuluktan, yöneticilikten en kötüsü etik insani ilişkilerinden soyut söylemler içermemeliydi. Lütfen, artık eski vahşi batı filmlerini seyretmeyiniz. Temel haklarımızdan ödün vermememiz, düşmanlık değildir Bilmelisiniz.”


ÖZENSOY DA TEPKİLİ 

Yeni yönetimde başkan yardımcılığı görevinde bulunan Davut Özensoy da Dursun Önal’a tepkili. Özensoy, “Dursun Bey,  5 250 lira maaş almış. 3 yılda da toplam 154 bin 720 lira yapıyor. Ayrıca 132 bin lira da SGK borcu var. Hem haksız maaş alacaksın, hem de SGK prim borçlarını vermeyeceksin, hem de çıkıp bizi suçlayacaksın. Böyle şey olmaz. Biz demokratik hakkımızı kullandık ve genel kurulda yönetime seçildik. Kimse bizi ileri geri eleştiremez, hele Dursun Bey hiçbir şekilde eleştirmeye hakkı yok” dedi.

 

DURSUN BEY İLE MUAMMER BEY’İN DÜŞMANLIĞI

Muammer Bey’e, Dursun Bey ile olan düşmanlıklarını sordum.

Muammer Bey, “Aslında Dursun Bey ile aramızda bir sorun yoktu. Bir gün koridorda sigara içiyordum. Dursun Bey beni gördü ve gelip cep telefonuyla sigara içerkenki fotoğrafımı çekti. Bu moralimi bozdu. Sigara içiyorsam, belediye zabıtası yakalar, ben de cezam neyse veririm. Dursun Bey’in bu davranışından sonra ilişkilerimiz iyi düzeyde olmadı.

 

YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Erden, Çelik ve Özensoy’un açıklamalarına yukarıda yer verdim.  Yeni başkan Muammer Erden’e yapacakları projeleri sordum.

1-İlk etapta Belediye İş Hanı’nı daha temiz hale getireceğiz. Zira şu anda temizlik istenilen düzeyde değil. Temizlik konusunda çok titizim.

2-Asansörler içler acısı durumda. En kısa zamanda asansörlerin genel bir bakımını yapacağım.

3-Güvenlik konusu iyi durumda. Ama daha üst düzeye gelmesi için çalışma içine gireceğiz.

4-Han içinde birlik, beraberlik ve kaynaşmayı sağlayıcı adımlar atacağız. 

5-Yapacağımız çalışmaları, aldığımız kararları mesaj yoluyla kat maliklerine bildireceğiz.

6-Hanla ilgili bir karar alırsak, kat malikleri arasında bir anket çalışması yapacağız.

**

Değerli okurlar;

Eski başkan Dursun Önal’ın açıklamalarından sonra yeni yönetimin de görüşlerini sizlerle paylaştım. Her iki tarafın da açıklamalarını okudunuz. Yorum sizin. Belediye İş Hanı konusuna şimdilik nokta koyuyorum.

 

Suç duyurusu!

Geçtiğimiz hafta Kandıra’da pompalı tüfekle vurularak öldürülen bir ve yaralanan 2 köpek için Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği ve Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu'nun girişimleriyle savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Başvurunun kabul edilmesiyle sonucu bekleme başlayan komisyon ve dernek üyeleri yaptıkları açıklamada, suçluların cezalandırılacaklarına inançlarının tam olduğunu ve derdini anlatamayan masum canlara karşı bu gibi saldırılar düzenleyen vicdansızlar için ders niteliğinde olacağını umduklarını söylediler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR