Kocaeli’de AKP’nin Doğu kökenli adayı kim olacak?

MAKALEYİ DİNLE

AKP’de milletvekili aday adaylık başvuruları sona erdi…

Toplam 72 kişi başvurdu…

Geçen yıl ile aynı…

AKP’de hedef 8 milletvekili çıkarmak.

Aldığımız duyumlara göre AKP, Kocaeli’de bu dönem Doğu kökenli birini ilk 7 veya ilk 8 içine koyacak.

Doğu kökenli adaylar olarak Öztekin Kaşukci (Kars), Yılmaz Bingöl (Bingöl) ve Zeki Canşi ’nin (Ağrı) isminin ön planda olduğu konuşuluyor.

***

Aslında Dilovası’nda ikamet eden Ağrılı Nesimi Ömeroğlu da aday adaylık başvurusu yapmıştı.

Ömeroğlu’nun aday adayı alması Doğu kökenli milletvekili aday adaylarını tedirgin etmişti…

Ömeroğlu, başvuru formunda önce Ağrı yazdığı için, dosyası Ağrı’ya gönderildi…

Ömeroğlu’nun dosyası Ağrı’ya gönderilince, kendisini rakip olarak gören aday adayları arasında bir rahatlama oldu.

Karadeniz hegemonyasını bilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında Batıda yaşayan Doğulu aday adaylarına yeşil ışık yakmıştı.

***

İl düzeyindeki nüfusa baktığınızda Kocaeli’de Karslı (Ardahan ve Iğdır dahil), 103 bin kişi yaşıyor. Önemli bir nüfus. Karslılar birlik olsa bağımsız birini aday gösterse, Meclis’e gönderirler. Eğer nüfus oranlarına bakılırsa Karslı Öztekin Kaşukci sanki bir adım önde.

Kocaeli’de 43 bin Ağrılı, 8933 Bingöllü var. Yani Ağrılı Zeki Canşi, Bingöllü Yılmaz Bingöl’e göre daha şanslı.

***

Aslında 2011 yılında yapılan genel seçimde Erzurumlu İlyas Şeker, aday yapılmıştı. Şeker milletvekili oldu…

Ama nedense Şeker, Doğulu aday olarak lanse edilmedi…

Doğulu aday olarak kabul görmedi…

Bakalım ilk 7 veya ilk 8’de Doğulu bir aday olacak mı?

 

 

 

 

Eyüp Ayar çok şanslı

AKP’de mevcut milletvekilleri (Fikri Işık, Zeki Aygün, İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur), eski il başkanı (Mahmut Civelek) ve eski milletvekilleri bugünkü temayül yoklamasına girmiyor. Eski milletvekillerinden sadece Eyüp Ayar aday adaylık başvurusu yaptı. Ayar, bugünkü temayüle katılmayacak.

 

‘Eşim hem dava hem hayat arkadaşım’

AKP Kocaeli Milletvekili aday adayı Hakan Höbek’in en büyük destekçisi aynı zamanda iki dönemdir AKP’den Gebze Belediyesi meclis üyesi olan eşi Nazmiye Höbek’tir. Eczacı Nazmiye hanım da eşi Hakan Höbek gibi AKP’nin kuruluşundan itibaren AKP’nin kadrolarında hizmet ediyor. Eşi Nazmiye hanımın en büyük destekçisi olduğunu söyleyen Hakan Höbek, “Eşim Nazmiye hanım, hem hayat hem de dava arkadaşım. Zorlu yaşam mücadelemde bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle her daim destekçim olmuştur” dedi. Biz de Höbek ailesini başarılar diliyoruz.

 

Kandıra, Ercüment Şahin için kenetlendi

DP’li Ercüment Şahin, AKP’den milletvekili aday adayı olmuştu. Şahin, seçim çalışmasını devam ediyor. Kandıra İlçe Başkanı Yunus Önder, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’in tam desteğini alan Şahin, Kandıralılardan tam destek aldı. Bilindiği gibi İzmit’te binlerce Kandıralı var. Kandıralılar, artık kendilerinden birinin de milletvekili olması istiyor. Bakalım Ercüment Şahin aday gösterilip, Kandıranın gururu olabilecek mi?  

 

Ceyhun Yalçın, Kocaeliliğine güveniyor

GKD Başkanlığı yapan, KOSDER Başkanlığı yapan, Kocaelispor yönetim kurulu üyeliği yapan, AKP il yöneticiliği yapan Ceyhun Yalçın, bu dönem AKP’den milletvekili aday adayı olmak istiyor. Yalçın, “Kocaeli’nin adamı, Kocaeli’nin adayı sloganıyla yola çıktık” dedi. Bakalım bu slogan ne kadar etkili olacak?

 

Mustafa Soydabaş 3.kez kapıyı çalıyor

 AKP’den milletvekili aday adayı olan Mimar Mustafa Soydabaş, önceki gün gazetemizi ziyaret etti. Kendisiyle bir süre sohbet etme imkanım oldu. Candan biriydi. Belediyecilikte başarılı çalışmalar yaptı. Soybadaş, daha önce de vekil aday adaylığı için başvurmuştu. Ama adaylık nasip olmadı. Bu kez yine aday adayı oldu. Ama bu kez daha kararlı. Soydabaş, daha önce bu kapıyı iki kez çaldığını, üçüncü kez kapının açılacağını düyşünüyor. Biz de kendtisine başarılar diliyoruz.

 

 

Mustafa Çanakçıdan bir bilimsel başarı daha

Cumhuriyet Bilim Teknoloji Dergisi'nin Ekim 2014 ve Şubat 2015 ayında çıkan her iki sayısında yer verilen haberlerde, atıflara göre H-indeks sayısı 20'den fazla (h>20) olan bilim insanları listesinde Kocaeli Üniversitesi’nden Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Çanakçı da yer aldı. Çanakçı, gazetemiz tarafından düzenlenen “‘Doruktakiler 2014’’te Yılın Bilim İnsanı seçilmişti.

 

Dilencilere ceza yağdı

Başta cami önleri olmak üzere, insan yoğunluğunun bulunduğu yerleri mesken tutan dilencileri sık sık toplayan İzmit Belediyesi Zabıta ekipleri, bu kişiler hakkında yasal işlem yapıyor. Dilenmeyi meslek edinen 36 kişiye Kabahatler Kanunu’na istinaden 3600 lira para cezası kesildi. Şu da bir gerçek; Gündüz Suriyeli dilenciler çok fazla gözükmüyor, ama saat 17.30’dan sonra köşe başlarını kapıyorlar. İzmit Belediyesi zabıta ekipleri buna da dikkat etse iyi olur.

 

Aman iyi ilaçlayın!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından vektör ilaçlama çalışmaları kış aylarında da devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Kocaeli genelinde bulunan 270 belediye mahallesi, 85 köy ve 156 köy mahallesinde ilaçlama çalışmaları yapılıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında 2 milyon 474 bin metre kare yer altı sisteminde kışlık uygulama gerçekleştirildi. Ayrıca yer altı sisteminde bulunan kemirgenler için 212 kg ilaç kullanıldı. Amman, iyi ilaçlayın. Yoksa yazın sineklerden kurtulamayız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR