İzmit Belediyesi’nin Bakü ziyareti

MAKALEYİ DİNLE

İzmit Belediyesi ile Nesimi Belediyesi arasında Kardeş Belediye Protokolünü imzalamak üzere davetli olarak Bakü’ye üç günlük bir ziyarette bulunuldu.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan başkanlığındaki heyette Başkan Yardımcıları Dr. Mehmet Örgev, Serkan Yeğnidemir, Fen İşleri Müdürü Mehmet Uzun vardı.

İlk günün akşamı Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov Hazer Denizi kenarındaki yazlık evinde bizleri, konuk ettiler. Samimi karşılama yanında leziz yemekler yenerek Türkiye Azerbaycan ilişkileri üzerine sohbet edilerek yaşanmış anılar paylaşıldı.

Ertesi gün Şehitler Hıyabanında Haydar Aliyev’in mezarı başında saygı duruşunda bulunulup çelenk ve güller konuldu.

Bilahare  Bakü’deki Türk Şehitliği ziyaret edilerek çelenk konulup saygı duruşu yapıldı. 1918 de Nuri Paşa komutasında Kafkas İslam Orduları Azerbaycan’ı katliamdan kurtardı. Burada Anadolu’nun her ilinden mevcut şehitlerimiz tarihe tanıklık ederek kardeş ülkemizin toprağında yatıyorlar. Nur içinde yatsınlar.

Bakü’nün merkezinde bulunan Atatürk Heykeline çelenk konup saygı duruşunda bulunduk. İzmit Heyeti olarak, Nesimi Belediyesi heyeti ile valilikte bir araya gelindi. Vali Asif Əsgərov   Bey sıcak karşılaması ile açılış konuşması yaptı. İlişkileri ve düzeyini çok iyi bilen tecrübeli vali ilişkileri üst seviyelere taşımak için duygu ve düşüncelerini belirttiler. Her konuda işbirliğine katkı sağlayacaklarının sözünü verdiler.

Daha sonra Başkan Nevzat Doğan ilişkilerimiz ve dostluklarımızı özetleyen özlü bir konuşma yaptı. Merkez, Ankara ve Bakü her yerin ihtiyacını bilemez. Öncelik sırasını da bilemez.

Halkın ihtiyaçlarını en iyi bilecek kurum Belediyelerdir. Çünkü o kentte oturuyor., geziyor, tespit ediyor ve biliyor. En iyi ve başarılı yönetim yerinde yönetimdir. Bunu Türkiye’de olan örnekleri ile açıklayıp geniş ufuk turu yaptılar. Daha sonra ikili ilişkilerimiz hakkında ben bir bilgilendirme yaptım. İmza töreninden sonra karşılıklı hediye taktimi yapıldı. Vali Bey Başkan Nevzat Doğan’a özel ve samimi ilgi gösterdi. Başkan Nevzat Doğan ile Nesimi Belediye Başkanı Nazım Karahanov imza töreninden sonra toplu resimler çekildi. Vali Bey Nevzat Doğan’a ve bana nadide bir yağlı boya tablosu armağan ettiler.

Başkan Doğan orada bulunan televizyon kanallarına röpörtaj verip soruları cevaplandırdı.

Adliye Bakanlığının Belediyelerle İş Merkezi Reisi Mehdi Selimzade ve heyetini ziyaret ettik. Burada da aynı şekilde önemli görüşmeler yapıldı. Mehdi Bey ciddi, samimi ve deneyimli bir yetkili. Kendisini kutluyor verdiği kitaplar için teşekkür ediyorum.

 

AZERBAYCAN MİLLİ MECLİSİNİ ZİYARET

Milletvekili Arif Rəhimzadə  başkanlığındaki heyet Rüstəm Xəlilov, Tahir Rzayev,   Orxan Musayev çok sıcak bir karşılama ve bilgilendirme yaptılar. Daha sonra Başkan Nevzat Doğan  hem Parlemento deneyimi hem de Belediye Başkanı tecrübesi ile önemli bir konuşma ile duygu ve düşüncelerini belirttiler. Heyette bulunan daha önceden İstanbul’da tanıştığımız milletvekili Başkanınız maşallah hem tecrübeli hem de çok samimi ve etkileyici bir kişiliğe sahiptir. Kendisini gönülden tebrik ediyorum dediler. Üstün ilgi ve alaka hepimizi çok memnun etti.

 

NESİMİ BELEDİYESİ EKİBİ

Başkan Nazım Karahanov mahiyetinde Başkan Yardımcıları Rahib Hacıyev,   Həsən Mövsümoglu ile Tərlan İsmayılov ,  Samir Əliyev,   Elnarə Mehdiyeva,  Səbirə Qurbanova,   Səbinə Kazımova,  Gunay Səfərova ekiple çok üstün misafirperverlik örneği vererek her an bir disiplin ve samimi davranışla adeta etrafımızda dört döndüler. İzmit heyeti ve şahsım adına başta değerli Başkan Nazım Karahanov olmak üzere hepsine tek tek teşekkür ediyoruz.

 

BAŞKAN NEVZAT DOĞAN’DAN DAVET

Başkan Nevzat Doğan Vali, Belediye Başkanı ve heyetini en kısa zamanda  İzmit’te ağırlamaktan memnun olacağını belirterek davetini dile getirdiler. Kendimizi ülkemizde ve evimizde bildik. Kardeş Azerbaycan’a selam, sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR