Komşular Buluşuyor Projesi

MAKALEYİ DİNLE

(Azerbaycan–Rusya ekibi)
Kocaeli’nde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bazı okullarımız komşu ülkelerdeki okullarla ancak Kültür Bakanlığı’nın yapabileceği boyutta kültür alışverişi organizasyonunu gerçekleştiriyorlar.
Cahit Elginkan Anadolu Lisesi’nin davetlisi olarak Azerbaycan’dan ve Rusya’dan başlarında öğretmenleri Ruhiyya Mahmudova, Rahim Bakışov, Olga Timofeeva, Vusal Piriyev, Parvana Piriyeva, Ragıp Ekrem Erdoğan ve getirdikleri öğrencileri dostane ve kusursuz ev sahipliği ile ağırlanıyorlar. Birbirlerini tanımayan, bilmeyen bu gruplar iletişimlerini internet üzerinden sağlamışlar. İletişim araçları dünyayı bir köye döndürdü.
Mayıs ayı sonlarında buradan gidecek öğretmen ve öğrenci grubu yapılan bu ziyareti iade edecekler.
Komşular Buluşuyor Projesi adını alan bu ziyaretleri artırmak ve desteklemek gerekir. İlimizi, hatta ülkemizi tanıtmak anlamında büyük bir hizmettir. Başlarında öğretmenleri olan bu gençler gördüklerini ve yaşadıklarını birebir anlatacaklardır.
Suya atılan bir taşın gitgide dalgalarının büyüdüğü gibi kulaktan kulağa yayacaklar. Gelen öğrencilerin her birini buradaki bir öğrenci arkadaşı evinde ağırlıyor. Aile yapısını görüyorlar. Misafirperverliği birebir görüp, yaşıyorlar. Gençler arasında unutulmaz dostluk ve kardeşlik bağı kuruluyor. Bundan daha iyi, daha güzel bir tanıtım olmaz. Okul Müdürü Cahit Çakmak, Müdür Yardımcısı Emine Neşe Çakar, İngilizce Bölüm Başkanı Osman Aksesli, İngilizce öğretmeni Huri Çınar’la birlikte Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) olarak bizi ziyarete geldiler. Biz de elimizden geldiği kadar kucak açarak ağırlamaya çalıştık. Karşılıklı söyleyişlerimiz oldu.
İlimizdeki basın mensuplarının göstermiş oldukları ilgiden çok memnun olmuşlar. Televizyonda ne zaman görüntüleneceğiz, gazetelerde ne zaman çıkacağız sevinci içindeler. Gazetelerde çıkan haberleri ve resimleri ülkelerine götürmek için birkaç gazete birden almışlar.
Çok az bir maliyetle gerçekleştirilen bu kültür hizmetine başta Milli Eğitim olmak üzere her kurum ve kuruluşun mutlaka destek vermesi gerekir.
Yol masraflarını kendileri karşılıyorlar. Öğrenci arkadaşlarının evlerinde kalıyorlar. Öğretmenlerinin konaklamalarını TADEF olarak biz üstlendik. Organizasyonun koordinatörlüğünü yapan Huri Çınar hoca hanım başta Kocaeli ve İstanbul olmak üzere zengin bir ziyaret programı gerçekleştirerek çocuklara unutulmaz anlar yaşattılar. Destek veren okul müdürünü, öğretmen arkadaşlarını ve özellikle Huri Çınar hoca hanımı kutluyor bu organizasyonu devam ettirmelerini rica ediyor ve başarılar diliyorum.
Kocaeli’mizin ve ülkemizin bundan daha iyi bir tanıtımı olamaz diye düşünüyorum.

Turizm Haftası
Bu yılda 15 Nisan Cuma gününden başlamak üzere bir hafta süre ile Turizm Haftası kutlama etkinlikleri yapılacaktır. Diğer illere göre Kocaeli coşku içinde bir dizi etkinlikler yaparak her yıl olduğu gibi bu yılda Turizm Haftası kutlamaları ile fark yaratacak düşüncesindeyiz. Bu düşüncemiz İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan’ın geçmişteki ve hali hazırdaki başarılı çalışmalarını görmemizden, bilmemizden kaynaklanıyor.
Açıklanan programa göre doğa yürüyüşleri, gemi ile körfez gezisi, resim sergisi, yöresel yemek ikramları, bowling turnuvaları ve tiyatro gösterimi gibi etkinliklere imza atacaklar.
Turizm bacasız fabrikadır veya altın yumurta yumurtlayan tavuktur özdeyişini unutmamak lazımdır. Birçok ülke turizm gelirleri sayesinde ekonomilerini büyüttüklerini biliyoruz.
Bir günde dört mevsimi yaşama imkanı olan ülkemiz sayısız fırsatlara da sahiptir. Tarihi zenginliğe sahip Anadolu birçok medeniyetleri üzerinde barındırmıştır.
Turizme yapılan yatırım kat kat geriye dönen karlı bir yatırımdır. Elde edilen kazanç yanında barış, dostluk ve kültür alışverişi yönünden de önemli bir fırsattır.
Turizm Haftası kutlu olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR