Proje savaşları başladı

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Seçimlerin yapılmasına şurada 3 haftalık bir süre kaldı. Daha düne kadar 5 yılı bitmez sanarak bu dönemde oturduğu yerden kalkmayan, görevi olmadığı işlerle uğraşan, halktan uzak duran, milletin sempatisinden uzak duran, halkına tepeden bakan, Karaosmanoğlu sabah yürüyüşü yaparak sporu teşvik edin derken bu sözü yanlış anlayan, verdikleri sözleri yerine getirmekten aciz kalan, hak, hukuk ve yasa tanımadan hareket edenlerin zaten bir dönem daha başkanlığa devam etmeleri pek mümkün görünmüyordu.

Özellikle AK Parti’de…

Neticede adaylar açıklandı. Kimisi tepeden inme bir şekilde, kimisi de temsil ettikleri partililerin önüne konulan sandıkla belirlendi…

Artık milletten oy isteme sırasıydı. Bunu yapmak için de vatandaşa şirin görünmek ilk seçenek. Milletten oy isterken ‘böyle böyle yapacağız’ demek zaten bir alışkanlık. Kısacası projeler şu sıra revaçta. Her aday kendince hazırladıkları büyük projelerle milletten oy kapmanın derdine düştü. Ortaya koydukları projeler de adayların ne kadar kaliteli, yetenekli, gelecek vaat eden isimler olduklarını bizlere gösteriyor.

Körfez’deki son iki proje tanıtım toplantısına katıldım. CHP ve AK Partili dostlarımın davetlerine icabet ederek programları izledim. Hem Reşat Hoca’nın hem de dostum mesafesindeki İsmail Baran’ın projelerini dinledim. Hazırladıkları kitapçıkları geniş geniş inceledim.

Şu en başında söylemenin faydası olacağını düşünüyorum. Hazırlanan kitapçıklarda yapılması hedeflenen projelerin tamamının, her iki aday için de yüzde 50’lere yakın olacağını düşünüyorum. Daha fazlasını elde edebilmeleri şu an için çok zor. Reşat Hoca için, olası bir şekilde kaybetmeleri durumunda Büyükşehir tarafından bu kadar büyük hedefler için yeterli imkan sağlanmayacağını düşündüğümden bunu söylüyorum.

İsmail Bey için ise yapmak istediklerinin biraz daha üzerinde düşünülmesi gereken projeler olduğunu söylemek istiyorum.

Örneğin; AK Partili dostlarımın düşündükleri Tütünçiftlik Kent Meydanı Projesi…

İfade aynen şöyle: “Tütünçiftlik Kent Meydanı Projesi - Körfez Belediyesi Kültür Merkezi önünden, Ağadere Caddesi’ndeki belediye hizmet binası önü dahil olacak şekilde düzenlenerek halkımızın hizmetine kazandıracağız.”

Güzel ve geniş bir proje. Ancak oluru nedir sizce. Ortada kocaman bir viyadük var iken…

Pardon iki viyadük…

Keşke olabilse. Viyadüğün tek olduğu dönemde yıkımı için çok kişiler uğraş verdi. Yunus Pehlivan seçim beyannamesine dahi koydu. Fakat sonra önce dönemin bakanı Nihat Ergün, ‘Devlet yaptığını yıkamaz’ dedi, ardından İbrahim Karaosmanoğlu, ‘Ben söz vermedim, söz veren adam yapsın, delikanlı adam sözünün arkasında durur’ diyerek meseleye çok farklı bir bakış açısı getirdi.

Unutmadık daha o dönemleri. AK Partili yönetimin söz verip de, Büyükşehir’e rağmen, ‘Ne pahasına olursa olsun viyadüğü yıkacağız’ demesine rağmen yerine getiremediği bu proje ile ilçe belki de çok şey kaybetti.

Tabi özelde meseleye bakacak olursak bunun bir takım sebepleri vardı. Kocaelispor’dur, birilerinin bir takım ‘Büyük’ hedeflere gözünü dikmesi gibi sebepler bu projenin hayal dünyamızda kalmasına neden oldu.

Bu tabii ki sevgili Baran’ın kabahati değil. O belki de yeniden bu defteri açmak ve ilçeye bir büyük kazanım sağlam istiyor olabilir. Umarım başarır.

Bu kez kör talih Körfez’in yüzüne Baran sayesinde güler.

Çünkü Yunus Pehlivan döneminde söz verilip yıkılamayan viyadük sorunu bu kez iki kat büyümüş şekilde karşısına çıkacaktır. Allah’tan Ahmet Mercan gibi, meseleyi durup dururken mahkemeye götürecek siyasilerin olmaması da bir fırsattır.

Açıkçası bu meseleyi sevgili Baran ile yüz yüze de görüşmek isterim. Çünkü ilgimi çeken bir proje.

Aynı zamanda riskli de.

Bu riski göze almak ciddi bir sorumluluktur.

Şayet bu meseleye ciddi yaklaşacaksa, açık açık söylüyorum, başkan seçilmesi durumunda bu konu hakkında en büyük desteği kendisine ben vereceğim.

Umarım Efe’nin heykel sözü hala geçerlidir…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR