İşten kendi isteği ile ayrılanlar, işsizlik ödeneği alamaz!

MAKALEYİ DİNLE

Zaman, zaman mesleğimin alanı ile ilgili çok sayıda sorularla karşılaşıyoruz. Karşılaşılan bu sorular arasında bir kısmının geniş kesimleri de ilgilendirdiğini düşünmekteyiz. Bu nedenle Bir İki hatta sorulan sorular ve yanıtları içeren yazılar yazarak okurlarla paylaşmak istedik.

- Kendi isteği ile işten ayrılan bir işçi işsizlik ödeneği alamaz, işçinin işinden istifa ederek veya haber vermeden ayrılması sonrası işsizlik ödeneği ödenmez işsizlik ödeneği alabilmek için, işverenin işçiyi haksız yere çıkarması veya işçinin haklı nedene dayanarak iş akdini feshetmesi gerekir.

- İşçinin ücretinin geç ödenmesi durumunda işçi haklı nedene dayalı iş akdini feshedebilir, iş yasasının 34.Maddesinde işçinin ücretinin 20 gün geciktirilmesi durumunda (Mücbir sebep olmaksızın) işçi tarafından iş sözleşmesi haklı bir nedene göre fesh edilmiş sayılır. İşçi Kıdem Tazminatını da isteyebilir. Ancak ihbar tazminatı alamaz.

- Diyelim ki Babanız Anneniz veya bir başka yakınınız her hangi bir nedenle Bankadan kredi kullanmak istiyor. Sizde bu krediye kefil olmanız gerekiyor. Bu kefillik için eşinizden izin almanız gerekecektir. Eşten izin alma işlemi Ticari işlemler nedeniyle kaldırıldı. Ticari İşlemler dışındaki yüklenilecek bu tür yükümlülükler de eşin izni hala gerekli olmaktadır.

- Diyelim ki Limited Şirketin ortağısınız hissenizin değeri 5.000 TL ancak sizin bu Hissenizi Bir Milyona satma durumunuz var. Satışlar resmi olup tam gösterilecek. Bu satışın Karı 995.000 TL’dir. Vergide yaklaşık 340.000 TL civarındadır. Sizin bu vergiden kurtulma şansınız var mı? Evet var. Limited Şirketi Anonim Şirkete dönüştürürsünüz. Hisseniz kadar pay senedi bastırırsınız. Pay senedinin edinme tarihi Limited Şirketin kuruluş tarihi olduğundan hiç vergi ödemezsiniz.

- Basında bakıyoruz futbolcular transferler de milyon Eurolar alıyor ancak onların vergi oranı sadece % 15 oysa bir ücretlinin aldığı ücretler yılda 26.000 TL’yi geçince % 20’ye, 94.000 TL’yi geçince de % 35 çıkmaktadır. Bunlara bakınca futbolcular için bu ülke vergi cenneti.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR