KOSGEB’İ TANIYALIM

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri de işsizlik. TÜİK’in verilerine göre ülkemizdeki işsizlik oranı %11.5, işsiz sayısı ise 3.600.000 kişi. DİSK ARGE’ye göre ise işsizlik oranı %20, işsiz sayısı ise 5 milyonun üzerinde.

 

Siyasi iktidarlar işsizliği önlemek için bir dizi tedbirler alırlar.

2009’dan beri KOSGEB bünyesinde işsizliği önlemek ve istihdamı artırmak için girişimcilik eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimler dokuz gün olup toplam yetmiş saattir. KOSGEB’in eğitimlerini tamamlayanlara bir sertifika veriliyor. Bu sertifika ömür boyu ve Türkiye’nin her tarafında geçerlidir.

Kurs belgesi alıp da iş kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından elli bin lira hibe yani bağış verilmektedir. Yani işini kuranlardan KOSSGEB bu parayı geri istememektedir. Verilen bu paranın iki bin lirası kuruluş giderleri için, on sekiz bin lirası makine ve teçhizat ve büro malzemeleri için, otuz bin lirası için ise kira ve personel ücretlerine karşılık her ay iki bin beş yüz lira ödenmektedir. Burada amaç kurulacak işyerinde işçi istihdamını sağlamak ve teşvik etmektir.

KOSGEB ayrıca bu kursa katılıp belgesini alıp da iş kurmak isteyenlere yüz bin lira faizsiz kredi vermektedir. Ancak bunu verirken teminat mektubu veya ipotek istemektedir. Alınan bu kredi 30 ay ödemesiz, son iki yılda ise sekiz eşit taksitte ödenmektedir.

Bugüne kadar Kocaeli’de 2014 yılı istatistiklerine göre bu kurslara beş bin kişi katılmış, beş yüz kişi iş kurmak için KOSGEB’e başvurarak parasını almıştır. Toplumda şöyle yanlış bir kanı var. Devlet hiç durup dururken para verir mi? İşte bakın KOSGEB her başvurana parayı vermektedir. Bugüne kadar başvurup da parasını alamayan iki kişi var. Bunlar da KOSGEB’i yanılttıklarından dolayı paralarını alamamışlardır.

Kocaeli’de bu kurslar Ahmet Elginkan Vakfı’nda, KOSGEB’in bünyesinde, İŞKUR’da, KO-MEK’te, Spor Gençlik İl Müdürlüğünde, Ticaret Odasında verilmektedir.

Kurslar ücretsiz olup her yaş grubundan olanlar katılabilirler. Ancak bir anımsatmada bulunayım. Kurslara çok kişi başvurduğu için bazen sıra beklemek zorunda kalınabiliyor.

Bu devirde kimse kimseye elli bin lira para vermez. İşte KOSGEB’in size sunduğu çok önemli bir fırsat. İş kurmak isteyip de param yok diyenler bu kuruma başvursunlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR