Seçmenden muhalefete “Osmanlı Tokadı”

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran’da yapılan seçimlerde, seçmen siyasi partilere koalisyon kurun dayatmasında bulundu. Muhalefetin eline tarihi bir fırsat geçmişti.

 

7 Haziran seçim sonuçları açıklanmaya devam ederken Sayın Devlet Bahçeli, parti genel merkezindeki odasından çıktı ve bir basın açıklaması yaptı. Biz kesinlikle hükümette olmayacağız dedi.

Herkes şaşırmıştı. Seçmen yönetime ortak olun diyordu ama Bahçeli, parti meclisine ve yeni seçilen vekillerine bile sormadan partisi adına karar aldı, bunu da tüm Türkiye’ye deklare etti.  

CHP ılımlı bir tavır içindeydi. Partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP’den çok daha fazla milletvekili çıkartmış olmasına rağmen Bahçeli’ye , “Gel başbakan sen ol” bile dedi.

Bahçeli ona da “HAYIR” dedi.

Sosyal medya Bahçeli’nin “HAYIR” kespleriyle doldu.

Herkes “Bahçeli’nin bir planı olduğunu son anda hükümetin oluşacağını sanıyordu.

Meğer Bahçeli’nin hiçbir planı yokmuş.

Kılıçdaroğlu hükümetin oluşması için başbakanlığı da Bahçeli’ye vermek istemesi CHP’li bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılandı.

Bütün bunlar olurken AK Parti bir yandan koalisyon görüşmelerini sürdürdü, diğer yandan erken seçim için en uygun tarihi belirlemeye çalıştı.

Siyaset karman çorman oldu, terör hortladı, faizler yükseldi, dolar 3 lirayı geçti.

Kritik günlerin sinyalleri veriliyordu. Piyasalar durma noktasına geldi. Döviz kurundan kira ödeyen esnaf kepenk kapattı, banka kredisi kullanarak ev alanların sayısı azaldı. Haliyle inşaat sektörü etkilendi, zam yapmak zorunda kalan otomobil firmaları satış yapamaz oldu.

Koalisyon görüşmeleri tıkandıkça her şey daha kötüye gitmeye başladı.

Bahçeli’nin hükümette yer almak istememesi, kurulacak hükümete destek vermeyeceğini söylemesi, sürekli hayır demesi parti içerisinde tepkilere neden oluyordu.

Ancak kimse sesini yükseltemedi.

Koalisyon görüşmelerinde bir arpa boyu ilerleyemeyen siyasiler sonunda seçimin tekrarlanmasına razı oldu.

7 Haziran’da oyunu artıran MHP 1 Kasım’da rekor kırmak istedi, CHP oyunu korumak ve artırmayı amaçladı.

Aslında tablo net görünüyordu MHP bu seçimin en zorlanacak partisi olacaktı.

Tüm bunlar konuşulurken oluşturulan geçici hükümete bakan olarak davet edilen Tuğrul Türkeş görevi kabul etti.

MHP ikinci krizini yaşadı.

Birden silahlar çekildi, görevi kabul eden Türkeş, parti içerisinde istenmeyen adam oldu.

Daha sonra Türkeş, babasının kurduğu MHP’den ihraç edildi.

MHP’de işler sarpa sardı derken gün adayların belirleneceği o tarihe geldi. Bu kez Meral Akşener krizi yaşandı. Bir ayda 3 büyük hata yapan Bahçeli bu kez de milletin Meral Ablası’nı liste dışı bıraktı.

Aslında MHP kendi ayağına sıkmıştı.

MHP’li adaylar seçim çalışmaları esnasında neden koalisyon kurmadıklarını ve sürekli hayır dediklerini belki anlatabilirdi. Tuğrul Türkeş ile ilgili savunmaları sağlam bir zemine konabilirdi. Ama Meral Akşener’in liste dışı kalmasını açıklayamazdı. Öyle de oldu.

7 Haziran sonrası muhalefet meclis başkanlığı için bile birlik olup muhalefetten birini meclis başkanı yaptıramadı.

Eeee seçmen de saf değil.

Sen bu işi beceremiyorsan biz beceren birine bu görevi yeniden veririz dedi.

Sonuç, 7 Haziran’da 18.864.864 oy alan AK Parti 1 Kasım’da bu sayıyı 23.669.933’e çıkarttı. Aradaki fark ise neredeyse MHP’nin 1 Kasım’da aldığı oy kadar.

 

7 Haziran seçimlerine göre yaklaşık 2 milyon oy kaybederek milletvekili sayısını 80’den 41’e düşüren partide şimdi genel başkanın ayrılmasını, istifasını isteyenlerin sayısı arttı. 

Her şeye “HAYIR” demek, bahçeli için pek de hayırlı olmadı.

 

7 Haziran’da 7.519.168 oy alan MHP 1 Kasım’da 5.691.035 oya geriledi.

CHP yerinde saydı, HDP ise resmen battı.

Seçmen muhalefete verdiği fırsatı geri aldı, beceriksizlikle suçladığı muhalefete ceza olsun diye öylesine bir Osmanlı Tokadı attı ki önümüzdeki 3 yıl siyasetin “S” sinden bile kimse bahsetmeyecek.  

 

Nihat Ergün’e teklif gitmiş

Seçim günü Derince bölgesinde idim. Bir arkadaş ortamında sohbet ederken konu Nihat Ergün’e geldi .

Konunun Nihat Ergün’e gelmesindeki neden, sohbet ettiğimiz kişiler arasında Ergün’ün akrabalarından birinin bulunuyor olmasıydı.

Nihat Ergün’ün yakın akrabasına, “Sayın Bakan neden aday olmadı? diye bir soru sordum.

Bana, Ergün’ün aday olmak istemediğini hatta kendisine adaylığıyla ilgili teklif sunulduğunu söyledi.

Bundan anladığımız AK Parti, Nihat Ergün’ü unutmamış. Yeniden mecliste görmek için kendisine teklif bile götürmüş.

 

Seçim bitti vatandaşın gündeminde yine SEDAŞ var

Sabah saatlerinde gazetemizi arayan bir vatandaş SEDAŞ’tan yana olan sıkıntısını anlattı. Kartepe Uzuntarla Mevkii Yeşiltepe Mahallesi’nden arayan vatandaşımız sık sık bölgelerinde elektrik kesintisi yaşandığını ve uzun süre elektriğin gelmediğini söylüyor. Dün sabah saat 09.00’da giden elektrikle ilgili SEDAŞ’ı arayan vatandaşa, 12.00 ya da 13.00 gibi elektrik gelir denmiş. Habersiz yapılan kesintilerden yana dertli olan vatandaşımız bu durumun düzelmesini istiyor.

 

Tabela asıldı, proje yakında başlar

Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki en prestijli projelerinden biri Kent Meydanı projesi olacak. Daha önce Perşembe Pazarı alanında düşünülen proje şimdi yıkılan eski valilik binasının bulunduğu alanda yapılacak. Altı otopark, üst kısmı kent meydanı olacak alan İzmit’in cehresini değiştirecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR