CHP’li Yolcubal, 12 Eylül ihtilali öncesini istiyor!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Yolcubal, 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınması’nın yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı…  “Kadınların eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesi 21. yüzyılın başında da sürüyor” diyen Yolcubal, şu değerlendirmede bulundu;

 “Yaşadığımız coğrafyada kadınlar 19. yüzyılın ikinci yarısı ve 20. yüzyılın başlarında yükselmeye başlayan kadın hareketinin de katkılarıyla, 5 Aralık 1934 tarihinde milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuştular. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yıllarda, dünyanın saygın sosyologları cumhuriyetimize ‘Kemal’in Feminist Cumhuriyeti’ demişlerdir. Bu söylem, söz ile eylemin birbirini tamamladığı noktada oluşmuştur.

***

Yüzyıllardır tüm dünyada büyük sıkıntılara katlanılarak, olağanüstü fedakarlıklarla ve çoğu kez can pahasına verilen, kadınların eşitlik, adalet ve özgürlük mücadelesi 21. yüzyılın başında da sürüyor. Kadınlar 1935 yılında % 4.6 oranında Meclis'te yer alırken, bugün bu oran ancak %15'e çıkabilmiş durumda. Erkek egemen yönetim anlayışının gölgesi altında yaşamaya ve siyaset yapmaya zorlanan kadınlar bugün hala, sözde verilen hakların özde kullanılmasını sağlamak için mücadele veriyorlar. Kadınların özgür ve eşit bireyler durumuna gelmesi için mücadele etmek, yalnızca kadınlar tarafından değil, Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devleti idealine inanan herkesin görevidir. Kadın sorununun doğru ve radikal biçimde kavranması, sorunların çözümü için yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi ve kadını ikincilleştiren, yok sayan hatta yaşam hakkı tanımayan zihniyete karşı yapılması gereken kapsamlı mücadele bir bütün olarak ele alınmalıdır.

***

 “Bizler CHP Kadın Kolları olarak, seçme seçilme hakkının alındığı bu günde, 12 Eylül ürünü Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Yasası’nda yapılması gereken değişiklikleri bir kez daha dile getiriyoruz. 12 Eylül öncesi aldığımız hakları geri istiyoruz. Özellikle kadın kollarının karar mekanizmalarında yer alması ve hak ettikleri yetkiye sahip olması için, kadın kolları başkanlarının yönetim kurullarının doğal üyesi ve doğal delege sayılmalarını ve kota uygulamalarının yasal olarak güvenceye alınmasını bir zorunluluk olarak görüyoruz. Adaletli bir dünyanın oluşması için kadın gücüne ve enerjisine ihtiyaç olduğunu, gerçek demokrasiye ancak eşit hak ve özgürlükler ile ulaşılabileceği gerçeğini bir kez daha vurgulayarak, kadın ve erkeğin her alanda eşit haklara sahip olduğu, huzurun ve barışın egemen olduğu bir dünya yaratma yolunda mücadelemize, ‘Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir’ demeye devam ediyoruz”

***

Yolcubal’ın açıklaması böyle…

Yolcubay, 12 Eylül 1980’de yapılan ihtilal öncesi aldıkları hakları geri istiyor. Kadınlarla ilgili kısa bilgi… 2005 yılı için kadınların yaşam beklentisi 71.3 yıl olarak hesaplanırken, 2030 yılında ortalama yaşam beklentisinin 76 yıla çıkacağı öngörülüyor. Bu tarihte Türkiye'deki kadın sayısının erkek sayısının önüne geçmesi bekleniyor. 2030 yılında Türkiye'deki kadın sayısının 46 milyon 854 bin, erkek sayısının da 46 milyon 841 bin olacağı tahmin ediliyor.

Türk kadını seçme seçilme hakkına 74 yıl önce kavuştu. Ancak 1935'ten 2009'a kadar Meclis'e 8 bin 794 erkek vekile karşılık sadece 236 kadın girebildi. Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayımlanan 2009 Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'nde, 134 ülke arasında 129. sırada yer aldı.

***

Adalet Bakanlığı’nın verdiği bilgiler ve Bianet’in topladığı verilerden 2002 – 2015 arası kadın cinayetleri rakamının 5 bin 406 olduğunu görüyoruz. Rakamlar gerçekten de ürkütücü boyutta.

 

Gölcük’te orman suçu işleniyormuş!

Gazetemize mail gönderen bir okurumuz, Gölcük’te özellikle son aylarda orman birçok orman suçunun işlendiğini belirterek şunları söyledi; “ Gölcük’te son 3 ay içerisinde tarihte olmadığı kadar orman suçu işlendi. Fakat bu kayıtları sadece Orman İşletmesi biliyor… Basından soran olmayınca da açıklayan yok. Belki dikkat çeker… Nüfus yoğunluğunun bir sonucu denilebilir… Ya da kurulmuş olan orman timinin etkisi denilebilir...”Orman İşletmesi, bu ihbarı değerlendirirse iyi olur. Zira, ormanlarımıza her zamankinden daha çok sahip çıkmalıyız, onları korumalıyız.

 

Onur Hoca ödül alacak

Türkiye Halk Sağlığı Derneği ve Okan Üniversitesi, Halk Sağlığı Bilim Ödülü'ne Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nu layık gördü.  Tören 15 Aralık, Salı günü Okan Üniversitesi'nde yapılacak. Bilindiği gibi Hamzaoğlu, Kocaeli Üniversitesi’nde görevli iken, Dilovası’ndaki kanser raporuyla gündüm yaratmıştı.

 

Başkan Doğan’dan, Zeybek’e ziyaret

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, iş yeri ziyaretlerine devam ediyor. Başkan Doğan, AKP İl Kadın Kolları Başkanı ve İzmit Belediyesi Meclis üyesi avukat Emine Macit Zeybek’i, Dolphin AVM’de bulunan iş yerinde ziyaret etti. Doğan’a ziyareti için teşekkür eden Zeybek, her alanda İzmit Belediye Başkanı ile uyumlu bir şekilde çalıştıklarının söyledi.

 

Daştangil, Koray Aydın’ın yanında

1 Kasım seçimleri sonrasında MHP’de başlayan kurultay sürecinde muhalefet kanadı olağan üstü kurultay isterken, partinin genel merkezi istememekte direniyor. Genel Başkan adayı olması beklenen Koray Aydın ise çalışmalarına aralıksız devam ediyor. İstanbul’da bulunan Mehmet Aytekin’i ziyaret eden Koray Aydın’ın bu görüşmesine bir dönem ilimizde görev İl Başkan Yardımcılığı yapan Dursun Daştangil’de eşlik etti.

 

Başkan Baran, Erhan Yenilmez’i ziyaret etti

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, kısa bir süre önce rahatsızlık geçiren Körfez eski Belediye Başkanı Erhan Yenilmez’i evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Baran, Yenilmez’i sağlığına kavuşmuş şekilde görmelerinden dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

 

Öğrenci Kentkartlarını vize ettirmeyi unutmayın!

Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen öğrenci seyahat kartlarının geçerliliğinin devam edilmesini kapsayan vize işlemleri 1 Ocak 2016 tarihi ile sona erecek. Öğrenci kart sahipleri YÖKSİS ve MEBSİS web servisi aracılığı ile Kentkart dolum noktalarından bakiye yüklemesi esnasında, öğrenci belgesi ibraz etmeden otomatik olarak vize işlemleri yapılabiliyor. Bugüne kadar 240 bin adet öğrenci indirimli seyahat kartından yaklaşık 120 bin adedinin vize işlemleri yapıldı.

 

Organize Sanayi’ye ulaşım rahatlayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 300 hat numaralı otobüs hattında, Organize Sanayi’ye ulaşımı rahatlatmak amacı ile güzergah değişikliğine gitti. 7 Aralık Pazartesi gününden itibaren başlayacak değişiklik ile 300- Dilovası-Tavşancıl-Körfez-Umuttepe hattı 06.15’te İzmit Otogar’dan kalktıktan sonra İmes/Makine OSB’ye ulaşacak. Dönüş ise saat 17.00’da yine İmes/Makine OSB’den başlayıp İzmit otogarı şeklinde devam edecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR